Увеличаването на бюджета на НЗОК е в пряка зависимост от

...
Увеличаването на бюджета на НЗОК е в пряка зависимост от
Коментари Харесай

Симидчиев: Парите за здраве трябва да се насочват там, където ще свършат максимална работа

" Увеличаването на бюджета на НЗОК е в директна взаимозависимост от осигуровките, които се заплащат т.е. това значи, че повече осигуровки са събрани. Бихме подкрепили изпреварващо увеличение на разноските за предварителна защита, профилактика и за извънболнична помощ. Но те би трябвало да бъдат разпределени по този начин, че да могат да свършат оптимално количество работа ". Това сподели ръководителят на здравната комисия в Народното събрание и народен представител от " Да, България " Александър Симидчиев.

" Досега дълги години се е наливало в една част от опазването на здравето, която се занимава с най-късните затруднения, а за предварителна защита и профилактика - това някак си е оставало на остатъчен принцип ", уточни той. И ззрази наслада от това, че държавното управление е изтеглило бюджетите. " Винаги, когато приказваме за ръководство, има някаква политическа логичност ", добави той. И съобщи изрично, че парите за здраве не са разход, а са инвестиция.

Александър Симидчиев съобщи, че поддръжка в Народното събрание ще получи изпреварващо увеличение на разноските за предварителна защита, профилактика и за извънболнична помощ. Аргументите за това са: " Това са местата, където всеки лев, който влагаме там - ще се върне доста повече като здраве. Въпросът не са самите текстове, а процентното увеличение. Това е същинският път напред, А не просто с едни проценти да усилваме целия бюджет на НЗОК ".

" Имаме потребност от умна мотивация, която да насочва напъните на цялата здравна общественост към тези действия, които ще оказват помощ най-вече за здравето на цялото ни общество ", съобщи Симидчиев. " Здравеопазването не може да бъде ремонтирано от една политическа мощ, тъй като по думите му то няма по какъв начин да бъде спряно, с цел да бъде ремонтирано. Това може да стане с междупартиен консенсус ", убеден е той.

" Трябва да вложим доста повече пари в това да не се разболяваме, в сравнение с по-късно да лекуваме последствията ".

Големият проблем съгласно него е че би трябвало да има ясна държавна политика, която да насочва ресурса там, където той ще свърши оптимално количество работа. Трябва да има кооперативност и чувство, че се слушаме едни други. За жал повече желаеме да се постановяваме над другите, в сравнение с да има повече кооперативност ", съобщи Симидчиев в ефира на Българска национална телевизия.

" Нашият отговор към рецесията - пандемичната рецесия тогава стана национална покруса. Причината за това беше, че нямахме единна национална концепция. Сега е същото ", съобщи Симидчиев.

" Едни споделят " би трябвало да влезем " в еврозоната, други споделят " не би трябвало да влезем ". Хората са комплицирани и разграничени. Това, което ще се усили сигурно е несигурността в идващите от 5 до 10 години. Ние би трябвало да вървим по един общ път, без да се опитваме по средата да създадем кръгом или да се отклоняваме. Проблем сега, е че се появяват сигнали за това, че в действителност евроатлантическата ни ориентировка не е толкоз безспорна ", сподели Симидчиев.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР