Президентът: Утвърждаването и пълноценното интегриране на парамедиците ще укрепи капацитета на спешната медицинска помощ в България
Утвърждаването на статута на парамедиците и пълноценното им консолидиране в системата на незабавната здравна помощ у нас ще увеличи качеството на здравната грижа и успеваемостта при спасяването на човешки живот. Това съобщи президентът Румен Радев на среща с управлението на Съюза на парамедиците в България – ръководителят му Ива Пехливанска и заместник-председателят доктор Теодор Цанков. На срещата участваха и представителите на българския тим, който воден от доктор Цанков показа за първи път страната ни тазгодишното съревнование за незабавна здравна помощ „ Eurosim Cup “ във Виена и се класира измежду петте най-хубави екипа.
Държавният глава поздрави медиците за демонстрираните по време на надпреварата умения за професионална реакция при незабавни случаи и за достойното показване на България. Румен Радев уточни, че знанията и опциите на парамедиците би трябвало да се интегрират в здравната система, с цел да се оказва помощ по-ефективно на пациентите в незабавни положения в границите на така наречен златен час. България е измежду страните с най-висока смъртност в Европейски Съюз поради сърдечносъдови болести, като инфарктът и инсултът са съществена причина. За да се преодолеят тези отрицателни трендове, е належащо здравната система да сложи фокус върху профилактиката и предварителната защита, както и да се укрепи ресурсът на незабавната помощ съгласно модерни стандарти, сподели президентът.
Президентът съобщи, че по време на неговите служебни държавни управления са положени старания за възстановяване на системата на опазването на здравето посредством планове, създадени в границите на Плана за възобновяване и резистентност. Концепцията обгръща освен основаната по самодейност на президентската институция незабавна помощ по въздуха (HEMS), само че и създаване и съоръжение на районни центрове, в които да се предотвратява инвалидизация на нормализираните пациенти, създаване на 390 амбулатории за доболнична помощ в цялата страна, цифрова платформа за диагностика.
От своя страна от Съюза на парамедиците в България обявиха, че острият дефицит на фрагменти в здравната система изисква метаморфоза и всеобхватна тактика за развиване на незабавната помощ у нас. В момента парамедици се образоват в границите на междинното и полувисшето обучение, само че не по одобрен общ стандарт и без да имат одобрен статут на завършващите тези стратегии като медицински лица. Ива Пехливанска срещна президента с напъните на съюза по основаването на план на нов Държавен учебен стандарт по специалност " Парамедик “, който ще докара до по-качествено обучение и реализиране на надзор над обучителния развой. Регулирането и консолидираното на парамедиците в системата е от извънредно значение за превъзмогване на кадровата рецесия и повишение качеството на незабавната помощ, сподели Ива Пехливанска. От съюза показаха, че има обитаеми места в страната, които разполагат с коли за спешна помощ, само че незабавната помощ не действа дейно точно заради дефицита на медицински лица.
По данни на организацията в редица страни в Европейски Съюз лекарската интервенция в колите за спешна помощ е сведена до строго профилирани случаи, а незабавната здравна помощ се обезпечава точно от парамедици. Внедряването им е довело до понижаване на смъртността при произшествия с над 70 на 100.




