Утре Великобритания ще напусне ЕС. За едни това е повод

...
Утре Великобритания ще напусне ЕС. За едни това е повод
Коментари Харесай

Разделена Великобритания: раната, която скоро няма да зарасне

Утре Англия ще напусне Европейски Съюз. За едни това е мотив за наслада, за други - тъжно събитие. Истината е, че поради Брекзит британците са разграничени както рядко преди този момент. Репортаж на Шарлоте Потс за " Дойче веле ".

В петък Англия ще се трансформира в първата страна, напуснала Европейския съюз (ЕС). Исторически миг, който министър председателят на страната Борис Джонсън счита да означи по специфичен метод: на тъмните стени на резиденцията му на " Даунинг стрийт " 10 ще бъде прожектирано отброяване на секундите до излизането на страната от Общността. На пилоните към Народното събрание ще бъде повдигнат английският байрак. Специални монети с надписа " Мир, благополучие и другарство с всички народи " ще влязат в обращение.

Двама от британците, които ще съпреживеят този миг в директна непосредственост до постройките на властта в Лондон, са Емили Хюъртсън и Стивън Брей. Двама британци на двата полюса - тя поддържа Брекзит, той е против него. Единственото, което ги сплотява, е пристрастеността по тематиката. В новогодишната си тирада министър председателят Джонсън прикани нацията да се сплоти и да гледа напред, само че Хюъртсън и Брей символизират таман противоположното - разделянето в Обединеното кралство и раната, отворена от Брекзит, която няма да заздравее бързо.

" Г-н Спрете Брекзит "

В дните директно преди Брекзит Стивън Брей продължава да стачкува в Уестминстър. Той прави това всеки ден от септември 2017 година. Заради синята си шапка с надпис " Спрете Брекзит " и гигантския европейски байрак 50-годишният британец се разпознава отдалече, туристи си вършат селфита с него. С митингите си в Уестминстър Брей се трансформира в институция. Наричат го " Г-н Спрете Брекзит ". Преди референдума през 2016 година Брей живее в Уелс, където се занимава с нумизматика.

Решението на британците да изоставен Европейски Съюз не му дава мира: " Нашите политиците ни излъгаха и излъгаха. Не мога да оставя това по този начин ", споделя той.

Затова през лятото на 2017 година Брей продава част от сбирката си с монети и се реалокира в Лондон и от този момент непроменяемо стои пред английския парламент - със своята шапка, протестните плакати и знамената.

Често той е подкрепян и от други проевропейски деятели. Независимо от метеорологичните условия, той прекарва най-малко по осем часа пред Народното събрание всеки ден от понеделник до четвъртък. Понякога и до късно през нощта, когато сесиите на депутатите не престават по-дълго. " Някои депутати ме заобикалят като чумата ", споделя Брей и добавя, че реакциите са смесени: " 50 % ненавист, 50 % поддръжка и окуражаване ". Негативните настроения не го демотивират.

Преди към две седмици той беше атакуван на улицата - млади мъже го съборили на земята, удряли го по лицето и му откраднали шапката. " Това бяха десни фашисти ", споделя той и изяснява, че тези хора нямали нищо общо с естествените гласоподаватели, дали своят вот за Брекзит.

" Момичето Брекзит "

На няколко метра от него Емили Хюъртсън написа яростно на телефона си. " Политика и просеко " гласи описанието на профила ѝ в " Туитър ". Всеки ден тя влага по няколко часа от времето си, с цел да обменя отзиви със своите 62 хиляди почитатели. Подобно на Брей, тя дължи известността си на Брекзит. Младата жена обаче е на другия завършек на политическия набор. През май месец предходната година тя гостува на предаване в Би Би Си. В него тя енергично защитаваше Брекзит и съобщи, че е разочарована от консерваторите. Торите под управлението на Тереза Мей два пъти отлагаха датата за излизане. Затова на европейските избори Хюъртсън избира да поддържа " Партията на Брекзит ".

Консервативните вестници я назовават " момичето Брекзит ", а почитателите ѝ в обществените мрежи нарастват лавинообразно. " Всички мислят, че единствено остарели, бели мъже поддържат Брекзит. Аз съм млада жена и по доста аргументи съм за Брекзит. Има доста хора от моето потомство, които биха ме подкрепили ", споделя тя и изрежда аргументите: " Суверенитетът е най-високият приоритет. Създаването на лични правила. Отново да направляваме миграцията. Да не плащаме повече пари на Европейския съюз. И не на последно място болшинството е гласувало за Брекзит. Така е в една народна власт ".

Пропастта в английското общество

Аргументите на Хюъртсън в поддръжка на Брекзит припомнят на посланията, които акцията за овакантяване лансираше преди референдума. Но и тя признава, че английското общество е надълбоко разграничено. Хюъртсън е получавала няколко закани за ликвидиране. Един консуматор в обществената мрежа даже ѝ се заканва да я нападне на улицата и да я възпламени жива. Тя обаче се смее и твърди, че не се плаши. В действителния живот - в университета в сърцето на Лондон, където учи политика и вяра, както и в дома ѝ в индустриалния град Нортхемптън - с нея се държат добре даже и хората, които имат разнообразни политически визии. " Важно е още веднъж да се научим да спорим културно. Обичам хубавата полемика ", споделя тя със самочувствие.

Емили Хюъртсън счита, че пропастта, която Брекзит отвори в английското общество, може да бъде преодоляна откакто Англия излезе от Европейски Съюз в края на януари. Само по този метод обществото може да се концентрира върху бъдещето. " Най-накрая се разбирам и с татко ми, който е проевропейски надъхан ".

Стивън Брей обаче не е склонен. " Тази страна ще остане разграничена дълго време ", споделя той пред Народното събрание в Уестминстър на ръководителя на " Партията на Брекзит " Ричард Тайс. Двамата мъже, които по принцип не се понасят, водят другарски диалог. Това може би е знак, че острият политически спор може ненапълно да се успокои откакто Брекзит стане факт.

Всичко, което би трябвало да знаете за: След Брекзит (446)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР