Чума по овцете: До излизане на новите проби, стадото остава под карантина
Утре в 08:00 часа ще бъдат взети още 300 спомагателни проби по отношение на установеното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград . Това стана ясно след среща на доктор Георги Тахов с животновъдите от района и с представители на засегнатото стопанство. В срещата участваха още: кметът на града доктор Костадин Коев и изпълнителният шеф на Българска организация по сигурност на храните доктор Светлозар Патарински , а също основният ветеринарен доктор на България доктор Илиян Костов и доцент Иванова от Националната референтна лаборатория.
„ Безспорно е, че има заболяване, само че с цел да отговорим на настояванията на фермерите и да осигурим бистрота, ще правим повторни проби “, сподели министър Тахов и акцентира, че решението за втора проба не е подбудено от подозрения в първичните резултати, а е мярка за възобновяване на доверието сред институциите и засегнатите страни.
„ Ние сме длъжни да чуем болката на хората и по тази причина вземаме съответни ограничения, осигурявайки оптималната бистрота “ , сподели още министърът.
„ Ще действаме оперативно и бързо, тъй че час по-скоро да излязат резултатите “ , беше безапелационен той.
Очаква се резултатите да бъдат подготвени до дни, а фермери и специалисти ще участват на процеса по пробовземане и разбор . Освен това ще бъдат обезпечени спомагателни ограничения за сигурност и проследимост на пробите до лабораторията: „ Всички дейности ще бъдат документирани и извършени в наличието на заинтригуваните страни. “
До излизането на пробите, стадото остава под карантина . В случай, че и втората проба се удостовери – животновъдите ще бъдат обезщетени , с цел да могат да възстановят активността си.
След визитата на министър Владимир Малинов в Топлоелектрическа централа „ Марица изток 2 “: Очаква ли ни режим на тока?




