Устойчивото земеделие и съживяването на селските райони са от съществено

...
Устойчивото земеделие и съживяването на селските райони са от съществено
Коментари Харесай

Китай помага на България с опит в развитието на селските райони

Устойчивото земеделие и съживяването на селските региони са от значително значение за оправянето с климатичните промени, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доктор Лозана Василева по време на откриването на Китайско-българския конгрес по изменение на климата и възкръсване на селските региони 2024 година в София.

Събитието, което събра водещи специалисти и представители на двете страни, се организира в границите на Годишния симпозиум на Съвместната лаборатория по Инициативата „ Един пояс, веднъж “ в Университета за национално и международно стопанство.

Василева акцентира, че съживяването на селските региони посредством стабилно земеделие е значим съставен елемент в битката против изменението на климата. Тя посочи, че практики като диверсификация на културите , биологично земеделие и техники за запазване на водата могат доста да понижат въздействието на земеделието върху околната среда , до момента в който в същото време усилват добивите и приходите на фермерите.

Заместник-министърът акцентира, че образованието и образованието играят основна роля в този развой. Според нея фермерите и бизнесмените в селските региони би трябвало да бъдат готови с нужните познания и умения, за да ползват устойчиви практики и да употребяват нови технологии. По думите ѝ това освен ще усъвършенства тяхната работливост, само че и ще ги направи дейни участници в световната зелена стопанска система .

Д-р Василева също по този начин напомни, че България и Китай поддържат стратегическо партньорств о в границите на многостранния формат 14+1, с фокус върху земеделието и храните. Тя означи, че Центърът за поощряване на съдействие в региона на селското стопанство сред Китай и страните от Централна и Източна Европа се е утвърдил като значим инструмент за стимулиране на търговията със селскостопански и хранителни артикули.

По време на форума бе показан и отчет, направен от проф. Шенчуан Чъ и проф. Храбрин Башев, който о ценява риска от климатични промени в българските селски региони. Участие в събитието взеха и изключителният и пълномощен дипломат на Китай в България Н. Пр. Дай Цинли , ректорът на УНСС проф. доктор Димитър Димитров, ръководителят на Селскостопанската академия проф. Виолета Божанова и ректорът на Аграрния университет – Пловдив доцент доктор Боряна Иванова.

Черноморският циклон доближава: За няколко часа ще падне дъжд от две месечни правила

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР