Усилията, които Китай полага за налагането на автомобилите с нови

...
Усилията, които Китай полага за налагането на автомобилите с нови
Коментари Харесай

Автомобилите втора употреба - следващият хит в Китай


Усилията, които Китай поставя за налагането на колите с нови енергийни източници, напълно разбираемо, притеглят международното внимание. Едно не чак толкоз явно събитие, което се следи в този момент, обаче може да бъде също толкоз значимо за околната среда в близко бъдеще: В Китай най-накрая намират своето място колите втора ръка, оповестява организация Блумбърг.

Добре познатият обред в множеството страни - пазаруване на използван автомобил - до наскоро не беше прочут в Китай. На множеството пазари продажбите на употребявани коли изпреварват доста продажбите на нови, нормално съотношението е две към едно или повече. Например, към 39 милиона употребявани автомобила са продадени в Съединени американски щати предходната година по отношение на 17 милиона нови. В Китай ситуацията е назад - 29 милиона нови коли са продадени и едвам 12 милиона употребявани.

Получава се по този начин поради някои особености на китайския пазар. До към края на предходното десетилетие ниското качество на създадените в Китай коли намаляваше периода, в който колите можеха да се употребяват наново, а възможните купувачи на коли втора употреба не разполагаха с доста способи да открият на кого е била колата през годините и какви произшествия е имала. Освен това секторът бе извънредно фрагментиран със заслужена съмнителна известност.

Местните държавни управления имаха податливост да утежняват нещата. Много от тях не разрешиха продажбите на използвани коли сред провинциите като метод да се поддържат производителите и дилърствата. На собствен ред централното държавно управление гледаше със подозрение на търговията с коли втора употреба, като поддържаше продажбите на нови коли.

Всичко това обаче стартира да се трансформира. Много коли, създадени в Китай, към този момент дават отговор или даже изпреварват международните стандарти за качество и надлежно животът им е по-дълъг. Правителството стартира да отстранява рестриктивните мерки за продажбата на употребявани коли сред провинциите, а потребителите преодоляват запасите си и признават, че употребяваните коли си костват.

От началото на десетилетието продажбите на коли втора употреба порастват доста по-бързо, в сравнение с новите. През 2017 година продажбите на употребявани коли са се нараснали с 19,3 % по отношение на 3,2 % 100 при новите коли. Анализаторите предвиждат, че продажбите на коли втора употреба могат да доближат 20 милиона до 2020 година и въпреки всичко да останат надалеч от съотношението две към едно, което преобладават в Съединени американски щати. С други думи Китай е на път да стане най-големият пазар на коли втора употреба.

Със сигурност фирмите са го забелязали. Производители като General Motors Co. пуснаха стратегии за сертифицирани коли втора употреба, а интернет услугите за употребявани коли се множат. Миналата година китайците са купили 1,3 милиона употребявани коли през онлайн платформи, които оферират такива новости като сравняване на цените в народен мащаб, варианти за финансиране, инспекции на колите и най-малко в някаква степен бистрота за случвалото се с колата преди.

Инвеститорите с съображение се вълнуват. Миналата година са налели в бранша 2,5 милиарда $. Само през юни онлайн платформите набраха минимум 255 милиона $. Платформата Uxin Ltd.обяви неотдавна, че се надява да получи 500 милиона $ от идно първично обществено предложение. Очаква се образецът да бъде последван и от други компании.

Всичко това е позитивно за потребителите и, още по-важно, за околната среда. На производството на автомобила се падат 35% от въглеродните излъчвания, които той отделя за целия си витален цикъл, което значи, че всеки покупател, който избира кола втора ръка оказва помощ за намаляването на парниковите газове. Най-малко в кратковременен проект това е от огромно значение: въпреки Китай да предизвиква потребителите да си купуват електрически автомобили, търсенето на бензинови коли няма скоро да изчезне. Поне през идващите 20 години по пътищата ще има доста повече коли с мотори вътрешно горене, в сравнение с коли с нови енергийни източници. Един преуспяващ бранш на употребяваните коли е много по-ефективен метод за понижаване на въглеродните излъчвания.

С течение на времето съчетанието на държавни тласъци за електрическите автомобили и добре развиващия се пазар на използвани коли ще докара до удобно стичане на събитията, защото коли с нови енергийни източници ще минават в ръцете на втори и трети притежатели и в същото време ще изместват бензиновите коли. Това е един обещаващ модел, който навежда на мисълта, че Китай може би най-сетне е поел по пътя на нисковъглеродното бъдеще.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР