Управлението на най-голямата болница по онкология в България е предизвикателство

...
Управлението на най-голямата болница по онкология в България е предизвикателство
Коментари Харесай

7% повече онкоболни отчита болницата в София

Управлението на най-голямата болница по онкология в България е предизвикателство за нейния шеф доктор Стефан Константинов, заради проблемите във финансирането на опазването на здравето, най-много недофинансирани клинични пътеки. Това разгласи Константинов на конференция, на която показа и доклад на болничното заведение за 2018 година.

Със 7% са се нараснали онкоболните, които са получили лекуване в УСБАЛО. 14 211 е общият брой на пациентите. Най-много пациенти регистрира отделението по химиотерапия - над 5000.

5200 души са оперирани, като 50% от всички интервенции са с висока степен на трудност.

Приходите по НЗОК са 27, 473 млн. лв.. Почти на половина са понижени просрочените отговорности.

Най-често се правят хирургични интервенции на млечната жлеза, както и процедури по лъчетерапия.

Д-р Константинов добави че най-вече възрастни хора стават пациенти на болничното заведение.

Лечебното заведение остава водещо в страната по приемане на сложни грижи, диагностициране и лекуване, сочи статистиката. В края на декември приемът е бил намален, упованията са през февруари да бъде регистриран доста по-голям брой пациенти.

" В момента, в който се отклоним от стандартите, касата идва на инспекция ", уточни Константинов. По думите му системата е тромава, само че няма обилни репресии. Констатирани са нарушавания, само че както шефът изясни, " намираме способи в границите на закона да предприемем дейности или се мотивираме и те отпадат ".

Директорът изясни, че нормално лимитите на медикаментите се покачват поради покачвания брой на пациентите.

Той добави, че лечебното заведение се разплаща постоянно с доставчиците и всичко, което се дължи в предишното, също се изплаща. Според него това не се е случило за сметка на качеството на медицинските услуги.

Условията за банкет на пациенти за химиотерапия са били усложнени, защото постройката не предлага предстоящата функционалност, изясни още доктор Константинов. Тази година стартира реставрация на клиниката по химиотерапия. Новите два етажа с обща площ 700 кв. м ще разширят съществуващата клиника и ще подкрепят средата за лекуване. За това болничното заведение е получила 1,3 млн. лв. от Министерство на здравеопазването.

Досега клиниката се обитаваше единствено в 200 кв.м, а за нейните потребности това е извънредно незадоволително, посочи доктор Константинов.

С помощта на дарения е обезпечен уред за лазерно лекуване, чака се и уред за автоматизирано миене на ендоскопите. " Реално парите, които влезнали в брой от пациенти, са по-малко от предишни години ", уточни обаче Стефан Константинов.

" В последна сметка една държавна конструкция не е наложително да е губеща, тази болница се развива в вярната посока ", оптимистичен е доктор Константинов.

Нова хистероскопска операционна зала ще действа до края на тази година.

По никакъв метод не би трябвало персоналните данни да бъдат изложени, разяснява Константинов по повод плана за създаване на система за огромни данни, която беше обсъждана преди Директивата за отбрана на персоналните данни да влезе в действие.

" Очакваме рационално предложение по какъв начин планът за събиране на огромните данни да бъде интегриран и законово регламентиран ", добави шефът.

Все още конструкция в болничното заведение е националният рамков указател. Има полемики за неговото развиване. Според Константинов събирането на големи данни, касаещо здравното положение на обитаемото, би трябвало да е напълно под контрола на страната, а не от частни компании. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР