Кардиолог: Вейповете могат да нанесат непоправими вреди
„ Употребата на вейпове – дали съдържат канабиноиди и подобен вид токсични вещества, или е просто едно никотиново произведение, направено за да се понижи видимо тютюнопушенето, е извънредно нездравословна “. Това сподели в „ Тази заран “ по бТВ доктор Рада Прокопова, шеф на отделението по кардиология към Клиниката по вътрешни заболявания в УМБАЛ " Св. Анна " в София.
„ Вейповете може да бъдат общоприети, които съдържат никотин и някаква течност, която има избран мирис, който е мощно прелъстителен за младите. От друга страна, се оказва, че те могат да съдържат и разнообразни токсични вещества. Наркотичните субстанции са един краен вид “, изясни доктор Прокопова.
По думите ѝ има и токсични вещества, които са мъчно уловими във вейповете.
„ Почти е невероятно да бъдат изследвани и по този начин в огромната си част вейповете могат да бъдат ужасяващо нездравословни и да нанесат непоправими повреди на здравето, в това число и смъртни случаи “, предизвести кардиологът.
„ Обществото би трябвало да стартира да гледа доста по-сериозно на този проблем, тъй като вейповете в международен мащаб не са преходът към липса на цигари. Доказано е, че подмладяват популацията, която използва нездравословни субстанции и хората стават подвластни по-рано “, изясни доктор Рада Прокопова.
По думите ѝ в огромна част от случаите съставките във вайповете не са разказани.
„ Самата субстанцията, която се употребява за аромата – на любеница, на пъпеш, на дъвка, на ягода, на кафе – е токсична, тъй като основава голямо количество свободни радикали. Те са убийците на клетките “, уточни кардиологът.
„ От друга страна, в този вид устройства има променен витамин Е, който е упрекван за особено заболяване, което към този момент си има име. Това е един хиперсензитивен пневмонит – нещо като положение на полуалергично, полутоксично увреждане на белия дроб, което води до гибел “, изясни доктор Прокопова.
Тя уточни още, че през 2019 година има диагностицирани 57 смъртни случая в Съединени американски щати, а през 2020 година – 68. Те се дължат точно на хиперсензитивния пневмонит.
„ Доказана е непосредствената връзка сред пушенето на вейп и приема в болница, тъй като положението се развива бързо – почти бързината на развиване е до степен да не може да се реагира и гибелта настава за часове “, добави кардиологът.
Д-р Рада Прокопова уточни още, че децата няма по какъв начин да се предпазят от предизвиканото от вейпа изкуствено благополучие.