ООН предупреди за безпрецедентен ръст на новите синтетични наркотици
Употребата на опиати по света продължава да нараства, като изключително обезпокоителен е растежът на новите, по-силни и по-опасни синтетични субстанции. Това се показва в оповестения през днешния ден Световен отчет за опиатите 2026 на Службата на Организация на обединените нации по опиатите и престъпността (UNODC).
По данни на отчета през 2024 година към 331 милиона души са употребявали опиати, което съставлява 6,2% от популацията на възраст сред 15 и 64 години. За съпоставяне, през 2014 година този дял е бил 5,2%, съобщи Агенция Франс Прес.
Най-употребяваният опиат в света остава канабисът, следван от опиоидите, амфетамин, кокаин и екстази. Същевременно все по-широко разпространяване получават нови синтетични опиоиди като фентанили, нитазени и орфини, които постоянно се употребяват като заместители на хероина.
„ Наблюдаваме невиждан растеж на новите типове опиати на пазара и тревожното е, че някои от тях са по-мощни и по-опасни от досегашните “, съобщи изпълнителният шеф на UNODC Моника Джума.
По данни на организацията производителите непрестанно създават нови синтетични субстанции, с цел да заобикалят законодателството и да заобикалят разкриването им от управляващите. Конфискациите на опиати през 2024 година са разкрили пет пъти повече разнообразни типове субстанции, в сравнение с преди 2000 година Броят на новите психоактивни субстанции, засечени на международните пазари, е достигнал 755 през 2024 година, като 118 от тях са разпознати за първи път.
Докладът показва още, че международният пазар на опиат и хероин продължава да изпитва последствията от възбраната за развъждане на опиумен мак, въведена от талибаните в Афганистан през 2022 година Това е насочило наркотрафикантите към синтетични други възможности като фентанила.
Употребата на канабис също продължава да се усилва, подкрепена от процесите на заверка и декриминализация в редица страни. Между 2014 и 2024 година броят на потребителите е повишен с 40%, като през 2024 година близо 5% от хората на възраст сред 15 и 64 години са употребявали канабис.
Производството на кокаин е повишено повече от четири пъти за последното десетилетие. Според отчета наркотрафикантите усилват доставките както към обичайните пазари в Европа, Северна и Южна Америка и Океания, по този начин и към нови пазари в Африка и Азия.
По данни на отчета през 2024 година към 331 милиона души са употребявали опиати, което съставлява 6,2% от популацията на възраст сред 15 и 64 години. За съпоставяне, през 2014 година този дял е бил 5,2%, съобщи Агенция Франс Прес.
Най-употребяваният опиат в света остава канабисът, следван от опиоидите, амфетамин, кокаин и екстази. Същевременно все по-широко разпространяване получават нови синтетични опиоиди като фентанили, нитазени и орфини, които постоянно се употребяват като заместители на хероина.
„ Наблюдаваме невиждан растеж на новите типове опиати на пазара и тревожното е, че някои от тях са по-мощни и по-опасни от досегашните “, съобщи изпълнителният шеф на UNODC Моника Джума.
По данни на организацията производителите непрестанно създават нови синтетични субстанции, с цел да заобикалят законодателството и да заобикалят разкриването им от управляващите. Конфискациите на опиати през 2024 година са разкрили пет пъти повече разнообразни типове субстанции, в сравнение с преди 2000 година Броят на новите психоактивни субстанции, засечени на международните пазари, е достигнал 755 през 2024 година, като 118 от тях са разпознати за първи път.
Докладът показва още, че международният пазар на опиат и хероин продължава да изпитва последствията от възбраната за развъждане на опиумен мак, въведена от талибаните в Афганистан през 2022 година Това е насочило наркотрафикантите към синтетични други възможности като фентанила.
Употребата на канабис също продължава да се усилва, подкрепена от процесите на заверка и декриминализация в редица страни. Между 2014 и 2024 година броят на потребителите е повишен с 40%, като през 2024 година близо 5% от хората на възраст сред 15 и 64 години са употребявали канабис.
Производството на кокаин е повишено повече от четири пъти за последното десетилетие. Според отчета наркотрафикантите усилват доставките както към обичайните пазари в Европа, Северна и Южна Америка и Океания, по този начин и към нови пазари в Африка и Азия.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




