Унизителни, кошмарни, на моменти дори зловещи са условия за пребиваване,

...
Унизителни, кошмарни, на моменти дори зловещи са условия за пребиваване,
Коментари Харесай

Омбудсманът алармира за връзване на пациенти в психиатриите, хлебарки и дървеници по затворите /снимки/

Унизителни, кошмарни, на моменти даже злокобни са условия за престояване, лекуване и работа в психиатриите, които са отвън всевъзможни европейски стандарти, съобщават от институцията Омбудсман на Република България. Данните са от годишния отчет за спазването на правата на индивида в пандизите и затворническите общежития, следствените арести, държавните психиатрични лечебни заведения, центровете за настаняване на бежанци и специфичните домове за краткотрайно настаняване на чужденци, в арестите за 24-часово задържане към Районните полицейски ръководства и в центровете за настаняване от фамилен вид за деца и възрастни.

Заведенията за лекуване на психологично заболели
Специално внимание в отчета е обърнато на следващия драматичен случай от август м.г., когато Национален природонаучен музей се самосезира и прави неочаквана инспекция на психиатричната клиника към УМБАЛ „ Св. Марина “ във Варна. Поводът бе изгорен пациент, с наложена мярка за краткотрайно физическо ограничение „ имобилизация “, т.е. „ връзване “, „ фиксиране “, оповестяват от институцията на омбудсмана.
Като цяло в психиатричните лечебни заведения липсва непрекъснато наблюдаване на пациента, нерегистриране (вписване) на ограниченията за краткотрайно физическо ограничение, както и липса на построена система за пожароизвестяване с централна сигнализация.

Арести и затвори
Още по-тежко излежда ситуацията в пандизите и арестите, се отбелязва в отчета - там има хлебарки, дървеници, а лишените от независимост не получават съответно здравно лекуване.
" Най-значими остават неприятните материално-битови условия с амортизиран сграден фонд, съществуването на хлебарки, дървеници и други вредители, усложнен достъп до здравно обслужване и недостиг на лекарствените артикули, недоволства от неприятно отношение, принуждение и липса на подпомагане от страна на затворническата администрация, както и липса на бюджетно финансиране за обществени действия, което доста затруднява ресоциализацията и реинтеграцията на лишените от независимост ", написа още в годишния отчет.
През 2024 година институцията се е самосезирала 4 пъти по случаи на полицейско принуждение, опити за самоубийство и бягство от пространствата за задържане към Министерство на вътрешните работи.
„ Изключително стеснителен случай от началото на годината (2024) бе по отношение на настъпила гибел при задържане на разположение от чиновници на ОДМВР - Стара Загора, в резултат на несъразмерна приложимост на физическа мощ. В изпратено писмо до тогавашния длъжностен министър на вътрешните работи омбудсманът акцентира, че потреблението на физическа мощ и помощни средства от полицейски чиновници е последна мярка, към която се прибягва единствено когато това е безусловно належащо и настоя за цялостна, всестранна и справедлива инспекция по случая. В отговор до институцията на омбудсмана от Министерство на вътрешните работи показват, че са открити редица недостатъци и пропуски, позволени от чиновници на Министерство на вътрешните работи при преследването и задържането на лицето. За откритите осъществени нарушавания във връзка осъществяване на служебните отговорности е наложено наказване „ уволняване “ на двама чиновници “, написа още в отчета на Национален природонаучен музей.
Целият документ вижте 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР