Унгарското правителство успокои истеричните си колеги от България. Миналата седмица

...
Унгарското правителство успокои истеричните си колеги от България. Миналата седмица
Коментари Харесай

Руско издание: Унгарците научиха българите как законно да заобикалят антируските санкции

Унгарското държавно управление успокои истеричните си сътрудници от България. Миналата седмица българското държавно управление ненадейно разгласи, че София може да спре преноса на съветски газ по газопровода " Балкански поток ", който е продължение на " Турски поток ". Това написа съветският портал " Политнавигатор " в коментар за положението на газовите доставки през България.

Това се дължи на въвеждането на американски наказания против Газпромбанк. Българският енергиен министър Владимир Малинов сподели, че " Газпром ", който е запазил потенциала на " Балкански поток ", би трябвало самичък да откри решение до 20 декември, в случай че желае да продължи преноса.

Реакцията обаче пристигна не от Санкт Петербург, а от Будапеща. Унгарският външен министър Петер Сиярто сподели, че казусът е решен и е „ открито законно финансово решение, което удовлетворява българските сътрудници “. Сиярто не посочи каква е същността на решението.

Политологът Марат Баширов счита, че „ законното “ заобикаляне на американските наказания е било контрактувано с определения президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп, с който унгарският министър председател Виктор Орбан е в „ отлични връзки “.

Не е изненадващо, че обстановката се позволи толкоз бързо и щастливо. В последна сметка потребителите на съветски газ в Европа са изправени пред опасността да останат без него, откакто Украйна удостовери желанието си да спре преноса.

Унгария и Словакия към този момент на практика минаха от украинската тръба към " Балкански поток ". Австрия е под въпрос. Нейният канцлер Карл Нехамер твърди, че страната към този момент е намерила различни снабдители и се е запасила.

Енергийният специалист Александър Фролов счита, че Унгария и Словакия са станали различни снабдители на Австрия. Те пререгистрират съветски газ на себе си в австрийския хъб Баумгартен и го продават на Австрия, само че на по-висока цена.

„ Някои клиенти започнаха да купуват повече от нормално. Увеличението на покупките изненадващо съответства с прекратяването на директните продажби на съветски газ на австрийската компания OMV. И в този момент тя би трябвало да купи същия газ от същата точка, само че малко по-скъп. Очевиден триумф “, написа Фролов в своя Телеграм канал.

Балкански поток ще бъде напълнен до цялостния си планов потенциал, който е 15,8 милиарда кубически метра годишно. Допълнителните размери ще възлизат на 2-3 милиарда кубически метра. За Австрия, която е внесла към 7 милиарда кубически метра тръбопроводен газ от Руската федерация през 2023 година, това явно не е задоволително. Но Италия и Молдова имат още по-лоши вероятности - те няма да получат нищо.

Според Алексей Громов, основен шеф по енергетиката на Института по енергетика и финанси (IEF), след прекратяването на украинския пренос износът на съветски газ за Европа ще намалее с 6-8 милиарда кубически метра годишно, т.е. на половина.

Новият еврокомисар по енергетиката Дан Йоргенсен обаче продължава да е неудовлетворен. В изявлението си за Politico той даде обещание да се откаже от съветския газ, петрол и уран безусловно 100 дни след встъпването си в служба, т.е. почти доникъде на март.

Дотогава Тръмп ще е встъпил в служба и неговият другар Орбан може да има нови „ законни финансови “ решения.

Превод и редакция: ни

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР