Унгария купува изтребители Gripen от Швеция, преди да ѝ даде зелена светлина за НАТО
" Унгария ще закупи четири изтребителя Gripen шведско произвеждане от Швеция, с което ще разшири съществуващата си флотилия от 14 самолета ". Това съобщи унгарският министър-председател Виктор Орбан. Съобщението беше решаваща стъпка към деблокиране на кандидатурата на Швеция за присъединение към алианса след съпротивата на националистическото държавно управление на Орбан, което упрекна шведските публични лица, че са враждебно настроени към него по въпроси, свързани с върховенството на закона, съобщи Агенция Франс Прес.
Будапеща разполага с флотилия от 14 изтребителя Jas-39 Gripen, които експлоатира по силата на контракт за лизинг, подписан през 2001 година, който от този момент е удължаван два пъти.
" Днес постигнахме съглашение за прибавяне на четири самолета към флота на унгарските отбранителни сили Gripen ", съобщи Орбан след диалози с шведския министър-председател Улф Кристершон. " На 26 февруари унгарският парламент ще се събере и ще вземе нужните решения, а с това затворихме един стадий и отворихме нов ", добави той. Кристершон дойде в унгарската столица единствено три дни преди гласуването в унгарския парламент на кандидатурата на скандинавската страна за участие в НАТО.
Унгария остава последната спънка пред участието на Стокхолм в НАТО след ратификацията на Турция предишния месец. След нахлуването на Русия в Украйна Швеция, дружно със прилежаща Финландия, подаде заявление за присъединение към НАТО през май 2022 година
" Разговорът беше градивен и се съгласихме да продължим напред в областите от общ интерес ", съобщи Кристершон на конференция след диалозите с Орбан. " Не сме съгласни по всичко, само че сме съгласни, че би трябвало да работим по-активно дружно, когато имаме общи позиции ", добави той.
По-рано Орбан съобщи пред държавното радио, че " някои нерешени двустранни военни и оръжейни въпроси " би трябвало да бъдат решени, преди унгарският парламент в " да може да постави окончателния щемпел " върху ратификацията.
" Ние сме за мир, а шведите са за война в руско-украинския спор ", сподели Орбан, само че добави, че " ясните разлики в полезностите " могат да бъдат преодолени.
Изправен пред възходящия напън от страна на Съединените щати и други страни - членки на Европейски Съюз, да даде зелена светлина на шведската кандидатура за участие в НАТО, Орбан разгласи предходната седмица, че Будапеща е " на път " да я ратифицира.
Неговата националистическа партия " Фидес ", чиято ръководеща коалиция с християндемократическата партия КДНП има болшинство в Народното събрание, уточни, че ще поддържа шведската кандидатура.
Всички опозиционни партии, като се изключи крайнодясното придвижване " Нашата татковина ", поддържат ратификацията.
Въпреки че Унгария неведнъж съобщи, че поддържа Стокхолм по принцип, тя удължи процеса, като изиска от Швеция да спре да " очерня " държавното управление на Орбан.
Тя постоянно осъждаше това, което наричаше " намерено враждебно отношение " на Швеция, обвинявайки шведските представители, че " желаят да бият Унгария " по въпроси, свързани с върховенството на закона.
През януари Орбан предложения шведския министър-председател в Унгария, базирайки се на нуждата от " създаване на мощно взаимно доверие " посредством " по-интензивен политически разговор ".
Финландия стана 31-ият член на НАТО през април 2023 г
FaceBookTwitterPinterest