Украйна може да използва евентуално продадените реактори от АЕЦ Белене

...
Украйна може да използва евентуално продадените реактори от АЕЦ Белене
Коментари Харесай

Експерт: Украйна може да ползва реакторите на Белене само за части

Украйна може да употребява вероятно продадените реактори от АЕЦ " Белене " само за елементи или да направи огромна инвестиция. Това сподели пред Българска национална телевизия Янко Янев, шеф на Института за ръководство на нуклеарните познания във Виена. " Изграденият до този миг блок в Украйна е за различен реактор. Той е конструиран друго. За да се построи този реактор в Украйна, би трябвало да се унищожи всичко издигнато там дотогава и да се построи отначало площадка като тази на Белене ", сподели още специалистът.
Продажбата на оборудването за АЕЦ " Белене " на Украйна би било неточност и ще разбие българската нуклеарна енергетика. По думите му животът на АЕЦ " Козлодуй " изтича в случай че не бъде продължен след 2027 и 2029 година. Тогава е допустимо да ни трябват елементи за реакторите. " Хайде да решим първо един единствен въпрос, човек продава нещо, което не му е нужно, къде е отчетът който демонстрира, че оборудването не е нужно на България. Какви са вариантите, какво ще завоюва България- нищо няма да завоюва от тази история. Необходима ли е тази продажба, това е разрушение на българската нуклеарно енергетична стратегия, това е цялостно демонтиране на бъдещето на българската нуклеарна енергетика ", изясни Янев. По думите му АЕЦ " Белене " е единственият напреднал план в Европа, който е подготвен за строителство. Янев изясни също по този начин, че Украйна мъчно може да употребява нашите реактори без да направи съществени вложения.
Междувременно стана известно, че Украйна не възнамерява да подписва никакви документи с Москва по отношение на възможното закупуване на два нуклеарни реактора съветско произвеждане от България. Това заяви украинската компания " Енергоатом " в своя канал в " Телеграм ", съобщи Българска телеграфна агенция.
Изявлението на украинската компания беше оповестено в отговор на изявление пред " Укриформ " на украинския специалист Николай Щайнберг, основен инженер в Чернобилската атомна електроцентрала през 1986 - 1987 година Той съобщи, че продажбата на съоръжение за нуклеарни уреди и съставни елементи на други страни е обект на специфичен експортен надзор, тъй че е належащо разрешението на страната производител, т.е. Русия. По думите му в резултат на това и в сходство с интернационалното право би трябвало да бъде подписано тристранно съглашение сред Москва, София и Киев за продажбата на оборудването.
" Бихме желали да ви осведомяваме, че договарянията с българското държавно управление за закупуване на два нуклеарни реактора от Украйна, които да бъдат конфигурирани на местата на недостроените трети и четвърти енергоблок на Хмелницката АЕЦ, фактически не престават ", написа в изказването на украинската енергийна компания.
При изискване че договарянията с българската страна бъдат сполучливи, блоковете ще бъдат инсталирани взаимно с интернационалните сътрудници на " Енергоатом ", по-специално с американската компания " Уестингхаус " (Westinghouse), с която имаме подписани съглашения за създаване на нови енергийни блокове в Украйна, се споделя в изказването на " Енергоатом ".>
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР