Киев: Русия гори и ние искаме още 20 млрд. долара, за да изгори на бойното поле!
Украйна желае спомагателни 20 милиарда $ от съдружниците си, с цел да затвърди краткотрайното си предимство на бойното поле над Русия. Това съобщи върховен украински чиновник по защитата пред POLITICO.
" Всички виждат, че Русия гори, и ние желаеме тя да гори още повече, само че се нуждаем от финансиране, с цел да го създадем ", показва той.
Искането за 20 милиарда $ ще бъде отправено публично на 18 юни на идната среща на Контактната група за защита на Украйна, известна още като формата Рамщай, където съдружниците провеждат финансова и военна помощ за Киев. Въпросът бе издигнат от министъра на защитата на Украйна Михайло Фьодоров и други държавни чиновници по време на серия от срещи с представители на Норвегия, Швеция, Германия и Канада.
От съдружниците ще бъдат поискани от 2 до 6 милиарда $, с цел да доближат задачата от 20 милиарда $, разясни украинският чиновник. По думите му това може да бъде помощ или заем. Помощта за Украйна ще бъде основен въпрос на срещата на върха на водачите на НАТО в Анкара през юли, където украинският президент Володимир Зеленски ще участва в коридорите.
Бюджетът за защита на Украйна за тази година е избран на 4,4 трилиона гривни (85 милиарда евро), а 20-те милиарда $ ще дойдат в допълнение към това. Украйна харчи към 40 % от Брутният вътрешен продукт си за защита, което е най-високото равнище в света.
Според украинското министерство на защитата, страните сътрудници към този момент са се заели с 38 милиарда $ военна помощ за тази година. Допълнителните 20 милиарда $ биха доближили Украйна до задачата от 60 милиарда $ двустранна помощ, избрана от генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Според Роберт Бровди - Мадяр, пълководец на Силите за безпилотни системи на украинските въоръжени сили, Украйна съществено е почнала проекта си за уединяване на окупирания Крим. Той пресмята, че с помощта на украинската ударна акция през последния месец трафикът по автомагистралата, свързваща Ростов, Мариупол, Мелитопол и Крим, е намалял с повече от две трети. Мадяр е убеден, че в границите на идващия месец Украйна ще има цялостен надзор над този път.
Украинските отбранителни сили нанесоха сериозни удари по моста Чонгар, разрушавайки го до опорите му, а също по този начин унищожиха прелеза в Армянск. Това изцяло наруши сухопътната логистика на Русия през автомагистрала Новорусия. Този маршрут е сериозен за Русия, защото остава главният сухопътен кулоар, заобикалящ Керченския мост към окупирания Крим.
Ако спомагателните 20 милиарда $ се материализират, Украйна ще употребява парите за противовъздушна защита, уголемен принос към Списъка с предпочитани условия за Украйна - програмата, ръководена от НАТО, в границите на която съдружниците купуват оръжия за Украйна от Съединените щати, както и закупуване на повече дронове, муниции, съоръжение за електронна война, далекобойни качества и директни покупки от украински отбранителни компании. Целта е средствата да се употребяват за продължение на все по-опустошителните офанзиви на Украйна против Русия.
Киев разви технологиите си за дронове и ракети и през последните месеци започва многопластова акция - от дронове с дребен обхват, които трансфораха фронтовата линия в неразрешена зона, дронове със междинен обхват, които удрят съветските логистични и транспортни мрежи, което води до възходящ дефицит на гориво и доставки, както и офанзиви с дронове и ракети надълбоко в Русия, удрящи заводи, нефтопреработвателни фабрики, пристанища и други стратегически цели.
" Украинските безпилотни системи сполучливо работят на разнообразни равнища: от осъществяване на задачи на фронтовата линия до поразяване на основни противников цели на стотици километри дълбочина във вражеската територия ", съобщи Зеленски в обществените медии. Високопоставеният украински чиновник отдаде заслуга за смяна на динамичността във войната на помощта от основни съдружници като Германия, Норвегия и Нидерландия
Атаките в Украйна накараха съветския президент Владимир Путин да призове за по-силна противовъздушна защита. Говорителят на съветското външно министерство Мария Захарова осъди апелите на Украйна за повече финансова помощ. " Всеки път е една и съща остаряла история: " Киев се нуждае от повече пари ". Ако някой би трябвало да илюстрира термина " политическо самонараняване ", това е най-хубавият образец ", уточни тя.
Украйна желае да продължи да набира скорост против Русия, преди Москва да успее да преразпредели възможностите в своя изгода. " Прозорецът на опциите има наклонност да се затваря ", предизвести висшият украински чиновник. " Русия е бърза и новаторска. И в случай че им дадем време да се приспособяват още веднъж, може да загубим единствения действителен късмет да сложим завършек на тази война с същински договаряния. А в случай че Русия изобрети свои лични дронове за междинен удар, това ще бъде злополука за нас ".




