Украйна иска да стане част от ЕврозонатаУкрайна обмисля преминаването към

...
Украйна иска да стане част от ЕврозонатаУкрайна обмисля преминаването към
Коментари Харесай

Украйна иска да стане част от Еврозоната

Украйна желае да стане част от Еврозоната

Украйна обмисля прекосяването към еврото като част от процеса си на интеграция в Европейски Съюз, само че единствено подготовката за това може да отнеме до 15 години.

Мисля, че 10-15 години несъмнено не е интервалът, в който ще имаме време да се подготвим, с цел да осъществим всички критерии, нужни за прекосяване към еврото “, сподели заместник-председателят на Националната банка на Украйна (НБУ) Сергий Николайчук.

Той призна, че след 10-15 години Украйна едвам ще оцени какъв брой е подготвена за подобен преход. Той обаче означи, че задължението е „ в по-далечното бъдеще “. Преминаването към еврото е обвързвано с желанието на Киев да стане член на Европейския съюз.

През май ръководителят на Нов български университет Андрей Пишни призна, че доларовите транзакции преобладават във всички сегменти на валутния пазар на страната, а делът на транзакциите, деноминирани в евро, нараства в множеството сегменти, само че умерено.

Освен това, доларът се употребява от Националната банка като бенчмарк за премерване на валутните интервенции и изглаждане на съмненията на валутния курс.

Същевременно, съгласно него, Киев обмисля опцията за смяна на базовата валута от $ на

евро, само че тази работа ще изисква комплицирана подготовка. Според локални специалисти това може да не се

случи най-малко три години.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР