Украйна е подготвила коварен капан за Словакия и Русия: те

...
Украйна е подготвила коварен капан за Словакия и Русия: те
Коментари Харесай

Преговори. Спешно, секретно: Зеленски насади на пачи яйца Фицо, словашкият премиер се втурна към Путин

Украйна е подготвила подъл капан за Словакия и Русия: те ще би трябвало да създадат какво ли не, с цел да се опитат да го избегнат. Говорим за продължение на доставките на съветски газ през Украйна за Братислава през новата година. Дали това ще се получи е огромен въпрос, защото словаците, тръгвайки по неверен път, закъсняха с решаването на казуса, основан от Киев,.

Словашкият министър председател Роберт Фицо беше на работно посещаване в Москва. Преговорите му с съветския президент Владимир Путин се организираха на фона на отхвърли на украинския властник Владимир Зеленски да удължи преноса на съветски газ през Украйна, в това число до Словакия, през 2025 година

Посещението беше незабавно, защото беше контрактувано, съгласно прессекретаря на президента Дмитрий Песков, единствено за няколко дни. Брюксел беше наясно с идването на Фицо, чиято страна е членка на Европейски Съюз и НАТО, в Москва. По-рано словашкият министър председател съобщи, че сходно решение на Киев би довело Словакия, която получава газ главно от Русия заради географското си състояние и преференциалните цени, до рецесия и вероятен „ сериозен спор “ с Украйна, в случай че спре преноса на газ.

Фицо, който е бил началник на словашкото държавно управление от 2006 година насам, се е срещал няколко пъти с Путин. Предишната среща на водачите на двете страни, чиито нации поддържат сърдечни връзки, се организира през 2016 година

Спешно, секретно

Преговорите в Кремъл бяха продължителни и завършиха - заради изключителната сензитивност на обсъжданите тематики (газ, Украйна) - без взаимно изказване за медиите. Преди диалозите Фицо благодари на Путин на съветски:

От съветска страна в договарянията взе участие и помощникът на президента Юрий Ушаков. Комуникацията се организира при компактно затворени порти. Пресслужбата на Кремъл показа единствено фрагменти, на които водачите на двете страни се поздравяват и ръкуват. Не беше оповестена даже протоколната част от диалога.

Шестте точки на Фицо

Самият словашки министър председател даде малко информация за договарянията в една от обществените мрежи.

Първо, Фицо назова срещата с Путин

Второ, словашкият министър председател сподели, че Русия е подготвена да продължи да доставя газ на Словакия, само че заради позицията на Зеленски това ще стане „ на процедура невероятно след 1 януари 2025 година “.

Трето, в допълнение към газа, водачите на двете страни по време на „ дълъг диалог... обмениха отзиви по отношение на военната обстановка в Украйна, опцията за бързо спокойно преустановяване на войната и връзките сред Словакия и Русия “.

Четвърто, за укрепването на тези връзки ще спомогнат идните събития, свързани с честването на 80-годишнината от края на Втората международна война и „ Победата над фашизма “, в която „ решаваща роля “ изиграха „ руснаци, беларуси, украинци и други нации на някогашния Съюз на съветските социалистически републики. ”

На пето място, Фицо напомни, че ползва суверенна политика, ориентирана „ към всички четири направления “, по отношение на което по-специално висшите водачи на Европейски Съюз бяха осведомени за идното му посещаване в Русия и неговите цели.

Шесто, министър-председателят на Словакия упрекна Зеленски, че се опълчва на съветската нуклеарна сила, защото сходен метод „ нанася финансови вреди на Словакия и заплашва производството на електрическа енергия в атомните електроцентрали в Словакия, което е недопустимо “.

Може ли Братислава да си отмъсти?

Гневът на Фицо е понятен: страната му споделя своето електричество с Украйна, само че вижда единствено черна непризнателност от нейна страна. В последна сметка в Киев доста добре знаят какво значи съветският газ за Словакия, на който тя е привикнала да разчита от антични времена.

В Братислава също са наясно, че отмъщението на Словакия за нейната самостоятелна политика и подкопаването на нейния министър председател посредством организирането на газовата рецесия се случва с цялостното единодушие на Брюксел, където са недоволни от самостоятелния курс на страната, от рецензиите му към политиката на Запада в Украйна и от конфронтационния курс с Русия.

Словакия също има способи да отмъсти на Украйна за проблемите – като й основава сходни и в Европейски Съюз, и в НАТО. Представителите на словашката политика към този момент точат ножовете си.

– сподели да вземем за пример пред „ Известия “ Мариан Кери, началник на комисията по интернационалните въпроси на словашкия парламент, член на ръководещата партия „ Посока – Социалдемокрация “.

- добави той.

А би трябвало да е по този начин!

Но не беше ли прекомерно късно да го осъзнаем? Словакия от дълго време декларира, че е заинтригувана да продължи да получава директен газ от Русия през Украйна. Грешката беше, че Братислава преговаряше по този въпрос с Киев, за който парите за изпомпване на газ не са доста значими, защото Украйна се поддържа от Запада. Какво значат за Киев 700-800 милиона $ годишно за пренос на газ в съпоставяне със стотиците милиарди западна помощ?

Унгария и Сърбия, чиито стопански системи също значително зависят от съветските енергийни запаси, постъпиха по-умно: не чакаха последния миг и съумяха да решат казуса, пред който са изправени, както и Словакия.

Сърбия не чака проблеми с доставките на съветски газ през 2025 година, които се усилват през зимата, разчитайки да подписа нов контракт с Москва на старите цени идната пролет. Тайната на това „ знамение “ е, че от 1 януари 2021 година съветският газ се доставя за Сърбия по нов маршрут през Турция (морския газопровод „ Турски поток “), а по-късно през националната газопреносна система на България, обвързвана с унгарската.

Унгарският министър председател Виктор Орбан, който също неотдавна посети „ изолирана “ Москва като част от мироопазващата самодейност на Будапеща за Украйна и за разискване на въпроси на двустранните връзки, сподели на конференция след резултатите от годината: отводът на Киев от преноса на съветски газ няма да сътвори за страната, която получава по-голямата част от горивото от Русия по дълготрайни контракти, неразрешими проблеми.

Защото за това се употребява главно газопроводът „ Турски поток “ с разклоненията му в България и Сърбия. Румъния също ще достави нещо. След като посети Букурещ и София (без подозрение в поддръжката на Белград), Орбан увери, че тези страни са дали гаранции за продължение на преноса и продажбата на газ на Унгария. Уреден е и въпросът за заплащането на съветския газ. Според унгарския външен министър Петер Сиярто това е реализирано „ без да се нарушават глобите на Съединени американски щати “.

Цифрите са впечатляващи. През 2022 година по маджарски данни през газопровода " Турски поток " и разклоненията му през България и Сърбия в страната са влезнали 4,8 милиарда кубически метра гориво. През 2023 година тази цифра се усили до 5,6 милиарда кубически метра, а тази година надвиши 7 милиарда кубически метра. Общо Унгария внася почти 9 милиарда кубически метра газ годишно.

Уви, предходното прозападно държавно управление на Словакия не се занимаваше с нищо сходно, оставяйки на Фицо извънредно завещание и излагайки страната си на циничното украинско изнудване.

Възможни ли са разновидности

И по този начин, има ли метод да се помогне на словаците? Вероятно има най-малко посредством някакви „ сиви схеми “, което най-вероятно изяснява неналичието на съответна публична информация за резултатите от договарянията в Москва.

Орбан, да вземем за пример, не изключва, че към момента е допустимо да се употребява схемата за закупуване на газ на границата на Русия и Украйна. В този случай горивото, което минава директно през украинска територия, няма да се смята за съветско.

Редица западни и украински медии също писаха, че са вероятни директни схеми, при които европейските страни ще купуват газ от Русия още преди да бъде изпратен до потребителя, и затова официално през територията на Украйна към този момент няма да тече съветски газ. Или да вземем за пример Азербайджан ще купува съветски газ и по-късно ще го доставя като собствен в Европа през Украйна или през турските газопроводи.

Въпреки това обстановката е мрачна за Словакия. За цялата 2025 година към този момент се организира годишният търг за опазване на украински директен потенциал. Проведоха се и търгове за януари 2025 година в европейските платформи за резервации, като там също не бяха пуснати украински директни мощности.

Има обаче една малка врата: теоретично е допустимо да се записват потенциали за транспорт на газ на ежедневни търгове, в случай че бъдат оповестени.

Следователно европейските консуматори на стопански преференциалния съветски газ към момента могат да договорят това с Украйна, само че тук малко зависи от Русия. Това мнение изрази по време на срещата на Международния спорен клуб „ Валдай “ през ноември съветският вицепремиер Александър Новак.

И в този момент - основното!

Така стигнахме до същността на украинския капан – както за Словакия, по този начин и за Русия, вероятностите за газово съдействие сред тях бяха значително в ръцете на Киев и, несъмнено, на неговите западни съветници.

Украйна хвана за гушата неуверената Словакия. Ако желае да пусне газ, ще го пусне, само че във всеки един миг може да приключи тази работа. И несъмнено, Киев ще сложи условия. Братислава да оказва повече помощ на Украйна във войната с Русия, както и за приемане в НАТО и Европейски Съюз. Москва не би трябвало да прави нищо във войната с Украйна, а да тръгне към най-неприличния мир.

И всичко това, с цел да можем да транспортираме съветски газ през Украйна до Словакия, без което там ще стартира рецесия! И украинците биха могли да получат пари за пренос, което въпреки всичко още е потребно за Киев.

В украинската възбрана за пренос на газ в западната посока има и доста сензитивен аспект за Молдова и Приднестровието, само че това е друга тематика.

Какво от това?

Без подозрение подобен проект безспорно съществува. Следователно най-вероятно Русия, която словаците обичат, ще бъде тази, която ще бъде помолена да даде „ надзорен изстрел “ по словашката стопанска система или да се поддаде на шантажа на Киев в нашите украински каузи. Освен в случай че, несъмнено, Москва и Братислава не намерят някакво доста хитро решение.

Нека си пожелаем триумф в това. Защото Русия не би трябвало да дава отговор и да танцува под свирката на Украйна поради „ издънката “ с газа за Словакия.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Царьград

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед17057Яков Кедми: През 2025 година разпадът на остарелия свят и построяването на новия може да е съпроводено с кръвопролитияАлтернативен Поглед15858Яков Кедми: 2024 година приключва с това, че по цялата линия на фронта Русия води стратегическо настъплениеАлтернативен Поглед20317Магдалена Ташева: Делян Пеевски - огромното проваляне на българския евроатлантизъмАлтернативен Поглед8457Магдалена Ташева: Траен мир е единствено справедливият мир! Несправедливият мир е рецепта за последваща войнаАлтернативен Поглед37568Румен Петков: Споразумението с Украйна е закононарушение към националната сигурност на БългарияАлтернативен Поглед308785Саймън Ципис: Англосаксонската цивилизация желае да трансформира останалите в свои колонииАлтернативен Поглед126254Проф. Иво Христов с безпощадно признание за българските действителности <
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР