Украинските деца в петък започнаха втората си учебна година, откакто Русия започна своята пълномащабна инвазия, принуждавайки класове онлайн и в подземни бомбоубежища в няколко части на страната. Повече от 1300 украински училища бяха разрушени през последните 18 месеца, но опасностите няма да спрат украинските деца да се върнат отново на училище.
На 1 септември започва украинската учебна година. В цялата страна с прояви на „първи звънец“ се отбелязва Денят на знанието, когато първите звънци за учебната година дават знак за отварянето на класните стаи в цялата страна.
Влад, който живее в предградие на столицата Киев, си спомня как е празнувал деня в училището си, когато е бил ученик. Тази година той присъства със собствените си деца на шест и осем години, облечени в традиционни празнични одежди.
„В 9 сутринта всички класове се подреждат и училищните власти изнасят речи. След това влиза по-голям ученик, който носи на раменете си млад ученик, който бие звънец. Те обикалят покрай всички учители и ученици на опашката и това символизира началото на новата учебна година“, каза той.
Тази година, в допълнение към старите традиции, децата на Влад имаха някои по-нови навици. На първия учебен ден украинският баща донесе спешна чанта за всяко от децата си, която да се съхранява в противовъздушното убежище на училището през цялата учебна година.
Предложените предмети вътре включват одеяло, дихателна маска, основни лекарства и любима играчка.
За жителката на Киев Олга подготовката за новата учебна година беше по-лесна тази година, отколкото преди 12 месеца. „Предишната година много магазини бяха затворени“, каза тя. „Тази година ситуацията е по-добра и има възможност да се купуват дрехи и обувки за училище.“
Частното училище на дъщеря й също е по-добре подготвено: след като руските атаки срещу инфраструктурата причиниха масови прекъсвания на електрозахранването миналата зима, училището вече има генератор, готов да поддържа светлините включени.
Но първият ден от новата академична година не мина по план. След като осемгодишната й дъщеря пристигна в училище, Олга получи съобщение, за да я информира, че поради бомбена заплаха за всички училища в целия град, всички ученици и персонал са били евакуирани на близкия площад по полицейска заповед.
Сирени и убежища
Подобни смущения станаха типични, откакто Русия започна своята пълномащабна руска инвазия в Украйна. Сирените за въздушна тревога се включиха над Киев рано в петък, като събудиха жителите от леглата им и ги насочиха към убежища или безопасни места.
„Понякога може да има три сирени на нощ“, каза Олга. На следващия ден може да е трудно за дъщеря й да се концентрира върху обучението си.
Сирените също продължават през деня, прекъсвайки уроците. „По време на сирената учебният процес трябва да бъде спрян и всички ученици да отидат в приюта“, каза Анна Сидорук, COO в Osvitoria, базирана в Украйна НПО, работеща в областта на образованието. „Ако обстоятелствата позволяват, те могат да продължат уроците там.“
Всички училища в Украйна вече трябва да имат сертифицирани убежища на място, въпреки че някои все още не са успели да рехабилитират сутеренните пространства.
„Приютът сега е основният критерий за избор на училище“, каза една майка, живееща в Киев, чиято 11-годишна дъщеря се записа в ново училище тази година, тъй като в старото нямаше подслон. Сега тя казва: „Ако има ракетна атака, знам, че детето ми е в безопасност, защото може да бъде отведено в приюта незабавно.“
Въпреки че е в безопасност в приюта, обстоятелствата често не позволяват непрекъснато обучение.
Възможно е да няма достатъчно място за всички ученици да учат удобно, може да стане шумно с всички класове, които учат един до друг, или атаката в момента може да е твърде изнервяща за учителите и учениците, за да се концентрират върху нещо друго.
Учене онлайн и присъствено
Влад и Олга са благодарни, че децата им посещават училище в и около Киев.
Системите за противовъздушна отбрана, като например ракетните системи Patriot, сега драстично намалиха смъртоносните удари в столицата, въпреки че все още съществува риск от падащи отломки от унищожени ракети и дронове.
По-добрите защитни системи правят по-вероятно децата им да посещават училище безопасно, лично. Много ученици в Киев сега учат онлайн само ако има предупреждение за въздушен удар, което пречи на тях или техните учители да стигнат до училище сутрин.
Навсякъде в страната ситуацията е различна. В цяла Украйна само около една трета от децата в училищна възраст посещават часовете изцяло лично, една трета учат изцяло онлайн, а останалите използват смесен подход, според доклад на УНИЦЕФ, публикуван в сряда.
В източна и южна Украйна е по-малко вероятно учениците да имат достъп до лично обучение и възможност да общуват редовно със съученици. Повече от 1300 училища са напълно разрушени в Украйна, предимно в източната част на страната, според УНИЦЕФ.
Този септември регионите, които са „близо до фронтовата линия, ще започнат учебната година само онлайн“, каза Сидорук.
Украинските учители дават часове от фронтовата линия
Но има национална решимост да се запази достъпът до образование, независимо от обстоятелствата.
Проекти, управлявани от неправителствени организации като Osvitoria и Space of Knowledge, имат за цел да подобрят достъпа до дигитални материали и ресурси за преподаване.
В източния метрополис Харков – където някои руски ракети могат да достигнат града за по-малко от минута, без да оставят достатъчно време, за да стигнат от класните стаи до убежищата – кметът Игор Терехов каза във вторник, че 60 подземни класни стаи са изградени в метростанциите.
Метрокласните стаи създават пространство повече от 1000 деца да учат присъствено, казаха градските власти.
Пропуски в знанията
Близостта до бой прави по-трудно ученето като цяло.
В Николаев, южен пристанищен град близо до фронтовата линия Херсон, проучване от май 2023 г. установи, че средно децата прекарват само 16 часа на седмица в образователни дейности от всякакъв вид, а 50% от децата прекарват по-малко от 10 часа една седмица учене.
По-широката картина на образованието в Украйна изглежда е една от нарастващи пропуски в знанията.
„Всички деца на Украйна имат своя опит от война по един или друг начин. Стресът и травматичните преживявания влияят върху тяхното учене, концентрация и памет“, каза Марина Чабан, психолог в „Гласовете на децата“, благотворителна фондация, предоставяща психологическа подкрепа на деца в Украйна.
Много ученици изостават. Около половината от учителите в Украйна съобщават за влошаване на способностите на учениците по език, четене и математика, каза УНИЦЕФ.
В Киев децата на Влад бяха записани в ново училище тази учебна година, отчасти поради голямото текучество на персонала в бившата им институция.
В първите дни на войната министерството на образованието и науката на Украйна изчисли, че 22 000 учители са напуснали страната. Около 900 преподаватели се присъединиха към въоръжените сили на Украйна.
За да компенсира недостига, украинското правителство стартира програмата Teach for Ukraine за бързо привличане на завършилите всяка дисциплина към учителски роли.
Но миналата година класът на седемгодишната дъщеря на Влад беше преподаван от студент по право. „Има огромна липса на професионалисти“, каза той.
„Утре имаме уроци“
По-малките ученици в Украйна може би едва си спомнят училище преди да започне пълномащабната руска инвазия. По-големите ученици вече са учили през две години прекъсване поради пандемията от Covid.
Гъвкавостта и адаптивността вече са ежедневни умения за учители и ученици. „Преди в държавните училища беше много традиционно учителите да преподават, а децата да слушат“, каза Олеся Божко, основател на Space of Knowledge, украинска образователна неправителствена организация. „Сега ценим комуникацията много повече.“
В Киев дъщерята на Олга беше „в добро настроение“ в петък, въпреки че учебният ден беше прекъснат от бомбени заплахи. „Всичко беше представено като забавно приключение и възможност за разходка извън училище“, каза Олга.
Децата на Влад са склонни да намират пътуванията си до училищния приют за „забавни“, тъй като всички ученици отиват там заедно.
В много случаи училищата са се превърнали във важен източник на увереност и последователност за учениците, преживяващи война.
„Когато започна тази инвазия, всичко се промени в живота на тези деца“, каза Сидорук. „За тях е толкова важно да имат уроци всеки ден и да виждат учителя. Не става въпрос само за знания, а за психологическа подкрепа.“
„Живеем в условия, при които не знаете какво да очаквате от следващия момент“, добави Чабан. „Но ученето вдъхва вяра в утрешния ден; утре ще дойде, утре имаме уроци.