Украинската служба за сигурност СБУ заяви в петък, че е

...
Украинската служба за сигурност СБУ заяви в петък, че е
Коментари Харесай

Украйна арестува шпиони на Унгария, събиращи информация за отбраната й

Украинската работа за сигурност СБУ съобщи в петък, че е разкрила шпионска мрежа, ръководена от унгарската страна, предава Ройтерс.

Целта на шпионите е била да получат разследваща информация за защитата на Украйна, съобщи БТВ

В изказване СБУ съобщи, че е задържала двама обвинени сътрудници, които, съгласно нея, са били ръководени от унгарското военно разузнаване.

Това е първият път в историята на Украйна, в който е открито, че унгарска шпионска мрежа работи против ползите на Киев.

Няма неотложен отговор на искане за коментар от унгарското държавно управление. Унгария е част от Европейския съюз и НАТО, два блока, с които Украйна е в тясно съдействие.

Отношенията сред двете страни обаче постоянно са били обтегнати.

Унгарският министър председател Виктор Орбан е песимистичен по отношение на западната военна помощ за Украйна. Той също по този начин поддържа връзки с Владимир Путин, което го слага в несъгласие с множеството други водачи на Европейски Съюз, които се стремят да изолират съветския президент след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 година

СБУ съобщи, че двамата обвинени са някогашни членове на украинската войска. В него се споделя, че те са били вербувани от чиновник в унгарското военно разузнаване и са получили пари и особено съоръжение за загадка връзка.

Агентите са имали задачата да предадат на Унгария информация за батареите за противовъздушна защита на Украйна и други военни благоприятни условия в Закарпатската област в Южна Украйна, която граничи с Унгария.

Искането за Закарпатска област

През 2024 година порталът „ Европейска истина “ заяви, че унгарското държавно управление упорства Украйна да признае цялата територия на Закарпатска област, даже регионите, където етнически унгарци в никакъв случай не са живели, за „ обичайно унгарска “ територия.

Това искане е една от 11-те точки, които Украйна получи през януари 2024 година от унгарския външен министър Петер Сиярто, които не бяха обществено оповестени. Унгарският министър председател Виктор Орбан се съгласи да поддържа началото на договарянията за участие на Украйна в Европейски Съюз, единствено в случай че украинските управляващи обществено се ангажират с тези 11 претенции.

Украйна е дом на към 150 000 етнически унгарци, множеството от които в Закарпатската област. Киев и държавното управление на Орбан са се сблъсквали в предишното по отношение на правата на тази общественост да употребява родния си език.

 

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР