Украйна демонстрира ракетата-дрон Трембита, която ще може да достигне Москва
Украинската крилата ракета-дрон " Трембита " е показана за първи път на ревюто Defence Tech Innovations Forum 2025. Това съобщaват Army TV и министърът на цифровата промяна на Украйна Михайло Федоров, предава " Фокус ".
На ревюто е била показана и по-малка версия на ракетата, която служи като стръв за задачата.
Обявеният обхват на полета е до 200 км, бойната глава тежи 20 кг (два пъти повече от тази на дроновете вид " Шахед " ), а скоростта ѝ е 150 м/сек. Цената на " Трембита " е 4000 $.
" Проведохме най-големия конгрес за нововъведения в региона на защитата в историята на Украйна - Форум за нововъведения в региона на отбранителната техника. Участниците от Brave1 показаха стотици разнообразни технологии - от безпилотни летателни апарати до ракети ", показва Федоров.
Според него през последните три години в Украйна са зародили повече от 1500 компании, произвеждащи безпилотни самолети, ракети, роботи, средства за електронна война и нововъведения.
В началото на януари медиите оповестиха, че работата по версия на украинския безпилотен аероплан " Трембита " с огромен обхват на деяние, кадърен да поразява Москва, ще отнеме още към година.




