Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни от училище

...
Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни от училище
Коментари Харесай

Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни по семейни причини

У чениците ще могат да отсъстват до 15 дни от учебно заведение по фамилни аргументи с записка от родителя. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред. В момента тези дни са до 3 с молба към класния началник и още 7, само че единствено със глоба на шефа на съответното учебно заведение.

" Обсъждаме този проблем с разнообразни наставнически асоциации през последните месеци. Понякога се постанова детето да не посещава учебно заведение поради неразположение или фамилен проблем. Затова вършим смяна в Наредбата за приобщаващо обучение – усилваме тези отсъствия по фамилни парични на 15 за всяка образователна година ", изясни министър Цоков.

По думите му ще се облекчи и редът за тяхното потребление като молбата за всички полагаеми дни ще се подава единствено пред класния началник . С това ще се разтоварят и шефовете на учебните заведения, които до момента трябваше да позволяват част от тези отсъствия.

Министърът заяви още, че се приготвя нов стандарт за качество на образованието, който ще даде оценка кои учебни заведения се оправят добре и кои не.

" Проблемът за качеството на образованието е доста значим. Изработихме нова визия за качеството на образованието в българското учебно заведение. То е обвързвано освен с образуваните умения и компетентности, а с тяхното благоденствие и развиване на мощни страни и персона. През идващите месеци ще се създаде стандарт за качество, който на процедура ще даде опция, както за самокритика на обособените просветителни институции, къде са стигнали - до какъв брой са повишили резултатите, по този начин и външен взор върху всяка просветителна институция за това по какъв начин съумява да се оправя. Тогава ще имаме оценка кои учебни заведения се оправят и кои не ", сподели просветителния министър.

Усилията на министерството са ориентирани още към възстановяване качеството на работа на учителите, акцентира Галин Цоков.

" Последните дни на 2023 година подписахме нов групов контракт, с който заплатите на учителите се усилиха с 8,4%. Началната заплата на преподавател е 1853 лева, старши преподавател получава 1911 лева, за шефовете възнаграждението е 2250 лева Учителската специалност става все по-привлекателна. Това е нарастване, което е обвързвано с нарастване на бюджета за 2024 година в порядъка на 280-290 млн. лева, което демонстрира, че развиването на образованието и подобряването на професионалната активност на учителите, шефовете и другия педагогичен личен състав е доста значима политика освен на държавното управление, само че и в Народното събрание ", добави той.

Що се отнася до терзанията на шефове на учебни заведения с паралелки в област изкуства, Цоков разяснява: " Указанието ни е обвързвано с това по какъв начин се развива пазарът на труда и съотношението в другите специалности. Няма да има редуциране на паралелки, а ще работим с тях по какъв начин да се усъвършенства качеството на обучение на техните възпитаници ".

Днес започват 276 състезанието за учебни шефове в цяла България, заяви още министър Цоков.

" Ще се търсят шефове визионери и водачи, а освен админи ", акцентира той.

По думите му писменият тест за претендентите за шефове е изменен по този начин, че да мери освен знанията им за нормативните документи, само че и техните компетентности – опциите за развиване на екипи и справяне с спешни обстановки. В устния изпит са включени проблеми, които са свързани с характерност на съответното учебно заведение. Предвижда се процедурите да бъдат аудио и видео записвани.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР