Справянето с отпадъците: Как бактериите ядат пластмаса?
Учените са създали „ самосмилаща се пластмаса “, която съгласно тях може да помогне за понижаване на замърсяването. За това споделя Би Би Си.
Полиуретанът на практика се употребява във всичко – от калъфи за телефони до маратонки, само че е сложен за преработване и главно се складира на депата за боклуци.
Изследователите обаче към този момент имат решение, което звучи по-скоро като научна фантастика. Те оферират включването на спори от бактерии, които ядат пластмаса. Така на практика те са основали самоунищожаваща се пластмаса.
Спорите остават латентни по време на потребния живот на пластмасата, само че се връщат към живот и стартират да усвояват продукта, когато са изложени на питателните субстанции в компоста (биотор).
„ Има вяра, че можем да понижим замърсяването с пластмаса на природата “, сподели откривателят Хан Сол Ким от Калифорнийския университет в Сан Диего.
Оказва се, че може да има в допълнение преимущество в това да се влагат спори при производството на пластмаса – те я вършат по-здрава и усилват издръжливостта на опаковките.
„ Нашият развой прави материалите по-здрави, тъй че удължава потребния им живот. След това, когато опаковката е подготвена за изхвърляне, ние сме в положение да я разградим преди тя да попадне в околната среда, без значение по какъв начин се изхвърля “, разяснява и съавтора на проучването Джон Покорски.
В момента процесът на разграждане се следи само в лабораторни условия, само че процесът може да бъде следен и в действителния свят след няколко години. „ За задачата би трябвало да се откри производител “, добави Джон Покорски.
Видът бактерия, добавена към пластмасата, се назовава Bacillus subtilis – необятно употребена в всекидневието на хората като хранителна добавка и пробиотик.
За да работи по този начин, както желаят учените, бактериите би трябвало да бъдат генетично модифицирани. Така те ще могат да устоят на доста високите температури, нужни за производството на пластмаса.
Не всички обаче одобряват с оптимизъм тази концепцията за биоразградима пластмаса. Някои учени настояват, че е доста по-добре преди всичко да се понижи количеството на употребена пластмаса в международен мащаб.
Неотдавна завърши предпоследният кръг от договарянията на Организация на обединените нации за предстоящ интернационален контракт за пластмасите. Той цели постигането на световно съглашение за справяне със замърсяването с пластмаси.
Проф. Стив Флетчър, шеф на Revolution Plastics Institute към Университета в Портсмут, сподели по време на форума, че най-ефективният метод за справяне с тези боклуци е да се реализира единодушие за световно законодателство, което да води до съкращението на производството на пластмаса.
„ Трябва да се внимава с евентуални решения от този тип, които биха могли да основат усещането, че би трябвало да се тревожим по-малко за замърсяването на околната среда с пластмаса “, сподели той пред Би Би Си.
Изследването е оповестено в списанието Nature Communications.