Диона, спътникът на Сатурн, е покрит със странни резки
Учените, учещи Диона – един от естествените спътници на Сатурн – видяха странни внезапни по повърхността му, формирани по всяка възможност от най-различни падащи обекти, предава Space.com.
Новото проучване се основава на данни, събрани от галактическия уред „ Касини “, който завърши своята задача през предходната есен. На последните фотоси, направени от него, се виждат дълги, тесни и ярки внезапни по повърхността на Диона. Те много припомнят на тези, които откриваме и по Рея - вторият по величина сателит на Сатурн.
На Диона обаче са паралелни и относително млади. Освен това се срещат главно в средата на спътника. " Ориентацията им, която е паралелна на екватора, както и тяхната линейност, е нещо, което не сме срещали до момента в Слънчевата система ", разяснява геологът Алекс Патхоф.
Именно заради тази причина той и сътрудниците му се пробват да схванат дали внезапните са вследствие от геологична интензивност или някакъв външен феномен.
Какви са вероятните пояснения?
- големи скали се търкялят по повърхността и оставят следи след себе си.
- повърхността е разцепена и обособените елементи се търкат една в друга (подобно на тектонските плочи на Земята).
- внезапните са формирани в резултат на разнообразни галактически остатъци, падащи по Диона.
Астрономите обаче считат, че най-достоверното пояснение е точно последното. Резките са са се образували от разнообразни остатъци, падащи от пръстените на Сатурн, околните спътници или минаващите в региона комети.
Ако учените съумеят да проучат по-подробно тези белези по Диона, те ще могат да научат дали изобщо е допустимо да има живот на Диона (или на други светове като този).
Изследването е оповестено на 15 октомври в Geophysical Research Letters.