БГНЕС: Новини от България и Света
Учени са открили неповторим естествен феномен при вулкана Еребус в Антарктида – най-южният деен вулкан на Земята всекидневно изхвърля микроскопични кристали от чисто злато в атмосферата.
Вулканът се намира на остров Рос, на към 1350 километра от Южния полюс, и е прочут с непрекъснатото си лавово езеро. Освен лава и вулканични газове обаче, Еребус отделя и частици обикновено злато – събитие, което до момента не е следено при различен вулкан.
Според проучване, оповестено през 1991 година в списание Geophysical Research Letters, вулканът изхвърля към 80 грама златен прахуляк на ден. Най-фините частици могат да бъдат разнесени от въздушните течения на разстояние до 1000 километра от кратера.
Следи от злато са откривани и при други дейни вулкани, измежду които Килауеа в Хавай, Етна в Италия, Августин в Аляска и Ел Чичон в Мексико. Учените изясняват, че магмата съдържа голям брой детайли – измежду тях мед, сребро, живак, арсен, селен, сяра и злато, които могат да образуват разнообразни химични съединения.
Златото не се изпарява непосредствено при вулканичните процеси, защото температурата на шупване на метала е доста по-висока. Смята се, че то се придвижва посредством летливи съединения с хлор или сяра, които остават постоянни в горещите вулканични газове, а след изстудяване могат да образуват кристали.
Екип от геохимици, управителен от Кимбърли Мийкър от Института по минно дело и технологии в Ню Мексико, е анализирал проби от сняг към кратера, вулканични газове над лавовото езеро и въздуха в антарктическата тропосфера. Във всички изследвани проби учените са разкрили микроскопични частици чисто злато.
Наблюденията с електронен микроскоп посочили, че частиците не са елементарни зърна, а транспарантни кристали с съвсем идеална геометрична форма. Някои от тях достигали размер до 60 микрометра.
Въпреки впечатляващото изобретение, Еребус не е вулканът, който отделя най-големи количества злато. Смята се, че Килауеа създава сред 500 и 800 грама злато на ден, а Етна – до 2,4 кг. Уникалното при Еребус е, че металът се образува като кристално обикновено злато.
Причината за този развой към момента остава мистерия за учените. Една от хипотезите е, че златото се отделя от лавата под формата на летливи хлорсъдържащи съединения, които при изстудяване кристализират и се утаяват върху антарктическия лед.
Изследователите обаче показват, че тази доктрина не изяснява изцяло образуването на толкоз добре завършени кристали, защото количеството злато във вулканичните газове наподобява незадоволително.
Впоследствие вулканологът Филип Кайл предлага друга опция – златото последователно да се образува в кората на повърхността на лавовото езеро и по-късно да бъде изхвърляно в атмосферата дружно с вулканичните газове. І БГНЕС




