Учени са установили, че коронавирусната инфекция често причинява не само

...
Учени са установили, че коронавирусната инфекция често причинява не само
Коментари Харесай

Смущения на съня се развиват при 27% от хората, които са прекарали коронавирусна инфекция

Учени са открили, че коронавирусната зараза постоянно предизвиква освен нараснала отмалялост и депресивно въодушевление, само че и нарушавания на съня. Те се срещат при към 27% от пациентите, заяви в петък списание Neuroscience and Behavioral Physiology.

„ Пандемията освен промени света обществено, само че и засегна структурата на психологичните болести. Сега следим увеличение на невропсихиатричните разстройства с друга тежест. Резултатите от нашето изследване допускат, че COVID-19 оказва доста въздействие върху образуването на тревожно-депресивни признаци и разстройства на съня “, сподели Айнур Рахимова, теоретичен помощник към изследването, представена от пресслужбата на университета.

Много хора, които са имали лека или тежка коронавирусна зараза, страдат от пост-COVID синдром през идващите няколко месеца от живота си. Той се показва в хронична отмалялост, косопад, зной и обостряне на хронични болести, което се допуска, че е обвързвано с непрекъснато висока интензивност на имунната система.

Учените са открили, че постоянно срещаните признаци, които пациентите изпитват след COVID-19, включват и разнообразни нарушавания на съня. Учените стигнали до това умозаключение в хода на наблюдаване на здравния статус на 119 поданици на Москва, приети в болница в една от градските лечебни заведения с публично доказана коронавирусна зараза.

Психологически последствия от инфекцията

След като пациентите са се възстановили, учените проучили изчерпателно положението им и провели няколко изследвания, с цел да оценят тяхното здравословно положение и разпознали чести случаи на разстройства на настроението и нарушавания на съня при участниците в изследването.

По-специално учените са открили, че:
към 28% от интервюираните са имали депресивно въодушевление, 27% страдат от влошено качество на съня. към 73% от интервюираните - се оплакват от непрекъсната отмалялост или нараснала отмалялост, което също е съпроводено от повишение на тревожните и депресивните настроения.

Според учените резултатите от техните наблюдения демонстрират, че нарасналата отмалялост, нарушаванията на съня и депресивното въодушевление при хора, които са се възстановили от COVID-19, са директно свързани между тях. Това би трябвало да се има поради при диагностициране на пост-COVID синдром и справяне с следствията от неговото развиване.

„ Този ​​аспект постоянно се подценява при клиничните прегледи на пациенти по време и след COVID-19. Проблемите им със съня по-често се приписват на прояви на нарушавания на физиологичните фактори, следствията от престоя в интензивното поделение, резултата от продължителната липса на придвижване, само че не и до разстройства на настроението. Нашите данни акцентират нуждата от скрининг на психическото положение на пациента, прекарали КОВИД инфекцията ", обобщават в изследването си учените.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР