Учени от университета в Осака използваха успешно изкуствен интелект, за

...
Учени от университета в Осака използваха успешно изкуствен интелект, за
Коментари Харесай

Изкуствен интелект за четене на мисли? "Малък" пробив събуди опасения

Учени от университета в Осака използваха сполучливо изкуствен интелект, с цел да декодират мозъчната активност на хора по този начин, че да пресъздадат видени от тях изображения, катарската телевизия " Ал Джазира ".

на екипа на 34-годишния Ю Такаги е единствено стъпка в развой, който може да е на десетилетия от противоречиви пробиви като четене на мисли. И този пробив обаче бързо съумя да провокира спор в научната общественост.

Самообучаващият се модел Stable Diffusion, създаден в Германия през 2022 година, е употребен от Такаги и колегата му Шинджи Нишимото, с цел да се проучват сканираните изображения на мозъка на участниците в тестванията, видели до 10 хиляди изображения в машината за ЯМР. Впоследствие е построен модел, който да " превежда " мозъчна активност във формат, в който тя да бъде прочетена. В резултат моделът генерира изображения, които извънредно доста наподобяват на оригиналите.

При това изображенията не са показвани на изкуствения разсъдък авансово.

Отидох в банята, погледнах се в огледалото и видях лицето си и си помислих: Добре, това е обикновено. Може би не обезумявам.
Ю Такаги,
откривател

Японският откривател не счита, че пробивът води към четене на мисли, защото изкуственият интелест все още може просто да възпроизвежда изображения, които индивидът е видял. " Не можем да декодираме въображение или мечти; мислим, че това е прекомерно оптимистично. Но несъмнено, в бъдеще има капацитет ", споделя Такаги.

 Рисувате с изкуствен интелект, само че на кого е авторското право за Рисувате с изкуствен интелект, само че на кого е авторското право за " творбата "

Това не е четене на мисли, само че...

Изследването породи безпокойствие, частично поради отзвука от чатбота ChatGPT, посочил напредъка в изкуствения разсъдък. То се оказа измежду 1% най-цитирани измежду 23 млн., които са следени от компанията за данни Altmetric. Изследването е признато и от един от огромните конгреси за легитимация на значими пробиви в невронауката - Conference on Computer Vision and Pattern Recognition през юни 2023 година

През март и съоснователя на Епъл Стив Возняк, приканиха за пауза в огромните планове с изкуствен интелект за шест месеца.

 Мъск, Харари и доста други: Спрете за малко плановете с изкуствен интелект Мъск, Харари и доста други: Спрете за малко плановете с изкуствен интелект

Такаги схваща, че в опасенията има известни учредения поради риска от корист, само че съгласно него са нужни диалози " на високо равнище ", с цел да се реши казусът.

Далеч от пробив

Екипът обаче осъзнава, че не може да стигне прекомерно надалеч.

Учените считат, че както технологията за сканиране на мозък, по този начин и изкуственият разсъдък към този момент не са задоволително добре развити, с цел да се може да се четат мисли.

Happy to share that our paper (w/ ) on reconstructing visual experience from human brain activity with Stable Diffusion has been accpeted by!
Project page:
— Yu Takagi (@yu_takagi)

Въпреки напредъка в създаването на невронен интерфейс от последните години (от компютри, които разчитат данни от електроенцефалография до функционалния ЯМР, при който се мери позъчната активност със засичане на промени, свързани с потока от кръв) декодирането на образна мозъчна интензивност може да е на десетилетия от откриването си.

За задачите на проучването пациенти се подлагат на ЯМР в продължение на 40 часа. Изследователи към този момент са отбелязвали, че комплицираното естество на нервната тъкан реагира по необикновен метод при взаимоотношение със синтетичен интерфейс, по тази причина технологиите за сходно записване са нестабилни. Нещо повече, съгласно проучване от 2021 година на Корейския институт за просвета и технологии, сегашните технологии разчитат на електричество, с цел да трансферират сигнала, който е предразположен на непряк звук. Освен това опциите на изкуствения разсъдък все още са лимитирани.

Теоретично използването може да надвиши ядрено-магнитния резонанс, а концепцията да се употребява с устройства като мозъчните импланти, създадени от Neuralink на милиардера Илон Мъск. За момента обаче моделът е строго самостоятелен, даже единствено тъй като мозъците на хората се разграничават по форма. Според Такаги от всичко това може да има изгода в бъдеще - за клинични, информационни или даже развлекателни цели.

Спор за бъдещето

Рикардо Силва от University College London и института " Алън Тюринг " счита, че въпреки да е мъчно да се предскаже на този стадий на проучванията, въпреки да е допустимо резултатите да отидат надалеч: да вземем за пример да е още един метод да се създаде маркер за засичане на Алцхаймер, като се оцени по какъв начин човек би могъл да вижда проблеми в зрителната навигация, реконструирани въз основата на мозъчната интензивност на пациента.

Обезпокоен е, сходно на други, за етиката на технологията, която някой ден може да се употребява за четене на мисли. Според него най-важният въпрос в този момент е " доколко събиращият данни би трябвало да беде притурен да разкрива изцяло по какъв начин се употребяват данните. " Едно е да се съгласиш, с цел да си направиш моментна фотография като по-млад, може би за бъдеща клинична приложимост... Съвсем друго е обаче да би трябвало да се употребява за вторични задания като маркетинг или по-лошо, в правни случаи против личните ти ползи. "

 Лицевото различаване подкрепя репресиите в Русия с технологии от Съединени американски щати Лицевото различаване подкрепя репресиите в Русия с технологии от Съединени американски щати

Такаги и сътрудникът му обаче не мислят да се забавят: към този момент възнамеряват втора версия на плана си, с цел да подобрят технологията и да разширят приложението ѝ.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР