У нас има някакъв скептицизъм по отношение на ваксините срещу

...
У нас има някакъв скептицизъм по отношение на ваксините срещу
Коментари Харесай

Проф. Арабаджиев: У нас има някакъв скептицизъм по отношение на ваксините срещу HPV

„ У нас има някакъв песимизъм във връзка с имунизациите против човешкия папилома вирус, а е значимо да се знае, че ракът на маточната шийка е един от доста дребното типове рак, за които имаме ефикасна ваксинопрофилактика “. Това сподели пред bTV проф. Желязко Арабаджиев, медицински онколог, шеф на клиника в Аджъбадем Сити Клиник.

По думите му, мощно терзание буди фактът, че ракът на маточната шийка визира все по-често млади дами, а те са могли да избегнат това приключение, в случай че са били имунизирани.

Проф. Арабаджиев в качеството си на член на „ Мисия за рака “ към Европейската комисия показа, че за разлика от останалите европейски страни България изостава доста във ваксинопрофилактиката на болестта.

Също по този начин онкологът акцентира, че човешкият папиломавирус потвърдено предизвиква и други типове рак при мъжкия пол – на пениса, на ануса, които са доста мъчно лечими. По думите му, ваксинопрофилактиката би трябвало да бъде ориентирани както към дамите, по този начин и към мъжете.

Той изясни, че когато имунизацията е сложена преди началото на полов живот, до 14 години, са нужни две дози и при девойки, и при момчета. Над тази възраст, до 27 години, дозите би трябвало да са три.

Онкологът добави, че при съществуването на болест, в голям % от случаите имунната система съумява да се оправи с вируса, само че има един пролапс от към 10% от инфектираните, при които вирусът остава и основава риск за развиване на рак даже след десетилетия.

Проф. Арабаджиев акцентира, че след въвеждането на ваксинопрофилактика в страните от Европейски Съюз се следи внезапен спад на броя на заболелите от рак на маточната шийка, а в Австралия той е на практика отстранен.

Специалистът прикани да бъде преодолян скептицизмът във връзка с имунизациите и родителите да се възползват от опциите, които предлага Националната стратегия за ваксинопрофилактика на HPV.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР