Тютюнопушенето е един от основните причинители на хронични и смъртоносни

...
Тютюнопушенето е един от основните причинители на хронични и смъртоносни
Коментари Харесай

Проучване показва, че хората са много по-склонни да се откажат от цигарите срещу финансови награди

Тютюнопушенето е един от главните причинители на хронични и смъртоносни болести, в това число и летален излаз. Няма подозрение, че пушенето оказва извънредно нездравословно влияние върху цялостното здраве. Прекратяването на този табиет обаче се оказва съществено предизвикателство, поради мощно пристрастяващия резултат на никотина. Тази взаимозависимост постоянно подтиква хората да не престават да пушат, макар сериозните рискове.

Ново изследване, оповестено в Cochrane Review, обаче откроява завладяваща опция за хората, които се борят да откажат цигарите: финансовите тласъци.

Изследването, извършено от учени в Университета на Източна Англия, демонстрира, че финансови хонорари – под формата на пари в брой, ваучери или депозити – могат сполучливо да подкрепят отказването от тютюнопушене. Резултатите са изключително обещаващи за бременните дами, които след приемане на сходни тласъци освен стопират да пушат краткотрайно, а демонстрират дълготрайна смяна в държанието си.

Макар проучването да обгръща разнообразни възрастови групи, точно при бременните дами се регистрира най-висока възможност за цялостен отвод от цигарите. Според данните, тези от тях, които получават финансови награди, са два пъти по-склонни да се откажат дефинитивно от пушенето спрямо останалите. Тютюнопушенето е известно и като една от водещите аргументи за тежки затруднения при бременност, в това число мъртвородени бебета и спонтанни аборти. Затова финансовата поддръжка в този случай придобива още по-голямо значение. Същевременно изследването сочи, че тези тласъци предотвратяват връщането към пушенето и след раждането.

Паричната стойност се оказва основна за превъзмогване на пристрастяването. Джейми Хартман-Бойс, съавтор на проучването, изяснява, че тази намеса работи директно върху психическата система за заплащане в мозъка – същата, която никотинът задейства и от която поражда зависимостта.

" Има съществени доказателства, че това заплащане е обвързвано с центровете за наслаждение в мозъка, които знаем, че имат огромно присъединяване в никотиновата взаимозависимост, " отбелязва Хартман-Бойс.

Никотинът, от своя страна, кара пушачите да усещат кратковременно " положително въодушевление ", което води до пристрастяване. При опит да се спре пушенето, това чувство липсва, а организмът демонстрира абстинентни признаци. Финансовият тласък обаче съумява да компенсира този " резултат на наслаждение " – той работи като сурогат, защото е обвързван с осезателен веществен резултат.

Бременните дами са най-ясен образец за сполучливия резултат на финансовите награди, защото към този момент са стимулирани от мисълта за здравето на бъдещото си дете. Паричният бонус се оказва последният подтик, който им оказва помощ да скъсат с цигарите.

" Не е правилно, че тези хора просто са могли да спрат по този начин или другояче и са го създали единствено за парите. Много от участниците в изследването са опитвали нееднократно да спрат, в действителност са желали, само че не са успявали – до момента в който не се появи този финансов тласък, " добавя Хартман-Бойс.

Въвеждането на финансови тласъци като част от стратегиите за прекъсване на тютюнопушенето може да се окаже ефикасен инструмент за реализиране на трайни резултати. Особено при групи с по-висок риск от затруднения, като бременни дами, предлагането на парична премия доста покачва възможностите за финален отвод от цигарите. Макар този метод да не е повсеместен лек, той открива нова посока в напъните за понижаване на вредите от тютюнопушенето и може да подтиква смяна на поведенческо и публично равнище.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР