Foreign Policy: Новата руска ракета Орешник е лоша новина за НАТО
Тя може може съществено да затрудни интервенциите на НАТО даже в неядрена версия
Ракетата " Орешник " е нов артикул, друг от своите прародители, Отбраната на НАТО в настоящия си тип няма какво да ѝ опълчи. Масиран удар с такива ракети би довел алианса на ръба на провалянето даже без потреблението на нуклеарни оръжия.
Миналия ноември Русия удари Украйна с нов вид ракета. Москва за първи път показва в деяние балистична ракета със междинен обхват " Орешник ", която нападна Днепър [Днепропетровск]. Въпреки че ракетата не носеше експлозиви, ударът още един път показва готовността на Владимир Путин за ескалация.
Кадрите от удара и анализът на сателитни изображения демонстрираха, че Орешник явно може да носи шест бойни глави, всяка с по шест суббоеприпаса. Когато се доближава към задачата, той ги разпръсква върху обширна зона на заличаване, като револвер, зареден със сачми.
Освен това " Орешник " съвсем несъмнено може да носи нуклеарни бойни глави и доста специалисти са съсредоточили разбора си върху тези качества и ролята, която ракетата играе в нуклеарните сигнали на Путин. Но относително малко внимание се обръща на неядрените качества на " Орешник " и на това по какъв начин той може да промени тактиката на Русия в евентуална война с НАТО.
В спор, където силите са разпръснати на огромна територия - като да вземем за пример в Украйна - скъпа ракета, която да съперничи на " Орешник ", не е най-хубавият избор. Но " Орешник " е съвършен за поразяване на компактни цели, като авиобази, където даже стандартните суббоеприпаси могат да причинят обилни вреди.
В телевизионно изявление през декември предходната година Путин сподели, че с помощта на " Орешник " Русия е " съвсем на ръба да се откаже от потреблението на нуклеарни оръжия ". Руският водач ненапълно преувеличи, само че в изявлението му има доста истина. Масиран удар на " Орешници ", даже с стандартни заряди, по стратегически обекти на НАТО - въздушни бази, контролни пунктове и ракетни силози - може да докара алианса до задънена улица, даже без потреблението на нуклеарно оръжие.
Във война с НАТО Русия най-вероятно ще нападна военновъздушните бази на алианса още в първите дни на спора. Москва е наясно с въздушното предимство на алианса и ще се опита да сътвори пространство за маневриране на своите сили, като унищожи качествата на НАТО или като най-малко забави първия отговор на алианса.
Съвременните изтребители, изключително F-35, които страните от НАТО от ден на ден избират като многофункционални самолети, са прекомерно комплицирани за ремонт на бойното поле. F-35 и неговите сътрудници са проектирани да изхвърчат от огромни, съвременни въздушни бази. Въпреки това, след десетилетия на бюджетни съкращения, цялата въздушна мощност на НАТО беше съсредоточена върху шепа такива бази и стана по-уязвима от всеки път за касетъчни муниции като " Орешник ".
Руските нуклеарни междуконтинентални балистични ракети (МБР) несъмнено ще могат да се оправят с въздушните бази на НАТО в най-кратки периоди. По отношение на стандартните оръжия обаче опитът на Русия в Украйна разкри компликации при поразяване на стратегически цели със съществуващия ракетен боеприпас. Руските ракети с стандартни унитарни бойни глави не съумяха да унищожат основни украински военновъздушни бази и други уреди заради композиция от неприятна акуратност и сполучлива работа на украинските системи за противовъздушна защита.
" Орешник " ще помогне за решаването на този проблем. Съдейки по опита на Русия в Украйна, унищожаването на самолети в огромни въздушни бази може да изисква десетки стандартни ракети " Искандер ". Ще отнеме доста по-малко ракети " Орешник ", с цел да се реализира сходен резултат. По време на офанзивата на 21 ноември единствено една ракета " Орешник " изхвърли 36 инертни суббоеприпаса върху военния цех " Южмаш ". Ако суббоеприпасите не бяха инертни, ракетата щеше да аргументи съществени вреди в необятна област, компенсирайки проблемите с точността на " Искандер " и Х-101.
Така че положителната вест е, че стандартните благоприятни условия на " Орешник " ще разширят неядрените благоприятни условия на Москва и теоретично ще понижат риска Кремъл да обмисли нуклеарен удар при започване на спора. Лошата вест е, че " Орешник " ще наруши съществено интервенциите на НАТО даже и в безядрен вид.
Европейската защита в настоящия си тип не може доста да се опълчи на " Орешник ". Въпреки че доста бази на НАТО са предпазени от гъста мрежа от противоракетна защита, ракетата лети над обсега на прихващане на множеството системи и на последния стадий от полета си се придвижва към задачата си прекомерно бързо за множеството прехващачи, в това число системата за противовъздушна защита Patriot.
При актуалните размери на доставки арсеналът от прехващачи, способни да спрат " Орешник ", а точно системите Arrow 3 („ Стрела “) SM-3 Block IIA, ще бъде дребен. Освен това Русия ще може да мами прехващачите с примамки и други контрамерки, изпращайки противовъздушната защита по неверната диря.
Технически оръжието " Орешник " не е комплицирано. Русия е умела в тези технологии и създава ракетни мотори за сходни ракети в продължение на доста десетилетия. Освен това Русия към този момент уголемява потенциала си за произвеждане на ракети, с цел да възвърне арсенала си за бъдещето. Прави усещане, че някои от тези уреди, в това число заводът " Каменски " покрай източните граници на Украйна, са профилирани в производството на огромни мотори и гориво за междуконтинентални балистични ракети, които " Орешник " също употребява.
Какъвто и да е изходът от спора в Украйна, след десетилетие или две НАТО рискува да се изправи пред една превъоръжена Русия, която е възстановила своя боеприпас, в който стандартните балистични ракети, в това число " Орешник ", ще заемат видно място. Тази нова мощ може да опровергае упованията, че Русия ще стане по-зависима от нуклеарния си боеприпас с отслабването на нейните стандартни качества.
НАТО би трябвало да стартира да се приготвя за това в този момент. За задачата алиансът ще би трябвало да направи главните си военновъздушни бази по-малко привлекателни цели за съветските ракети. Това може да се реализира посредством разпространяване на самолети по второстепенни писти и автомагистрали в цяла Европа, което ще затрудни Русия да ги открие и унищожи при рецесия.
Някои страни от НАТО към този момент практикуват избрани интервенции, в това число зареждане с гориво и превъоръжаване на различни летища. Проблемът със сложността на западните самолети обаче остава. Въпреки че разсредоточаването на оперативните летища може да обезпечи оцеляването на самите самолети, главните авиобази ще останат примамливи цели заради обстоятелството, че интензивната поддръжка е допустима единствено там. Ако Русия успее да нападна огромни бази, тя ще унищожи скъпи принадлежности за поддръжка и хранилища за аварийни елементи, които поддържат изтребителите в употреба.
За да се приготвят за възраждането на съветските ракетни сили, което може да стане още по-опасно, страните от НАТО би трябвало да одобряват проект за разсредоточаване, който разрешава по-дълги интервенции на място. Това ще изисква вложения в елементи и поддържащо съоръжение, както и опция за осъществяване на по-сложна поддръжка на място, като мобилни ремонтни екипи и транспортни работилници на повикване. Това ще улесни както възпирането на съперника, по този начин и воденето на бойни дейности.
Има две компликации по този път, само че и двете са изцяло разрешими.
Първата са аварийните елементи. Съкращенията на бюджета на военновъздушните сили в доста страни от НАТО понижиха равнищата на подготвеност на самолетите. Това в действителност е проблем - изключително за флота F-35, където изоставането на поръчките е изключително остро. В същото време това се отнася и за други самолети, като да вземем за пример Eurofighter Typhoon. Държавите от НАТО би трябвало да влагат съществено освен в битката с дефицита на части, само че и в превъзмогването му - и това ще значи поддържане на хранилища за елементи за самолети на цялата територия. Това ще подсигурява, че самолетът може бързо да се върне в употреба от всяко място на дислокация.
Вторият проблем са опитът и фрагментите. Службата за отчетност на държавното управление на Съединени американски щати е отбелязала в предишното, че американският боен личен състав няма опит в доста от дилемите по поддръжката, свързани с F-35 - частично още веднъж заради липса на аварийни елементи и поддържащо съоръжение. Като се има поради цялостното положение на световните вериги за доставки на F-35, други страни от НАТО евентуално ще се сблъскат със същите проблеми.
Страните от НАТО би трябвало постоянно да практикуват разширена поддръжка, с цел да могат да извършват нужните задачи на всеки F-35 - без значение от националността му. Миналата година алиансът организира първото в историята обучение за поддръжка на F-35. Те би трябвало да се организират постоянно във всички страни от НАТО с флот от F-35. Това още веднъж ще служи като гаранция, че самолетът може бързо да се върне в употреба от всяко място на дислокация. Взети дружно, тези ограничения ще понижат зависимостта на НАТО от няколко огромни военновъздушни бази, които могат да бъдат съществено развалени още в първите дни на войната.
Трудностите на Русия с ударите на далечни дистанции против предпазени военни цели в Украйна не са причина Европа да лежи на лаврите си и да бъде небрежна към сигурността на своите сили през идващите десетилетия. " Орешник " и неговите аналози биха могли да опровергаят подценяването на съветската военна мощност и, в случай че не бъдат подхванати дейности, да подкопаят способността на НАТО да води бъдеща война.
За създателя
Декър Евелет е асоцииран анализатор в Центъра за военноморски проучвания със седалище във Вашингтон. Проучва задгранични нуклеарни позиции въз основа на сателитни изображения. Има магистърска степен от Института за интернационалните проучвания Мидълбъри в Монтерей и бакалавърска степен от Рийд Колидж.
Превод и редакция:
Ракетата " Орешник " е нов артикул, друг от своите прародители, Отбраната на НАТО в настоящия си тип няма какво да ѝ опълчи. Масиран удар с такива ракети би довел алианса на ръба на провалянето даже без потреблението на нуклеарни оръжия.
Миналия ноември Русия удари Украйна с нов вид ракета. Москва за първи път показва в деяние балистична ракета със междинен обхват " Орешник ", която нападна Днепър [Днепропетровск]. Въпреки че ракетата не носеше експлозиви, ударът още един път показва готовността на Владимир Путин за ескалация.
Кадрите от удара и анализът на сателитни изображения демонстрираха, че Орешник явно може да носи шест бойни глави, всяка с по шест суббоеприпаса. Когато се доближава към задачата, той ги разпръсква върху обширна зона на заличаване, като револвер, зареден със сачми.
Освен това " Орешник " съвсем несъмнено може да носи нуклеарни бойни глави и доста специалисти са съсредоточили разбора си върху тези качества и ролята, която ракетата играе в нуклеарните сигнали на Путин. Но относително малко внимание се обръща на неядрените качества на " Орешник " и на това по какъв начин той може да промени тактиката на Русия в евентуална война с НАТО.
В спор, където силите са разпръснати на огромна територия - като да вземем за пример в Украйна - скъпа ракета, която да съперничи на " Орешник ", не е най-хубавият избор. Но " Орешник " е съвършен за поразяване на компактни цели, като авиобази, където даже стандартните суббоеприпаси могат да причинят обилни вреди.
В телевизионно изявление през декември предходната година Путин сподели, че с помощта на " Орешник " Русия е " съвсем на ръба да се откаже от потреблението на нуклеарни оръжия ". Руският водач ненапълно преувеличи, само че в изявлението му има доста истина. Масиран удар на " Орешници ", даже с стандартни заряди, по стратегически обекти на НАТО - въздушни бази, контролни пунктове и ракетни силози - може да докара алианса до задънена улица, даже без потреблението на нуклеарно оръжие.
Във война с НАТО Русия най-вероятно ще нападна военновъздушните бази на алианса още в първите дни на спора. Москва е наясно с въздушното предимство на алианса и ще се опита да сътвори пространство за маневриране на своите сили, като унищожи качествата на НАТО или като най-малко забави първия отговор на алианса.
Съвременните изтребители, изключително F-35, които страните от НАТО от ден на ден избират като многофункционални самолети, са прекомерно комплицирани за ремонт на бойното поле. F-35 и неговите сътрудници са проектирани да изхвърчат от огромни, съвременни въздушни бази. Въпреки това, след десетилетия на бюджетни съкращения, цялата въздушна мощност на НАТО беше съсредоточена върху шепа такива бази и стана по-уязвима от всеки път за касетъчни муниции като " Орешник ".
Руските нуклеарни междуконтинентални балистични ракети (МБР) несъмнено ще могат да се оправят с въздушните бази на НАТО в най-кратки периоди. По отношение на стандартните оръжия обаче опитът на Русия в Украйна разкри компликации при поразяване на стратегически цели със съществуващия ракетен боеприпас. Руските ракети с стандартни унитарни бойни глави не съумяха да унищожат основни украински военновъздушни бази и други уреди заради композиция от неприятна акуратност и сполучлива работа на украинските системи за противовъздушна защита.
" Орешник " ще помогне за решаването на този проблем. Съдейки по опита на Русия в Украйна, унищожаването на самолети в огромни въздушни бази може да изисква десетки стандартни ракети " Искандер ". Ще отнеме доста по-малко ракети " Орешник ", с цел да се реализира сходен резултат. По време на офанзивата на 21 ноември единствено една ракета " Орешник " изхвърли 36 инертни суббоеприпаса върху военния цех " Южмаш ". Ако суббоеприпасите не бяха инертни, ракетата щеше да аргументи съществени вреди в необятна област, компенсирайки проблемите с точността на " Искандер " и Х-101.
Така че положителната вест е, че стандартните благоприятни условия на " Орешник " ще разширят неядрените благоприятни условия на Москва и теоретично ще понижат риска Кремъл да обмисли нуклеарен удар при започване на спора. Лошата вест е, че " Орешник " ще наруши съществено интервенциите на НАТО даже и в безядрен вид.
Европейската защита в настоящия си тип не може доста да се опълчи на " Орешник ". Въпреки че доста бази на НАТО са предпазени от гъста мрежа от противоракетна защита, ракетата лети над обсега на прихващане на множеството системи и на последния стадий от полета си се придвижва към задачата си прекомерно бързо за множеството прехващачи, в това число системата за противовъздушна защита Patriot.
При актуалните размери на доставки арсеналът от прехващачи, способни да спрат " Орешник ", а точно системите Arrow 3 („ Стрела “) SM-3 Block IIA, ще бъде дребен. Освен това Русия ще може да мами прехващачите с примамки и други контрамерки, изпращайки противовъздушната защита по неверната диря.
Технически оръжието " Орешник " не е комплицирано. Русия е умела в тези технологии и създава ракетни мотори за сходни ракети в продължение на доста десетилетия. Освен това Русия към този момент уголемява потенциала си за произвеждане на ракети, с цел да възвърне арсенала си за бъдещето. Прави усещане, че някои от тези уреди, в това число заводът " Каменски " покрай източните граници на Украйна, са профилирани в производството на огромни мотори и гориво за междуконтинентални балистични ракети, които " Орешник " също употребява.
Какъвто и да е изходът от спора в Украйна, след десетилетие или две НАТО рискува да се изправи пред една превъоръжена Русия, която е възстановила своя боеприпас, в който стандартните балистични ракети, в това число " Орешник ", ще заемат видно място. Тази нова мощ може да опровергае упованията, че Русия ще стане по-зависима от нуклеарния си боеприпас с отслабването на нейните стандартни качества.
НАТО би трябвало да стартира да се приготвя за това в този момент. За задачата алиансът ще би трябвало да направи главните си военновъздушни бази по-малко привлекателни цели за съветските ракети. Това може да се реализира посредством разпространяване на самолети по второстепенни писти и автомагистрали в цяла Европа, което ще затрудни Русия да ги открие и унищожи при рецесия.
Някои страни от НАТО към този момент практикуват избрани интервенции, в това число зареждане с гориво и превъоръжаване на различни летища. Проблемът със сложността на западните самолети обаче остава. Въпреки че разсредоточаването на оперативните летища може да обезпечи оцеляването на самите самолети, главните авиобази ще останат примамливи цели заради обстоятелството, че интензивната поддръжка е допустима единствено там. Ако Русия успее да нападна огромни бази, тя ще унищожи скъпи принадлежности за поддръжка и хранилища за аварийни елементи, които поддържат изтребителите в употреба.
За да се приготвят за възраждането на съветските ракетни сили, което може да стане още по-опасно, страните от НАТО би трябвало да одобряват проект за разсредоточаване, който разрешава по-дълги интервенции на място. Това ще изисква вложения в елементи и поддържащо съоръжение, както и опция за осъществяване на по-сложна поддръжка на място, като мобилни ремонтни екипи и транспортни работилници на повикване. Това ще улесни както възпирането на съперника, по този начин и воденето на бойни дейности.
Има две компликации по този път, само че и двете са изцяло разрешими.
Първата са аварийните елементи. Съкращенията на бюджета на военновъздушните сили в доста страни от НАТО понижиха равнищата на подготвеност на самолетите. Това в действителност е проблем - изключително за флота F-35, където изоставането на поръчките е изключително остро. В същото време това се отнася и за други самолети, като да вземем за пример Eurofighter Typhoon. Държавите от НАТО би трябвало да влагат съществено освен в битката с дефицита на части, само че и в превъзмогването му - и това ще значи поддържане на хранилища за елементи за самолети на цялата територия. Това ще подсигурява, че самолетът може бързо да се върне в употреба от всяко място на дислокация.
Вторият проблем са опитът и фрагментите. Службата за отчетност на държавното управление на Съединени американски щати е отбелязала в предишното, че американският боен личен състав няма опит в доста от дилемите по поддръжката, свързани с F-35 - частично още веднъж заради липса на аварийни елементи и поддържащо съоръжение. Като се има поради цялостното положение на световните вериги за доставки на F-35, други страни от НАТО евентуално ще се сблъскат със същите проблеми.
Страните от НАТО би трябвало постоянно да практикуват разширена поддръжка, с цел да могат да извършват нужните задачи на всеки F-35 - без значение от националността му. Миналата година алиансът организира първото в историята обучение за поддръжка на F-35. Те би трябвало да се организират постоянно във всички страни от НАТО с флот от F-35. Това още веднъж ще служи като гаранция, че самолетът може бързо да се върне в употреба от всяко място на дислокация. Взети дружно, тези ограничения ще понижат зависимостта на НАТО от няколко огромни военновъздушни бази, които могат да бъдат съществено развалени още в първите дни на войната.
Трудностите на Русия с ударите на далечни дистанции против предпазени военни цели в Украйна не са причина Европа да лежи на лаврите си и да бъде небрежна към сигурността на своите сили през идващите десетилетия. " Орешник " и неговите аналози биха могли да опровергаят подценяването на съветската военна мощност и, в случай че не бъдат подхванати дейности, да подкопаят способността на НАТО да води бъдеща война.
За създателя
Декър Евелет е асоцииран анализатор в Центъра за военноморски проучвания със седалище във Вашингтон. Проучва задгранични нуклеарни позиции въз основа на сателитни изображения. Има магистърска степен от Института за интернационалните проучвания Мидълбъри в Монтерей и бакалавърска степен от Рийд Колидж.
Превод и редакция:
Източник: dnesplus.bg


КОМЕНТАРИ