Батерии, отпечатани на 3D принтер, добиват всевъзможни форми
Твърдотелните акумулатори, създавани по технология на Sakuu, могат да се създават във всевъзможни форми (снимка: Sakuu)
Млада калифорнийска компания разгласи, че сполучливо създава пълнофункционални твърдотелни акумулатори, отпечатани на 3D принтер. Забележителното в тази ситуация е, че те могат да се основават във всевъзможни форми и размери, т.е. да са изцяло „ персонализирани “ за най-различни приложения.
За да реализира това, компанията Sakuu разчита на патентованата си платформа Kavian, която разрешава произвеждане в индустриален мащаб на необятна гама акумулатори – от литиево-йонни до литиево-метални и напълно твърдотелни акумулатори. „ Платформата може да персонализира форм-фактора на батерията – при което самата батерия може да стане част от дизайна на продукта посредством персонализирани форми и размери “, изясни Карл Литау, основен софтуерен шеф в Sakuu.
Моделираните батерийни кафези биват направени с разноцветни отвори за ръководство на топлината, при изцяло изсъхнал развой. Използването на „ еднообразен “ 3D щемпел на акумулатори разрешава по-ефективно потребление на размера на акумулаторната клетка посредством нови пътища за динамично терморегулиране. Подходът разрешава и консолидиране на разнообразни съоръжения и датчици.
Напълно индустриализираният развой за печатане на батериите посредством потребление на многоматериален, многослоен метод в успореден и изсъхнал развой се явява диаметралност на обичайния 3D щемпел вид „ пласт върху пласт “. Последното по своята същина е „ влажен развой “, който изисква доста количество сила и след това унищожаване на нежеланите разтворители, а това прави крайния артикул по-нискокачествен и по-малко благонадежден.
Миналата година Sakuu разгласи значимо достижение в развиването на своята технология: енергийна компактност от 800 Wh/L за своята литиево-метална батерия от „ първо потомство “. В допълнение, литиево-металната батерия показва и положително опазване на потенциала си: 97% след 200 цикъла на зареждане и разреждане. Тя е способна на опазване на 80% от годността си при 800 цикъла.
още по темата
Сега упоритостта на производителя е да направи 3D-отпечатани твърдотелни акумулатори, способни на повече от 1200 Wh/L, до края на 2023 година Това доста надминава параметрите на литиево-йонните акумулатори, употребявани в днешните електрически автомобили, които работят в диапазон от 500–700 Wh/L.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ