Твърдолинейни медии в Иран твърдят, че силите за сигурност на

...
Твърдолинейни медии в Иран твърдят, че силите за сигурност на
Коментари Харесай

Хакнал ли е иранският режим базиран в Обединеното кралство телевизионен оператор? Всъщност не

Твърдолинейни медии в Иран настояват, че силите за сигурност на страната са хакнали канала Telegram на Iran International, телевизионна компания на персийски език, която обширно отразява годишните митинги „ Свобода на живота на дамата “. Изданията настояват, че режимът е прихванал известия, в които ирански жители изпращат любителски изображения, свързани с митингите, до основания в Обединеното кралство ефирен оператор за издание. Каналът отхвърля да е бил хакнат и инспекция на FRANCE 24 на хипотетично прихванатите известия не откри доказателства, че някое от аматьорското наличие в миналото е било предавано от Iran International.

При липса на вести в Иран по отношение на митингите, които последваха гибелта на Махса Амини предишния септември, доста иранци се насочиха към медии на персийски език, излъчващи от чужбина. Тъй като на самостоятелните медии е неразрешено да работят в Иран, такива канали разчитат значително на любителски изображения, оповестени в обществените медии или изпратени от ирански жители. Видеозаписи, снимани от жители и изпратени до тези медии отвън Иран, се трансфораха в главен източник за доста иранци на самостоятелна информация за протичащото се в тяхната страна.

В нещо, което наподобява като опит да се обезсърчат тези връзки, медиите, свързани с Иран Твърдолинейният Корпус на гвардейците на революцията (IRGC) се насочи към Iran International, публикувайки това, което съгласно тях са известия, в които ирански жители изпращат любителски видеоклипове за издание от основания във Англия канал. Стартиран в Обединеното кралство през 2017 година, каналът, за който се твърди, че получава финансиране от саудитски източници, е една от обичаните дестинации за любителски видеоклипове, снимани в Иран. Иранските управляващи я дефинираха като " терористична организация ".

 

Iran International отхвърля хакването. „ Мога да заявя изрично, че нашият акаунт в Telegram не е бил хакнат или злепоставен по какъвто и да било метод. Никога не е било. Такива изказвания от страна на IRGC или нейните сътрудници са погрешни и са предопределени да плашат и сплашват хората, сподели представителят Адам Бейли пред FRANCE 24. „ Иранските управляващи ни характеризират като терористичен канал, който обезпечава квазилегално прикритие за закани против нашите чиновници и издевателството, постоянно жесток, на техните фамилии в Иран. “

Определянето на Iran International като терористична организация значи, че иранци, упрекнати в изпращане на информация към канала, могат да бъдат изправени пред съществени санкции в иранските съдилища.

 

Предупреждение за хора, които си сътрудничат с противников медии

Медиите, свързани с IRGC, в това число, са разгласили минимум шест онлайн видеоклипа, в които се споделя неуточнена „ група хакери “ прихвана известия, изпратени до Iran International. Видеоклиповете, оповестени от средата на септември, включват аматьорски изображения, за които се допуска, че са изпратени до основания в Обединеното кралство канал посредством Telegram, дружно със фотоси на екрани на известията на подателите и потребителските имена със замъглено име на акаунта. Аматьорските изображения демонстрират митинги и други антирежимни начинания като стачки на притежателите на магазини.

Едно видео, оповестено в Telegram на 15 септември, демонстрира екранни фотоси на известия, изпратени от консуматор на име „ Милад “, в които той изпраща видео на митинг против режима дружно с този надпис: „ Аряшахр (квартал в Техеран), 17-ти или 18-ти Абан (8 или 9 септември 2022 г.). Агенти на режима грубо пребиха млад мъж. FRANCE 24 не съумя да удостовери самоличността на подателя или подтекста на видеото, само че ирански консуматори в мрежата допуснаха, че изказванията за хакване са изфабрикувани.

 

Твърдението на организация Fars News е BS

Иранските уеб консуматори са скептични по отношение на изказванията за хак. „ Като човек, който е изпратил доста фотоси и видеоклипове [на Iran International], мога да потвърдя, че изказванието на Fars News Agency е BS “, се споделя в един туит, оповестен на 20 септември.

„ Ако бяха хакнали канала, щяха да се похвалят с това, като разгласят, че са го хакнали и сменят фотографията на профила “, написа различен консуматор, имайки поради нормалната процедура, когато иранските сили за сигурност хакнат антирежимни сметки.

Трети консуматор написа: „ Хакване? Това е смешка! Феновете на IRGC не могат да създадат нищо по-сложно от главното HTML шифроване. “

 

Хакването на Telegram е доста мъчно

Амин Сабети е ирански специалист по киберсигурност, основан в Лондон. Той следи от близко активността на хакери, близки до режима на ислямската република.

„ Като цяло хакването на сървърите на приложение за известия като Telegram е доста сложна задача, освен за иранците, само че и за всеки хакер в света. Екранните фотоси на потребителските известия, за които се допуска, че са изпратени до акаунта в Telegram на Iran International, са във формат, който би бил забележим единствено от притежателя на акаунта в Iran International Telegram. Следя от близко хакерите, работещи за иранския режим, и в никакъв случай не съм виждал индикации, че те са способни непосредствено да хакнат сървърите на Telegram за достъп до всеки акаунт.

Всичко, което иранските хакери са създали до момента, е да заловен в капан „ крайния консуматор “, потребление на разнообразни техники като фишинг. Например, те изпращат имейли до притежатели на сметки, представяйки се, че са от компанията Telegram, казвайки, че някой се пробва да хакне акаунта ви или да промени паролата ви.

Има две страни на въпроса за сигурността на иранците, които се обръщат към задгранични медии като BBC или Iran International. Що се отнася до новинарските организации, знам, че ограниченията за сигурност на тези медии са в действителност положителни. Те са настоящи в поддържането на сигурността на сметките си. Ето за какво в никакъв случай до момента не сме имали подобен случай.

Единственият вероятен проблем обаче може да са иранците, които се свързват с тези новинарски организации, тъй като те също би трябвало да защитят сметките си. Те би трябвало да актуализират своите приложения и програмен продукт и да се уверят, че нямат злотворен програмен продукт на телефоните си. И откакто изпратят известията си, би трябвало сами да ги изтрият. “

 

Няма диря от видеоклиповете в сметките на Iran International 

FRANCE 24 проучва шестте видеорепортажа, оповестени от Fars и други сметки в Telegram, свързани с IRGC. Докладите на IRGC включват повече от 30 любителски видеоклипа, за които се допуска, че са изпратени на Iran International. След това екипът на FRANCE 24 потърси други изявления на видеоклиповете в обществените медии, в това число архивите на Telegram, X (бивш Twitter) и Instagram сметки на Iran International през последните 12 месеца.

От към 30 видеоклипа, за които се допуска, че са изпратени на Iran International от ирански жители:

Нито един не е оповестен в сметките на Iran International в обществените медии, в това число Telegram, X и Instagram. Обратното търсене на изображения не откри обява на видеоклиповете в други сметки в обществените медии. Поне в един случай видеоклипът не може да е записан на датата, за която се твърди, тъй като средата не е същата като по време на митингите през 2022 година

Видео, за което се допуска, че е снимано през ноември 2022 година, е снимано през 2023 година

, оповестено от Fars News на 20 септември, включва известия, за които се допуска, че са изпратени до Iran International през ноември 2022 година от консуматор на Telegram, наименуван „ Nilo0o “. Предполагаемият консуматор изпрати видео, показващо затворени предприятия на улица с надпис, който гласи: „ Обща стачка на популацията в Ращ на 17 ноември 2022 година “

Видеото е снимано в квартал Голсар в град Ращ. Показва банка, Melal Credit Institution, на улица Golsar сред алеи 92 и 96, в комплекс, наименуван Blanca Palace.

 

Но друга информация демонстрира, че клонът на Golsar на банката се е преместил на това място през 2023 година Заснет през януари 2023 година демонстрира същото място празно, с банер, даващ информация за контакт с комплекса.

 

Информацията на Жълтите страници демонстрира, че Melal Credit е имала клон на друго място на улица Golsar, на 500 метра покрай алея 109.

 

В обява от бизнес на това място през февруари 2023 година се споделя: „ „ Аз съм новият притежател на алея 109, апелирам, банката актуализира вашата информация за контакт! “

Видеото, за което се допуска, че е прихванато от хакери, не може да е снимано през ноември 2022 година

' Ако режимът успее да прекъсне тази линия, ще имаме цялостно заледяване на информацията '

Бахрам [не е същинското му име] е ирански публицист, който е задържан или разпитван неведнъж през последните години по отношение на неговите репортажи за настоящите събития в Иран. Той споделя, че с необятно публикуваната цензура в Иран доста иранци се обръщат към задгранични радио- и телевизионни оператори като Iran International за надеждни вести.

Иранците към този момент записват всичко с мобилните си телефони: стачки, митинги, полицейско принуждение... и изпратете видеоклиповете на организации, които ще ги разгласяват. Аматьорските видеоклипове, които хората изпращат на задгранични телевизионни оператори, са единственият ни източник на информация. Ако режимът успее да пресече тази информационна линия, ще имаме тотално осведомително заледяване у нас. Няма да знаем какво се случва: няма да знаем безусловно нищо.

Режимът направи всичко допустимо да ни вкара в такова затъмнение. Те са блокирали обществените медии, само че хората употребяват VPN прокси сървъри, с цел да получат достъп.

Те са се пробвали да дискредитират тези медии или деятели посредством пропагандни оскърбителен акции. Сега последният опит е да се сплашат хората. Те споделят: " Ако им изпратите нещо, ние ще ви намерим, тъй че не им изпращайте нищо. " Не съм сигурен обаче, че това в последна сметка ще бъде от изгода за режима. Може би в кратковременен проект хората ще се поколебаят няколко дни да изпратят видеоклипове на тази или онази медия или деятел, само че в дълготраен проект мисля, че нищо няма да се промени. Няма да се откажете от водоизточника си, колкото и дребен да е в пустиня.

Източник: france24.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР