Юмер: Не земетресението, а некачественото строителство в Турция убива хора
Турция се нуждае от жива мощ, полеви лечебни заведения и полеви кухни. Това съобщи посланикът на Турция у нас. 60 000 души работят на терен. 3000 са непознатите екипи. 24 съборени здания и над 100 починали има досега в турския град Адана.
Всичко по тематиката: Земетресението в Турция и Сирия 218
" Не убива земетресението, а некачественото строителство. Доброволците се състезават с времето. От първите 72 часа много понижава шансът за разкриване на оживели живи хора. Вече се обръща наклонността да се изваждат по-скоро такива, които са изгубили живота си. Не би трябвало да се строи тъкмо върху сеизмична зона. Ако се строи в сходни региони, точни условия би трябвало да се съблюдават, а те надали са били спазвани на този стадий, като гледаме по какъв начин 50-годишни здания са компрометирани, само че устоят, а 3-годишни рухват като вафли ", заяви журналистът Мехмед Юмер в студиото на " България заран ".
Той означи, че усложненията произтичат от няколко фактора – невключването на армията в избавителните интервенции, неразрешените Неправителствени организации на доброволци, неналичието на свободни площи, където хората да се събират, монопол от страна на АФАТ, проблемите със строителството.
" Тези региони са били от дълго време проучени и планувани, че в последна сметка се чакат такива трусове ", добави Юмер пред Bulgaria ON AIR.
" Трябва да благодаря на България за помощите и за грижата към нашия народ. Сега в град Адана сме по-спокойни, обаче има доста евакуирани здания, има доста рискове, хората не могат да влязат в жилищата си, на открито в палатки живеят. Целият квартал е евакуиран. Много хора са в колите, в спортните зали, в джамиите, опасяват се да влязат. Всеки ден се събарят нови жилища ", каза Ибрахим Йълмаз от Дружеството на балканските турци.
Той означи, че настроението на хората е доста неприятно, всички се опасяват, а учените споделят, че земетресенията ще не престават. " Всяка минута стават вторични земетресения, само че в Адана не се усещат всичките ", допълни Йълмаз.
" В България доста помощи се събират. Някои обособени транспортни средства да се натоварят единствено за лечебните заведения, да има вътре здравни консумативи, детски храни, бутилки, пелени и напряко да идват пред лечебните заведения. Много помощи идват, обаче до момента в който се откри, минават 1-2 дни, не са потребни. Няма толкоз хора, които да разпределят каквото има в транспортните средства ", безапелационен бе Йълмаз.
" Един академик предвиждаше, че през идващите 10 години развиването на Турция ще бъде забавено с няколко пункта. Този район не е най-индустриалният, сърцето на турската стопанска система не е там. Турция би трябвало да задели доста обилни средства. Международна помощ ще има, обаче Турция сама би трябвало да се изправя на крайници, а несъмнено това ще забави темповете на развиване ", разяснява още Юмер.
Според него случилото се би трябвало да помогне на турския народ да промени манталитета и отношението си към самия живот в личната му страна.
" Най-голямото предизвикателство е откриването на живи хората под руините, тъй като борбата с времето е всяка секунда, минусовите температури усложняват обстановката ", заключи Юмер.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ