Турската BOTAŞ ще прехвърля годишно 1,7 млрд. куб. м природен

...
Турската BOTAŞ ще прехвърля годишно 1,7 млрд. куб. м природен
Коментари Харесай

Турция с нов договор за газ от Азербайджан

Турската BOTAŞ ще трансферира годишно 1,7 милиарда куб. м природен газ на SOCAR Turkey Petrokimya AŞ (STPAŞ).

Споразумението е годно до 31 декември 2024 година и е част от Меморандум за съгласие за доставка на природен газ сред министерството на енергетиката и естествените запаси на Турция и министерството на енергетиката на Азербайджан.

Текстът на меморандума, който влезе в действие след утвърждението на президента Реджеп Тайип Ердоган, беше оповестен във вторник, 11 януари, в формалния вестник на турското държавно управление Resmi Gazete.

Документът планува съглашения по 10 точки. По-специално, BOTAŞ ще трансферира годишно 1,7 милиарда кубически метра газ на STPAŞ от размерите, планувани в съглашението от 25 октомври 2011 година с Държавната петролна компания на Азербайджан.

STPAŞ ще употребява тези количества газ за облекчаване на потребностите на групата сдружения SOCAR Turkey Enerji AŞ.

Страните ще се стремят да усилят оптимално техническия потенциал на съществуващите тръбопроводи, в това число тръбопроводите Баку-Тбилиси-Ерзурум и Трансанадолския водопровод, като доставят спомагателен газ от Азербайджан или през Азербайджан.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР