Туризмът иска почивки и хранене с ваучериЩом 260 млн. лв.

...
Туризмът иска почивки и хранене с ваучериЩом 260 млн. лв.
Коментари Харесай

Гърция и Македония признаха, че се учат от нас в спатуризма

Туризмът желае почивки и хранене с ваучери

Щом 260 млн. лева могат да се дават на непознатите вериги, за какво не и на българския бизнес за рекреация

Ваучери за здравна предварителна защита да могат да бъдат употребявани от българите за отмора и хранене в заведенията за хранене, както се употребяват талоните, с които мнозина си купуват храна в хипермаркетите – годишната им стойност е 260 млн.лв. Това е едно от предложенията на Петия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, който се организира на 26 и 27 септември – Международният ден на туризма, в Гоце Делчев и Огняново. Идеята за напълно дребна, само че толкоз значима за поддръжка на дребния и междинния бизнес у нас корекция в Наредба №7 се покрепя от Министерството на туризма, разгласи на конференцията заместникът в институцията Ирена Георгиева.

Туристическото ведомство се пробва да помогне и за прекъсването на нелепата концепция лечебните заведения да употребяват първостепенно спа ресурса, което Министерството на здравеопазването, известно със своята непросветеност, неведнъж потвърдена в практиката, предлага чрез промени в нормативната уредба, пробутвани и от не по-малко несъответстващото в последно време Министерство на околната среда и водите.

На конгреса беше маркирано възходящото място на спатуризма, който трансформира досегашната сезонност на отдиха у нас. През 2017 година към този момент делът на лятото е 44%, като есента изпреварва зимата – 23,3 против 18%, регистрира доц.д-р Румен Драганов. Той още един път прикани за това, което 19 минути упорства от години – естествена туристическа статистика, която да употребява интернационалните стандарти за екскурзиант, както и да регистрира българските посетители в местата за настаняване, което досега не се прави.
Гостуващата на конгреса Чила Мезоси – основен секретар на Европейската СПА асоциация акцентира, че в нейната татковина Унгария има 77% взрив на вътрешния туризъм, като 22% е делът на уелнеса от приходите на промишлеността на гостоприемството. Президентът на организацията Тиери Дюбоа оцени като доста съвременни българските спацентрове, както и комбинацията от винен и лековит туризъм в хотела – хазаин Ува Нестум в Гоце Делчев.

Кметът на града Владимир Москов и на съдомакина – община Гърмен Минка Капитанова, показаха своите дестинации, които работят в естетика и оферират освен балнеология с минералната вода на Огняново, само че също неповторимия древен град Никополис пъкъл Нестум, приказните исторически и архитектурни чудеса Лещен, Ковачевица, Делчево, само че и естествени чудеса като човешките глави от скали на Градище, композицията от камък Сватба, Козия камък и още доста места с голям капацитет.

Съчетанието на античните остатъци с термолечението беше главен акцент в експозето на Тобиас Билещайн, който управлява плана Римските СПА дестинации в Европа и подчертава върху брандирането и ко-брандирането като метод за привличане на туристи в възходящата конкуренция в бранша.
Гостуващите съседи: Маркос Данас – основен секретар на Гръцката асоциация на общините с термални извори и Николчо Илиев – кмет на община Кочани и началник на сдружението на градоначалниците от Източна Македония, признаха, че се учат и се пробват да догонват България в региона на спатуризма, като ни канят и за вложения при тях.
Източник: slava.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР