Туристическият бранш във Варна и страната продължава да обмисля идеи

...
Туристическият бранш във Варна и страната продължава да обмисля идеи
Коментари Харесай

Туристическият бранш във Варна и страната с още добри идеи за излизане от кризата

 Туристическият отрасъл във Варна и страната продължава да обмисля хрумвания и тактики за справяне с рецесията, зародила поради ковид, научи Varna24.bg .

Ето и част от предложенията, които се разискват от работещите в сектора с желанието скоро да бъдат показани за разглеждане пред Министерство на туризма. 

Информацията заключи и даде за медията ни Герчо Герчев, туроператор от Варна. Ето какво показа той:

" Очакваме сътрудници туроператори, хотелиери, ресторантьори, превозвачи, екскурзоводи и всички ангажирани по един или различен метод в туризма, да подскажат значимите съгласно тях проблеми, с цел да ги сложим пред Министерството на туризма. Като създадем това с оглед ситуацията която ще бъде след " отпушване " на вирусната обстановка, а не гледайки сегашната паникова застоялост.

Да не забравяме, че входящият и вътрешният туризъм " хранят " освен районите към летните български курорти, само че също по този начин и доста индустриални, транспортни и други компании в цяла България. И по тази причина делът на туризма в българския БНП много надвишава тези публично представени 15-18%!

Ето какви проблеми по идващия летен сезон дискутирахме с сътрудниците:

Текущо изпращане до евентуалните туристи в чужбина на официална/държавна информация, че до момента в България обстановката с пандемията е под надзор и заплахата от заразяване тук остава на доста по-ниско равнище, спрямо други обичайни летни туристически дестинации. Това може да се прави по разнообразни способи: осведомителни бюлетини, конференции, видео-клипове в обществените мрежи и малките екрани и така нататък

Да изготвим на професионално равнище ограничения за обезпечаване на безвредни условия за престояване в българските туристически обекти (хотели, заведения за хранене, музеи, транспортни средства и други п.). Регламентиране на правила за безвредно престояване на плажа, по време на екскурзии и други п. Вече прочетохме задоволително доста задгранични образци за такива ограничения.

Компетентните държавни органи да регламентират здравните условия към идващите туристи. Здравни паспорти, медицински застраховки, антивирусни застраховки и така нататък

Да покажем, че ние в България работим в полза на нашите клиенти. Че те няма да изгубят парите, които до момента са предплатили за лятната си отмора. Че сме задоволително финансово постоянни, макар загубите които понасяме заради корона вируса. Че сме подготвени, незабавно откакто се " отпуши " обстановката, да ги посрещнем и обслужим, като им осигурим нужните санитарно-хигиенни условия за отмора.

Да водим комерсиална политика, ориентирана към:

Периода на към този момент получените резервации за май и юни оправдано да преместваме напред през сезона, без да постановяваме неустойки;

Силно да понижаваме размера на изискуемите задатъци и удължаваме периода за заплащането им, а доплащането до 100 % да бъде директно (например 2-7 дни) преди пристигането;

Да обявим разнообразни екстри, стимулиращи идването на отмора в българските летни курорти (добре знаем по какъв начин нашите съперници ще залеят със " сладки " екстри евентуалните клиенти).

Министерството на туризма юридически да уреди уеднаквяването практиката за приемащия туризъм в България в случаите на отменяне ранните резервации за летния сезон, както и споразумяване казуса с потреблението на към този момент платените на хотелите задатъци за летния сезон. За да не могат обособени хотели или туроператори поединично да ползват най-различни – постоянно никому неизгодни – практики за споразумяване казуса с анулациите и задатъците за сезона.

Министерството на туризма организационно да подкрепи българските приемащи туроператори (те са най-вече микро и дребни, а по-рядко междинни предприятия). В изискванията на евентуален срив на летния сезон, те могат действително да усилят броя на туристите в българските летни курорти, като употребяват директните си персонални връзки със своите сътрудници в чужбина. Достатъчно е министерството, със своя административен престиж, да " посъветва " хотелиерите да дадат на българските туроператори същите преференциални договорни условия които дават на огромните задгранични туроператори.

Осигуряване транспортната досегаемост до България, както с авио по този начин и с шосеен превоз (автобуси и леки коли).

Изясняване реда за пътешестване в самолетите/автобусите, с оглед обезпечаване на обществената отдалеченост, с цел да не пътуват транспортните средства полупразни. Например, в случай че пътува семейство с две деца (които ежедневно живеят заедно), би трябвало ли всеки от тях да сяда през една седалка в транспортното средство?

Министерствата на туризма и на превоза да обезпечат транспортната досегаемост до България по шосе, по образеца на директните коридори за интернационалния товарен превоз. Тези коридори да са подготвени да стартират да работят в миг, в който се реши че пътуванията и почивките са вероятни, при използване на нужните защитни ограничения. Обявяването още в този момент на сходна мярка ще внесе повече изясненост в желанията и проектите на сътрудниците ни от Централна и Източна Европа.

Освен от Полша, и до момента беше огромен делът на автобусните туристи от Словакия, Румъния, Молдова, Украйна и Беларус. При създалата се конюнктура има обосновано съмнение, че заради по-голямата си еластичност, дребните туристически компании от тези страни, както и от Чехия и Унгария, по-лесно ще провеждат изпращането на туристи в България точно с рейсове а не със самолети.

Такива туристически директни коридори са:

От северозапад, трасето Берлин – Прага – Виена/Братислава – Будапеща – София/Русе – Варна/Бургас. В сходство на обстановката през лятото, трасето от Сегед до България може да бъде през Сърбия до София или през Румъния до Русе.

Към този кулоар да се прибавят довеждащи разклонения от Полша. Отчитайки досегашната всеобща процедура на полските автобусни чартъри до България, целесъобразни са две такива разклонения:

Катовице – Cieszyn (Pl) - Острава (Cz) – Žilina/Banska Bistrica (Slo) – Šahy/Будапеща (Hu).

Rzeszów – Barwinek (Pl) - Кошице (Slo) – Cluj-Napoka – Букурещ (Rо).

От североизток:

Букурещ – Русе – Варна – Бургас.

Букурещ – Констанца – Дуранкулак – Варна – Бургас.

Преразглеждане на визовия режим във връзка с Руската Федерация, Република Турция и някои Арабски страни (и в този момент членките на Съвета за съдействие в Персийския залив и Обединените Арабски Емирства имат безвизов режим за влизане в Европейски Съюз, към тях да се прибавят за облекчено влизане в България и Кувейт, Катар, Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман). Всички те могат да бъдат тези емитивни пазари, които да спасят освен летния сезон. Този въпрос неведнъж е поставян от целия туристически отрасъл пред страната. Сега, във времето на тази невиждана по тежест и размери рецесия, е извънредно неотложно да се стартират съответни дейности от страна на българската страна за анулация или по опция облекчение на визовия режим за тези страни посредством издаване на визи при влизане, освен това на минимални такси.

Очаква се, пътуванията от тези страни до Западна Европа да бъдат мощно лимитирани заради боязън от тежката пандемична конюнктура там. България може да се окаже един спокоен и сигурен оазис за по-продължителна отмора, съгласно особеностите на тези пазари.

Подобни промени на визовия режим бяха от дълго време извоювани от Гърция във връзка с островната й част. Със същата процедура се отличава и Кипър, който е въвел безвизов режим за туристи от Руската федерация. Не разбираме страха на страната, че тези туристи могат от България да отидат в шенгенски страни. Как ще могат да излязат от България в посока на шенгенските страни при съществуването на български граничен надзор?

Развитие на вътрешния туризъм след прекосяване на рецесията. Чрез сливане на напъните на бизнеса и страната за правене на пакети за почивка-рехабилитация, като от страна на бизнеса се предложат преференциални цени и условия, а от страна на държавата- финансиране на забележителна част от тези пакети. Прилагането на препоръчаната мярка може да се реализира тогава, когато преценяват способените органи, само че подготовката би трябвало да стартира в този момент. Така да се реализира отчасти компенсиране на загубите на хотелиерския, ресторантьорския и туроператорския бизнес и обществено подкрепяне на популацията.

Министерството на туризма целево да употребява създалата се сериозна интернационална конюнктура, и да пренасочи националната туристическа реклама към наблягане преимуществата на България в изискванията на битка с вирусната пандемия. В тенденция, че в България има задоволително фактори: естествени, материални, човешки и така нататък с цел да обезпечава удобното престояване на туристите у нас в изискванията след пандемията.

България е страна на билките, на СПА, имаме прелестни пулмологични курорти (сред тях Сандански е на над-европейско ниво), в които сполучливо могат да се лекуват последствия от заболявания на дихателната система разследване от вируса. Така както да вземем за пример в предишното е провеждано гроздолечение. С това би трябвало да проглушим Европа и Близкия Изток, и по този начин целогодишно да си осигурим задоволително огромен брой туристи! "
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР