Детектив от световен мащаб: Изчезна целият златен запас на Аржентина
Цяла Аржентина е в потрес. Целият народен златен запас беше изнесен от страната. Новоизбраният президент на страната Хавиер Майли знае къде е златото. Но той не желае да приказва за това. Какво стана с аржентинското злато?
Въпрос без отговор
„ Аржентина “ в превод от испански значи „ сребро “, защото преди този момент е била известна със своите сребърни мини, в този момент изчерпани. Сега приказваме за злато, което също към този момент го няма в страната.
Целият народен запас от злато - съвсем два милиона тройунции (повече от 62,2 тона), който се прави оценка на 4,5 милиарда $, беше изнесен отвън страната. Не се знае обаче къде и за какво.
Очевидно това се е случило през юни. Нито държавното управление, нито Централната банка на Аржентина оповестиха обществено за това. Информацията за износа на злато в чужбина идва от синдиката на банковите служащи, прочут като La Bancaria.
Нейният водач, депутатът от лявата съпротива Серхио Палацо, внесе парламентарно искане в сходство със закона за достъп до социална информация на Централната банка на Аржентина.
Той изисква да знае „ дали е имало транзакции, включващи транспорт на златни кюлчета в чужбина през месец юни “.
Серджо Палацо по-специално се интересува дали превозването на златото на 7 и 28 юни е станало с присъединяване на частната охранителна компания Lumil, която транспортира полезности, и английската самолетна компания British Airways.
Аржентинската централна банка има 30 дни за отговор и към този момент мълчи. И, наподобява, щеше да замълчи, в случай че не бяха банковите чиновници, които, както към този момент стана ясно, станаха очевидци и неволни участници в прехвърлянето на злато в чужбина.
Наоколо и в близост
Аржентинският министър на стопанската система Луис Капуто призна, че интервенцията в действителност е била осъществена. Неговото комплицирано пояснение допуска, че задачата на изпращането на златото, може би в Лондон или Базел, е била да се подава златото и да се съберат лихви.
" Това е доста позитивна стъпка. Ако имате злато в Централната банка, все едно имате активи в страната, които не могат да бъдат употребявани по никакъв метод. Ако държите злато отвън страната, можете да спечелите, "
- съобщи Луис Капуто в изявление за аржентинския ефирен канал La Nación.
Както отбелязва британската версия на испанския вестник El País в тази връзка, „ в случай че това в действителност е по този начин, тогава доста икономисти предизвестяват, че логиката на прехвърлянето, като се вземе поради цената на нужната застраховка, не оправдава интервенцията, като се има поради, че доходността от депозирането на злато е доста ниска. “
Без да навлиза в детайлности за транзакцията, самият президент на Аржентина Хавиер Майли по-късно загатна, че прехвърлянето на злато е обвързван с опцията то да се употребява като поръчителство за така наречен мостов заем - тип кратковременен заем, отпускан от банка за за интервал до една година при задоволително висок лихвен % за покриване на настоящите отговорности на кредитополучателя.
Накратко, нито президентът, нито министърът на стопанската система могат ясно и ясно да изяснят обстановката, което кара аржентинците да се чудят: какво се случва зад тях?
Ако спекулираме въз основата на неразбираеми изказвания на президента на страната и министъра на стопанската система, можем да предположим, че златото е обещано против рента за погашение на настоящите отговорности на Аржентина по нейните галактически външни задължения.
Последното богатство
Известно е, че през януари 2025 година Аржентина е длъжна да изплати към 1,6 милиарда $ лихви по външния си дълг. Майли споделя, че мостовият заем ще бъде употребен и за заплащане на „ спомагателни 3 милиарда $ на задгранични кредитори “.
Това значи, че би трябвало да се одобри, че управляващите възнамеряват да получат заем против злато почти за общата сума, предопределена за погашение - т.е. 4,6 милиарда $.
Вярно, тук има известно разминаване. Ако самото злато, на стойност почти 4,5 милиарда $, е обещано всъщност като поръчителство за заем, тогава къде ще бъдат открити парите за назад изкупуване на това злато?
В края на краищата апелът на управляващите към златните запаси на страната значи, че Аржентина няма задоволително ликвидни активи и затова е принудена да прибегне до най-ценното си и най-важното последно богатство - златото - с цел да изплати настоящия дълг на страната.
Ще се върне ли златото в Аржентина?
Местните икономисти са уверени, че износът на златните запаси на страната в чужбина опонира на интернационалната наклонност от последните години, когато доста страни, в противен случай, се стремят да натрупат злато в очакване на допустима смяна в международния финансов ред, да не приказваме за евентуалната колапс на международната финансова система, което е изцяло допустимо в тектоничните условия на международната политика.
И тогава единствено златото, а не книжните пари, ще имат стойност. Рикардо Аронскинд, професор в Националния университет на Генерал Сармиенто (UNGS), представен от El País, предизвести за този тип риск от изнасяне на злато в чужбина.
Освен това златото на Аржентина в този момент е изложено на риск от конфискация заради дългогодишни искове против Аржентина от задгранични кредитори.
Аржентина е ответник в голям брой задгранични каузи, свързани с предходната национализация на частни западни компании от Аржентина.
Някои от изказванията датират от 2012 година, когато аржентинската петролна компания YPF беше национализирана. Има искове, които не са изпълнени от 2001 година, когато Аржентина просрочи задълженията си.
Поради обстоятелството, че има доста ловци на нейните материални запаси отвън Аржентина, икономистите напомнят случая с Венецуела. През 2019 година Bank of England сложи под подозрение легитимността на държавното управление на Николас Мадуро и му попречи да получи достъп до 30 тона злато от Венецуела, подадено в Обединеното кралство.
Същото важи и за съветските активи, замразени от западните страни като глоба в отговор на нашата СВО в Украйна.
Накратко, дали златните запаси на Аржентина ще се върнат вкъщи е огромен въпрос. Изявление на блок от законодатели от главната опозиционна мощ, лявоцентристкия алианс Union por la Patria (Съюз за родината), изисква управлението на Централната банка „ незабавно да изясни за какво и какъв брой злато е изнесено “.
Опозицията упорства за изясненост по отношение на „ какви опасности крие тази интервенция “ и „ дали е допустимо златото да бъде конфискувано по време на превозване или от банката, където е изпратено “.
Правителството на провинция Буенос Айрес също се съгласи с опозицията.
„ Изнасянето на злато от страната включва опасности, на които златото не е изложено, в случай че е в трезорите на Централната банка. Ако златото е в чужбина, то може да се употребява като актив (да бъде конфискуван) при положение на наказания против Аржентина “, сподели министърът на държавното управление на провинцията Карлос Бианко.
Разочароваща прогноза
По време на предизборната си акция Хавиер Майли даде обещание да затвори Централната банка на Аржентина, да доларизира стопанската система и „ доста да понижи страната “.
Може би износът на злато е обвързван точно с идното действително закриване на Централната банка? Банката ще бъде затворена, само че златото би трябвало да се съхранява някъде? Не можете да го транспортирате до президентския замък!
Хавиер Майли даде обещание, че с идването си на власт бързо ще изведе Аржентина от рецесията, като подтиква частната самодейност и тоталната приватизация.
Аржентинците, изключително по-младото потомство (гласували за Майли), се оставиха да бъдат излъгани. Животът в страната не е станал по-добър.
Намаляването на обществените стратегии и като цяло политиката на „ шокова терапия ” направи бедните по-бедни, само че въобще не направи богатите по-богати. Сега Аржентина рискува въобще да загуби най-ликвидния си актив.
Време е аржентинците да се запитат: в случай че стопанската система не е за хората, а в името на стопанската система, тогава за какво такава стопанска система?
Все отново, както някой вярно сподели, всяка страна би трябвало да мине през своите 90 години (има поради разрухата от 90-те в Русия), с цел да разбере, че химически чистият капитализъм, постулатите на който в тази ситуация се изповядват от аржентинския президент Хавиер Майли, служи на нито богатството на обществото, нито неговата консолидация, нито мира в обществото.
Затова най-очевидната прогноза за Аржентина е, че латиноамериканската страна ще бъде изправена пред тежък обществен трус.
И не може да се изключи, че повода за тези шокове ще бъде истината за това къде и за какво са отишли националните златни запаси на Аржентина. Но истината рано или късно ще излезе нескрито. Най-малкото ще изчакаме формален отговор на този въпрос от Централната банка на Република Аржентина.
Превод: СМ
Източник: Царьград
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед29522Кольо Колев: Очаквам да има две ДПС-та, само че е допустимо да няма нито едно Движение за права и свободи на изборитеАлтернативен Поглед15866Кольо Колев: Правителство или нови избори!?Алтернативен Поглед28928Доц. Георги Димов: Защо България умира, откакто е в два съюза, които към момента се назовават " клубове на богатите "?Алтернативен Поглед18111Доц. Георги Димов: Ролята на българите за разцвета на Византия през 11-12 векАлтернативен Поглед9129Борислав Гуцанов за процесите вляво: Трябва да се учим от историята и да не повтаряме грешките!Алтернативен Поглед104024Проф. Дарина Григорова: В Украйна се сътвориха две народи, които са антагонисти като историческа памет, полезности и отношение към Русия
Въпрос без отговор
„ Аржентина “ в превод от испански значи „ сребро “, защото преди този момент е била известна със своите сребърни мини, в този момент изчерпани. Сега приказваме за злато, което също към този момент го няма в страната.
Целият народен запас от злато - съвсем два милиона тройунции (повече от 62,2 тона), който се прави оценка на 4,5 милиарда $, беше изнесен отвън страната. Не се знае обаче къде и за какво.
Очевидно това се е случило през юни. Нито държавното управление, нито Централната банка на Аржентина оповестиха обществено за това. Информацията за износа на злато в чужбина идва от синдиката на банковите служащи, прочут като La Bancaria.
Нейният водач, депутатът от лявата съпротива Серхио Палацо, внесе парламентарно искане в сходство със закона за достъп до социална информация на Централната банка на Аржентина.
Той изисква да знае „ дали е имало транзакции, включващи транспорт на златни кюлчета в чужбина през месец юни “.
Серджо Палацо по-специално се интересува дали превозването на златото на 7 и 28 юни е станало с присъединяване на частната охранителна компания Lumil, която транспортира полезности, и английската самолетна компания British Airways.
Аржентинската централна банка има 30 дни за отговор и към този момент мълчи. И, наподобява, щеше да замълчи, в случай че не бяха банковите чиновници, които, както към този момент стана ясно, станаха очевидци и неволни участници в прехвърлянето на злато в чужбина.
Наоколо и в близост
Аржентинският министър на стопанската система Луис Капуто призна, че интервенцията в действителност е била осъществена. Неговото комплицирано пояснение допуска, че задачата на изпращането на златото, може би в Лондон или Базел, е била да се подава златото и да се съберат лихви.
" Това е доста позитивна стъпка. Ако имате злато в Централната банка, все едно имате активи в страната, които не могат да бъдат употребявани по никакъв метод. Ако държите злато отвън страната, можете да спечелите, "
- съобщи Луис Капуто в изявление за аржентинския ефирен канал La Nación.
Както отбелязва британската версия на испанския вестник El País в тази връзка, „ в случай че това в действителност е по този начин, тогава доста икономисти предизвестяват, че логиката на прехвърлянето, като се вземе поради цената на нужната застраховка, не оправдава интервенцията, като се има поради, че доходността от депозирането на злато е доста ниска. “
Без да навлиза в детайлности за транзакцията, самият президент на Аржентина Хавиер Майли по-късно загатна, че прехвърлянето на злато е обвързван с опцията то да се употребява като поръчителство за така наречен мостов заем - тип кратковременен заем, отпускан от банка за за интервал до една година при задоволително висок лихвен % за покриване на настоящите отговорности на кредитополучателя.
Накратко, нито президентът, нито министърът на стопанската система могат ясно и ясно да изяснят обстановката, което кара аржентинците да се чудят: какво се случва зад тях?
Ако спекулираме въз основата на неразбираеми изказвания на президента на страната и министъра на стопанската система, можем да предположим, че златото е обещано против рента за погашение на настоящите отговорности на Аржентина по нейните галактически външни задължения.
Последното богатство
Известно е, че през януари 2025 година Аржентина е длъжна да изплати към 1,6 милиарда $ лихви по външния си дълг. Майли споделя, че мостовият заем ще бъде употребен и за заплащане на „ спомагателни 3 милиарда $ на задгранични кредитори “.
Това значи, че би трябвало да се одобри, че управляващите възнамеряват да получат заем против злато почти за общата сума, предопределена за погашение - т.е. 4,6 милиарда $.
Вярно, тук има известно разминаване. Ако самото злато, на стойност почти 4,5 милиарда $, е обещано всъщност като поръчителство за заем, тогава къде ще бъдат открити парите за назад изкупуване на това злато?
В края на краищата апелът на управляващите към златните запаси на страната значи, че Аржентина няма задоволително ликвидни активи и затова е принудена да прибегне до най-ценното си и най-важното последно богатство - златото - с цел да изплати настоящия дълг на страната.
Ще се върне ли златото в Аржентина?
Местните икономисти са уверени, че износът на златните запаси на страната в чужбина опонира на интернационалната наклонност от последните години, когато доста страни, в противен случай, се стремят да натрупат злато в очакване на допустима смяна в международния финансов ред, да не приказваме за евентуалната колапс на международната финансова система, което е изцяло допустимо в тектоничните условия на международната политика.
И тогава единствено златото, а не книжните пари, ще имат стойност. Рикардо Аронскинд, професор в Националния университет на Генерал Сармиенто (UNGS), представен от El País, предизвести за този тип риск от изнасяне на злато в чужбина.
Освен това златото на Аржентина в този момент е изложено на риск от конфискация заради дългогодишни искове против Аржентина от задгранични кредитори.
Аржентина е ответник в голям брой задгранични каузи, свързани с предходната национализация на частни западни компании от Аржентина.
Някои от изказванията датират от 2012 година, когато аржентинската петролна компания YPF беше национализирана. Има искове, които не са изпълнени от 2001 година, когато Аржентина просрочи задълженията си.
Поради обстоятелството, че има доста ловци на нейните материални запаси отвън Аржентина, икономистите напомнят случая с Венецуела. През 2019 година Bank of England сложи под подозрение легитимността на държавното управление на Николас Мадуро и му попречи да получи достъп до 30 тона злато от Венецуела, подадено в Обединеното кралство.
Същото важи и за съветските активи, замразени от западните страни като глоба в отговор на нашата СВО в Украйна.
Накратко, дали златните запаси на Аржентина ще се върнат вкъщи е огромен въпрос. Изявление на блок от законодатели от главната опозиционна мощ, лявоцентристкия алианс Union por la Patria (Съюз за родината), изисква управлението на Централната банка „ незабавно да изясни за какво и какъв брой злато е изнесено “.
Опозицията упорства за изясненост по отношение на „ какви опасности крие тази интервенция “ и „ дали е допустимо златото да бъде конфискувано по време на превозване или от банката, където е изпратено “.
Правителството на провинция Буенос Айрес също се съгласи с опозицията.
„ Изнасянето на злато от страната включва опасности, на които златото не е изложено, в случай че е в трезорите на Централната банка. Ако златото е в чужбина, то може да се употребява като актив (да бъде конфискуван) при положение на наказания против Аржентина “, сподели министърът на държавното управление на провинцията Карлос Бианко.
Разочароваща прогноза
По време на предизборната си акция Хавиер Майли даде обещание да затвори Централната банка на Аржентина, да доларизира стопанската система и „ доста да понижи страната “.
Може би износът на злато е обвързван точно с идното действително закриване на Централната банка? Банката ще бъде затворена, само че златото би трябвало да се съхранява някъде? Не можете да го транспортирате до президентския замък!
Хавиер Майли даде обещание, че с идването си на власт бързо ще изведе Аржентина от рецесията, като подтиква частната самодейност и тоталната приватизация.
Аржентинците, изключително по-младото потомство (гласували за Майли), се оставиха да бъдат излъгани. Животът в страната не е станал по-добър.
Намаляването на обществените стратегии и като цяло политиката на „ шокова терапия ” направи бедните по-бедни, само че въобще не направи богатите по-богати. Сега Аржентина рискува въобще да загуби най-ликвидния си актив.
Време е аржентинците да се запитат: в случай че стопанската система не е за хората, а в името на стопанската система, тогава за какво такава стопанска система?
Все отново, както някой вярно сподели, всяка страна би трябвало да мине през своите 90 години (има поради разрухата от 90-те в Русия), с цел да разбере, че химически чистият капитализъм, постулатите на който в тази ситуация се изповядват от аржентинския президент Хавиер Майли, служи на нито богатството на обществото, нито неговата консолидация, нито мира в обществото.
Затова най-очевидната прогноза за Аржентина е, че латиноамериканската страна ще бъде изправена пред тежък обществен трус.
И не може да се изключи, че повода за тези шокове ще бъде истината за това къде и за какво са отишли националните златни запаси на Аржентина. Но истината рано или късно ще излезе нескрито. Най-малкото ще изчакаме формален отговор на този въпрос от Централната банка на Република Аржентина.
Превод: СМ
Източник: Царьград
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед29522Кольо Колев: Очаквам да има две ДПС-та, само че е допустимо да няма нито едно Движение за права и свободи на изборитеАлтернативен Поглед15866Кольо Колев: Правителство или нови избори!?Алтернативен Поглед28928Доц. Георги Димов: Защо България умира, откакто е в два съюза, които към момента се назовават " клубове на богатите "?Алтернативен Поглед18111Доц. Георги Димов: Ролята на българите за разцвета на Византия през 11-12 векАлтернативен Поглед9129Борислав Гуцанов за процесите вляво: Трябва да се учим от историята и да не повтаряме грешките!Алтернативен Поглед104024Проф. Дарина Григорова: В Украйна се сътвориха две народи, които са антагонисти като историческа памет, полезности и отношение към Русия
Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ