Цветелина Пенкова отново показа, че България може да бъде лидер в енергетиката и климатичните инициативи на COP29
Цветелина Пенкова, първият български евродепутат, който взе участие в срещата на върха на Организация на обединените нации за климата COP29, направи историческа стъпка за България и нейната роля в световните климатични процеси. Това значимо събитие, провеждано в Баку, Азербайджан, акцентира уговорката на страната ни към справяне с климатичните провокации и ясно слага казуса с потребността от съответно финансиране за преход към чиста сила и стопанска система.
Като представител на България и Европейския парламент, Цветелина Пенкова организира редица срещи на високо равнище с основни интернационалните водачи. В диалозите си с Ана Тони, заместник-министър на околната среда на Бразилия, Жао Йингмин, заместник-министър на екологията и околната среда на Китай, и Ютака Мацузава, заместник-министър по световните екологични въпроси на Япония, Пенкова подчертава върху нуждата от въвеждането на чисти технологии и взаимни планове.
Особено значима бе срещата й с китайския заместник-министър Жао Йингмин, където двамата разискаха нуждата от тясна колаборация сред Европейски Съюз и Китай. Срещата с Ютака Мацузава подчертава върху нововъведения в индустриалните процеси, предлагайки благоприятни условия за взаимни планове за енергийна успеваемост.
Пенкова посочи потребността от съответно финансирането на климатичните начинания – това е основен детайл за осъществяване на Парижкото съглашение. България, като част от Европейския съюз, може да играе значима роля в подпомагането на разрастващите се страни посредством шерване на опит и технологии. Това освен укрепва интернационалното съдействие, само че също по този начин отваря нови пазари за българската промишленост и научно-развойна активност, стимулирайки икономическия напредък и нововъведения.
Българският евродепутат подчертава и върху потребността от партньорства с Европейски Съюз за компенсиране на високите финансови разноски в разрастващите се страни, посредством фокус върху чиста промишленост и технологии. Това е от голяма важност за България, която може да употребява тези партньорства за привличане на вложения и развиване на индустриалния си капацитет. Страната ни има опцията да стане водач в чистите технологии, което би довело до основаване на нови работни места и подсилване на стопанската система.
Обръщайки внимание на детската политика в подтекста на климатичните промени, Пенкова, в съдействие с Джоан Йоланд Пеграм от UNICEF, сложи акцент върху създаването на политики, които ще защитят и поддържат най-уязвимите групи – децата. Евродепутатът акцентира, че децата би трябвало да бъдат в центъра на политическите старания посредством ограничения за възстановяване на достъпа до обучение, опазване на здравето и съществени услуги. „ Децата са нашето бъдеще. Затова отбраната на най-уязвимите членове на обществото е освен честен дълг, само че и стратегическа инвестиция в бъдещето на България. “
Пенкова също по този начин разшири полемиките към развиването на публично-частни партньорства и промяната в просветителната система, обсъждайки тези тематики с Миира Ал Суаиди и Маруан Ал Мухири от Обединените арабски емирства. Тези диалози акцентират значимостта на образованието за основаване на стабилно и проспериращо общество, способно да се оправя с климатичните провокации.
По време на срещата, Пенкова укрепи стратегическото за България и Европейския съюз партньорство с Азербайджан в региона на енергетиката. В диалозите си с основни фигури като Самад Сейидов и Гулшан Пашайева, евродепутатът подчертава върху планове за транспорт на зелена сила, които са от значително значение за стабилността и просперитета в района. Това стратегическо съдействие освен укрепва енергийната сигурност на България и Европа, само че също по този начин поддържа задачите за стабилно развиване на целия район.
Евродепутатът интензивно взе участие в създаването на политики, ориентирани към понижаване на енергийните разноски и увеличение на конкурентоспособността на Европа. Пенкова акцентира смисъла на законодателните начинания, които предизвикват енергийната успеваемост и диверсификацията на енергийните източници. Нейните старания и въпроси към интернационалната общественост акцентират нуждата от взаимни дейности и съответно финансиране за справяне с климатичните провокации, които засягат всички нации по света. „ Подобряването на енергийната сигурност и намаляването на енергийните разноски ще имат директно въздействие върху всекидневието на хората в България, Европа и целия свят. По-ниските сметки за електричество и нарасналото потребление на възобновими източници ще улеснят достъпа до чиста сила, което ще способства за по-добро качество на живот и здраве. “, съобщи евродепутатът.
С уговорката си да съставлява българските и европейски ползи, Пенкова организира серия от основни срещи и с други водачи, министри и конгресмени от целия свят, в това число министри от Уганда, Колумбия, Малдивите, Бангладеш, Самоа и Филипините. Тези диалози подчертаваха на значими за COP29 тематики, като климатично финансиране, зелени технологии, енергийна успеваемост и устойчиви решения. Евродепутатът акцентира ролята на Европейския съюз в даването на финансова и софтуерна поддръжка на уязвимите страни, показвайки по какъв начин България може да стане главен мотор в тези старания. Срещата с министъра на околната среда на Бангладеш и представителите на островните страни сподели, че България има неповторимата дарба да не бъде единствено асистент на страни, изправени пред климатични рецесии, само че и мост, свързващ потребностите им с европейската политика и финансиране.
Цветелина Пенкова зае основна роля в популяризирането на научните достижения и нововъведенията на България по време на COP29. На интернационалния конгрес тя интензивно показа страната ни като образец за дейно съчетаване на просвета и стабилно развиване. Пенкова посочи плановете на Българската академия на науките като доказателство за водещата позиция на България в района. Тези начинания, свързани с запазване на биоразнообразието, възобновяване на влажни зони и проучване на дребните ледници в Югоизточна Европа, демонстрират действителния потенциал на страната да способства за решаването на световните климатични провокации.
Важен акцент в полемиките на Пенкова на COP29 беше устойчивият и чист превоз. Заедно с българския заместник-министър на превоза и известията Живко Петров и посланика ни в Азербайджан, Руслан Стоянов, бяха разисквани и показани планове, които България ще развива в тази посока. Тези начинания демонстрират сериозния ангажимент на страната към нововъведения в превоза, които освен понижават въглеродните излъчвания, само че и модернизират инфраструктурата на районно и световно равнище.
„ Нашата цел е да превърнем България в водач в чистите технологии и устойчивото развиване. Чрез съдействие и нововъведения можем да създадем по-добро бъдеще за всички нас, като понижим въглеродния отпечатък и подобрим качеството на живот на хората. “ – Цветелина Пенкова
Като деен покровител на чистата сила, Пенкова подчертава върху смисъла на вложенията в енергийна успеваемост. Евродепутатът акцентира, че сходни старания освен ще понижат разноските на семействата, само че и ще укрепят конкурентоспособността на стопанската система ни. Цветелина Пенкова работи неуморно за привличането на публично-частни партньорства в поддръжка на устойчивите планове, които ще подтикват икономическия напредък и ще основат нови работни места. Нейната визия нарежда България като районен водач в прехода към зелена стопанска система, вдъхновявайки други страни да последват образеца ни.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал: