Цветът на прясното агнешко месо и натискането му с пръст

...
Цветът на прясното агнешко месо и натискането му с пръст
Коментари Харесай

Как да подберем прясно агнешко месо?

Цветът на прясното агнешко месо и натискането му с пръст са двата белега, по които може доста елементарно и бързо елементарният човек да разпознае дали става дума за прясно агнешко, което не е замразявано и след това размразявано. Това сподели проф. Костадин Василев от Катедрата по месо и риба на Пловдивския университет за хранителни технологии.

Цветът на прясното агнешко месо би трябвало да е розово-червен, без никакви белези на посивяване , още по-малко пък да е почнало да става зеленикаво или кафеникаво. Не би трябвало да е почнало да потъмнява и тези характерности важат за всички елементи на агнешкото трупно месо.

Другият значим симптом дали месото е прясно може да се откри единствено с пипане – когато го натиснем с пръст и по-късно го махнем, колкото мястото по-бързо възвърне първичната си форма, толкоз по-прясно е агнешкото , сподели проф. Василев.

Ако агнешкото има наследник щемпел, това е белег, че е създадено в България . Червеният щемпел значи, че е импортирано от чужбина.

Понякога на пазара се появява и импортирано от по-далечни страни агнешко месо , което неизбежно е било замразявано и по-късно е размразявано преди да се изложи в хладилната витрина. Това съгласно проф. Василев към момента не значи, че месото не е годно за ястие , нито даже, че е изгубило прекалено много от вкусовите си качества.

" При заледяване и топене обаче има промени в хистологичната конструкция на мускулната тъкан. Тя задържа все по-трудно вода. Такова месо се познава по това, че отделя елементарно трупен сок. Това важи освен за агнешкото, а за всички типове пресни меса ", разясни той.
Според него в особени разлики във вкусовите качества на агнешкото сред другите български породи няма . Това, което евентуално кара доста да считат, че породите се разграничават, е, че агнетата се заколват на друг стадий от развиването им, а храната, която са поемали, също неизбежно се отразява на усета на месото.

Много би трябвало да се внимава обаче да не ни пробутат ярешко месо за агнешко . Закланото ярешко се разграничава от агнешкото единствено по опашката, която при дребното на козата стърчи нагоре, както и по една хлътналост на челото. Много кулинари в действителност считат месото на ярето за по-изискано, диетолозите го дефинират даже като по-здравословно.

Агнешкото по принцип е най-слабо употребяваното месо от българите съгласно статистиката. То се поставя на трапезата по-скоро като празничен обред, обвързван с християнската обредност, и има сезонен темперамент.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР