ЦСКА изстрада победата си с 1:0 като гост над Черно

...

В луд мач на Тича ЦСКА издави моряците точно пред кея - Първа лига

ЦСКА изстрада успеха си с 1:0 като посетител над Черно море във Варна в 9-ия кръг на Първа лига. "Червените " преглътнаха скандално анулиран собствен гол и все пак посредством Фернандо Каранго надълбоко в отсъденото 9-минутно продължение взеха скъпите три точки. Така "моряците " позволиха трета поредна загуба в шампионата, а тя значително беше обусловена от изгонването на Цветелин Чунчуков в 85-ата минута, при което някогашният състезател на Ботев Пловдив и Лудогорец си проработи два жълти картона единствено в границите на броени секунди.

Срещата имаше доста двуостро начало, което се изрази най-вече в огромния брой твърди единоборства и фаулове. Показателно бе, че главният изпълнител на ЦСКА Фернандо Каранга си проработи жълт картон единствено след 6 минути игра.

Той насочи и първия шут в мача. В 8-ата минута Густаво Кулма, който прекара откриващия четвърт час по дясното крило, изведе Александър Дюлгеров на позиция за центриране отдясно, а крайният бранител откри отлично Каранга при точката на дузпата. Бразилецът нанесе изстрел с глава, който по никакъв метод не затрудни стража Евгени Боровик.

В 11-ата минута гостите имаха своите по никакъв начин немаловажни искания за дузпа. Ходът с размяната на крилата при Кулма и Манолев даде резултат, тъй като българинът бе открит в пеналта с превъзходен дълъг пас от Рубен Пинто. Манолев овладя и направи опит да преодолее Боровик, който го повали без въобще да успее да играе с топката. Съдията Стефан Апостолов замълча и остави играта да продължи макар митингите.

Черно море имаше непълен късмет в 13-ата минута, когато след неприятно изчистване на гостите от корнер кълбото попадна у Александър Цветков, който нанесе мощен шут с десния крайник, който прелетя на метър настрана от горния десен ъгъл зад Витаутас Черниаускас.

В 27-ата минута ЦСКА можеше да стигне до освен това след хубавото включване на Тиаго Родригес отдясно. Португалецът центрира към далечната греда, където Мартин Костадинов докосна топката напълно леко и я направи неуместна за Кулма, който я изкара в навън.

Две минути по-късно столичани още веднъж демонстрираха, че отдясно нападат по-опасно. Каранга избяга до тъчлинията, с цел да укроти странично мятане, а след това от ъгловото знаменце центрира меко към точката на дузпата. Там изцяло непокрит беше Манолев, който за свое страдание трябваше да употребява по-слабия си ляв крайник и шутира в небесата.

В 40-ата минута пристигна и обстановката, поради която столичани с право могат да се усещат ощетени. Каранга опитва да овладее пас току в наказателното поле, само че загуби равновесие и топката му избяга. Тя стигна до Тиаго Родригес отляво, а португалецът по някакъв метод съумя да даде доста положително прострелно центриране. То стигна до Манолев при далечната греда и националът означи, но реферът Стефан Апостолов се довери на отсъдената засада и анулира попадението. Повторенията изрично демонстрираха, че грешката на арбитрите бе налице и по този начин те ощетиха гостуващия отбор.

Втората част имаше малко по-кротичко начало на терена, само че не и на трибуните, където серията димки, хвърлени от гостуващите почитатели, докара до 5-6 минутно спиране. След подновяването в 58-ата минута ЦСКА видя по какъв начин втори негов гол бе анулиран, този път изцяло вярно. Каранга беше на точното място при центриране на Рубен Пинто от директен свободен удар и изпревари Боровик, с цел да вкара с глава. Съдиите обаче видяха, че сега на паса таранът бе най-малко на метър в засада и този път вярно не признаха гола.

По средата на полувремето Каранга имаше цялото пространство на света, с цел да промени нулевото тъждество на таблото. Отново след статична обстановка Малинов откри забравения от цялата отбрана бразилски голаджия. Той опита да подложи глава и да порази задачата, само че се размина с топката и тя отлетя в навън.

Двадесетина минути преди края още един противоречив миг украси срещата. Докато ЦСКА се канеше да извърши навън, Каранга и централния защитник на Черно море Илиас Хасани влязоха в спор. Нападателят на гостите с яден жест бутна ръката на Хасани, а секунди по-късно той удари в корема противника си. Каранга падна на тревата и лежа известно време, а след това много бурно искаше съдията да глоби Хасани. Стефан Апостолов се задоволи да насочи единствено джука забележка към двамата.

Впоследствие головите обстановки секнаха, само че пък Цветелин Чунчуков направи по този начин, че да вдъхне нов живец в играта на ЦСКА. Само в границите на минута нападателят си проработи два жълти картона, вторият за удар с лакът в лицето против Чорбаджийски, и остави „ моряците” с 10 души на терена.

Почти незабавно „ червените” стигнаха до обстановка. В 87-ата Тиаго Родригес догони една изчистена от отбраната на Черно море топка и я върна обратно за Бодуров, който я спря и незабавно нанесе топовен шут. Боровик се разпъна на най-много, с цел да избие настрана и предотврати заплахата.

Вече в продължението Черно море можеше да ликува. В 6-ата минута домакините хванаха ЦСКА на контраофанзива след неточност на Тиаго Родригес. С известна доза шанс кълбото се озова при Орлин Старокин пред границата на пеналта и той не се поколеба да стреля. Изстрелът му беше доста мощен, само че мина на сантиметри над гредата.

Буквално в идната офанзива ЦСКА реши всичко. Десподов беше изведен по превъзходен метод отдясно в пеналта и копна над излезлия да го пресрещне Боровик. Каранга се затича към противоречивата топка и в последния момент изпревари Хасани, с цел да означи 9-ия си гол от началото на шампионата.

Така към този момент с 22 точки "червените " остават на върха в класирането и краткотрайно отвориха задатък от 4 пред втория Лудогорец. Заради слабите си резултати в последно време Черно море се срина до 6-ата позиция с 14 пункта. В идващия кръг ЦСКА приема Дунав вкъщи, а "моряците " са домакини на Етър.

ЧЕРНО МОРЕ – ЦСКА 0:1

0:1 Фернандо Каранга 90+6'

Черно море (4-2-3-1): Евгени Боровик – Мартин Костадинов, Александър Др. Александров, Илиас Хасани, Ондрей Сукуп – Георги Илиев /к/ (88' - Стефан Станчев), Орлин Старокин (90+7' - Марек Кузма)– Атанас Зехиров (63' - Амаду Сукуна), Георги Божилов, Александър Цветков – Цветелин Чунчуков

Старши треньор: Георги Иванов – Гонзо

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Александър Дюлгеров (66' - Кирил Десподов), Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Антон Недялков – Рубен Пинто, Кристиян Малинов (86' - Кевин Кубемба)– Станислав Манолев, Тиаго Родригес, Густаво Кулма (78' - Кевин Меркадо) – Фернандо Каранга

Старши треньор: Стамен Белчев

Стадион: „ Тича” (Варна)

Главен арбитър: Стефан Апостолов