Google пусна първата публична бета версия на Android 14
Цикълът на създаване на Android в Гугъл в днешно време се движи по много предсказуем график. Днес, след две предварителни версии за разработчици, компанията пусна първата от четирите планувани обществени бета версии на Android 14. Както и при предходните версии, първата бета версия е и първата версия, която всеки може да конфигурира, при изискване че има поддържано устройство Pixel, като се стартира от Pixel 4a 5G (но не и от Pixel 4).
Все още няма публична поддръжка за телефони, които не са на Гугъл. Както постоянно, имайте поради, че това са бета версии по някаква причина и към момента са предопределени най-вече за разработчици, които желаят да тестват приложенията си против тази нова версия, и за ранни консуматори, които просто не желаят да чакат стабилната версия. Нещата могат да се повредят – и ще се повредят.
В по-голямата си част тази бета версия няма доста нови функционалности, макар че има две актуализации на потребителския интерфейс, които си заслужава да бъдат упоменати. Първата е нова стрелка за връщане (да – достигнахме момента в историята на мобилните операционни системи, когато новите стрелки за връщане са най-вълнуващото нещо). Както отбелязва Гугъл, навигацията с жестове в този момент „ включва по-видима стрелка обратно, до момента в който взаимодействате с обещано приложение, с цел да се усъвършенства разбирането и полезността на функционалността обратно “. Тази стрелка ще подхожда на вашия тапет или тематика на устройството.
Разработчиците към този момент ще могат да прибавят и персонализирани дейности към систематичния лист за шерване, а листът за шерване към този момент ще бъде по-интелигентен във връзка с това по какъв начин класира вашите цели за шерване.
Иначе тук няма кой знае какъв брой новости. Налични са езиковите настройки за всяко приложение, както и оповестените по-рано нови настройки за дискретност на Гугъл.
Очаква се на Гугъл I/O идващия месец да чуем малко повече за новостите в Android 14, както и да забележим повече функционалности, ориентирани към потребителите. Засега обаче наподобява, че това е следващата еволюционна версия.