Цените на златото се повишиха през последните два търговски дни,

...
Цените на златото се повишиха през последните два търговски дни,
Коментари Харесай

Как се движат цените на златото?

Цените на златото се покачиха през последните два търговски дни, подхранвани от възходящото търсене на леговище от инфлацията и възобновените покупки на злато от Китай. Очакванията за по-нататъшно понижаване на лихвените проценти от страна на главните централни банки също способстваха за възходящия подтик на благородния метал. Ралито (силен растеж – бел.ред.) на златото продължи и през азиатската сесия на 11 декември, като фючърсите върху златото на борсата Comex се покачиха с 0,71% до 2 737 $ за тройунция, заяви " Евронюз “. 

През уикенда сирийската бунтовническа войска завладя столицата Дамаск, слагайки завършек на 50-годишния режим на Асад. Политическата смяна, в комбиниране с продължаващите спорове в Близкия изток, ускориха световната политическа и икономическа неустановеност, което подтиква търсенето на обичайния актив леговище - златото. Подобен скок се наблюдаваше и в края на ноември на фона на сериозната ескалация на войната сред Украйна и Русия.

На 9 декември китайските висши чиновници дадоха обещание да възприемат " по-активна фискална политика “, през 2025 г. Анализаторите чакат втората по величина стопанска система в света да наложи по-облекчена политика посредством понижаване на лихвените проценти, увеличение на недостига и увеличение на държавните заеми.

Освен това Китайската национална банка заяви, че през ноември е възобновила изкупуването на златни запаси след шестмесечно спиране.

Рей Джиа, началник на изследователския отдел за Китай в Световния съвет по златото, означи, че търсенето на злато в Китай се чака да се стабилизира през 2025 година, подкрепено от предстоящото понижаване на лихвените проценти и засиления стопански напън на фона на тарифните закани на Тръмп.

През останалата част от седмицата вложителите ще наблюдават от близко решенията на главните централни банки относно лихвените проценти, като необятно публикувани са упованията за по-нататъшно облекчение на паричната политика. Очаква се Централната банка на Канада да намали главния си лихвен % с 50 базисни пункта, а Швейцарската национална банка и Европейската централна банка да извършат понижения с по 25 базисни пункта. Намаляващите лихвени проценти понижават различните разноски за владеене на злато, което поддържа привлекателността му като средство за предпазване на стойност.

В Съединени американски щати данните за инфлацията през ноември, които се чакат тази седмица, ще изиграят решаваща роля за образуване на вероятностите на Федералния резерв по отношение на паричната политика. Пазарите чакат годишният общ показател на потребителските цени (CPI) да се увеличи до 2,7% от 2,6% през октомври, което ускорява упованията за още едно намаляване на лихвения % с 25 базисни точки през идната седмица.  

Въпреки неотдавнашното рали мечите фактори (инвеститорски израз за опция за нескончаем спад – бел.ред.) остават.

В исторически проект цените на златото се движат назад съразмерно на щатския $ и доходността на държавните облигации. Укрепването на $ и повишението на доходността на облигациите оказват низходящ напън върху цените на златото, до момента в който отслабването на $ и намаляването на доходността нормално поддържат златото.

След неотдавнашната изборна победа на Тръмп доларът укрепна, а доходността на държавните облигации на Съединени американски щати се увеличи, което се дължи на упованията, че подновяването на митата ще ускори инфлационния напън и ще подтикне Федералния запас към стягане на паричната политика.

През тази седмица доларът и доходността на 10-годишните държавни облигации на Съединени американски щати означиха ново нарастване, което съставлява евентуален срещуположен фактор за златото. По-силно от предстоящото отчитане на показателя на потребителските цени в Съединени американски щати може да ускори този напън, което да докара до забележителен кратковременен спад в цените на златото.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР