Цените на петрола растат поради страх от прекъсване на доставките в Близкия изток
Цените на петрола скочиха с 4% в понеделник заради опасения, че обстановката в Израел и Газа може да наруши добива от Близкия изток.
West Texas Intermediate (WTI), примерът за петрола в Съединени американски щати, се увеличи до повече от $86 (£70) за барел.
Цената на суровия нефт Брент също се увеличи при започване на азиатската търговия.
Израел и палестинските територии не са производители на нефт. Но районът на Близкия изток съставлява съвсем една трета от международното предложение.
Вълна от офанзиви, подхванати от въоръжената формация Хамас в събота, беше най-голямата ескалация сред двете страни в продължение на десетилетия.
Западните народи осъдиха офанзивите, само че представител на Хамас сподели пред BBC, че групата има директна поддръжка за офанзивата от Иран.
Иран отхвърли да е забъркан в офанзивата на съвещанието на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации в Ню Йорк в неделя, съобщи Ройтерс. Но иранският президент Ебрахим Раиси изрази поддръжка за офанзивата.
„ Рисковата награда за петрола се покачва заради вероятността за по-широк пожар, който може да се популяризира в околните огромни народи производителки на нефт като Иран и Саудитска Арабия “, сподели енергийният анализатор Саул Кавоник пред BBC. офанзивите на Хамас, до 3% от световните доставки на нефт са изложени на риск “, добави той.
Около една пета от световните доставки ще бъдат „ държани като заложници “, Г-н Kavonic сподели, че в случай че прекосяването през Ормузкия проток, жизненоважен търговски маршрут за нефт ще бъде пресечен. Регион на Персийския залив, чиито стопански системи са построени към производството на нефт и газ.
Несигурността по отношение на това по какъв начин биха могли да се развият събитията през идващите дни може също да подтиква вложенията в съкровищни облигации на Съединени американски щати и $ – които вложителите обичайно купуват по време на рецесия, сподели Джеймс Чео от банка HSBC.
„ На този стадий има малко раздразнителност. [Инвеститорите] желаят да видят малко повече изясненост, изключително във връзка с икономическите данни и по отношение на развитията, свързани с геополитическата неустановеност “, добави господин Чео, основен капиталов шеф за Югоизточна Азия и Индия в отдела за частно банкиране и ръководство на благосъстоянието на банката.
След нашествието на Русия в Украйна през февруари 2022 година цените на петрола скочиха, достигайки над 120 $ за барел през юни предходната година.
Те паднаха назад до малко над $70 за барел през май тази година, само че от този момент непрестанно се покачват, защото производителите се пробваха да лимитират производството, с цел да поддържат пазара.
Саудитска Арабия, главен производител на нефт, съобщи, че ще направи съкращения с милиони барела дневно през юли.
Други членове на ОПЕК+, група от страните производителки на нефт също се съгласиха да продължат съкращенията на производството в опит да задържат спадащите цени.
OPEC+ съставлява към 40% от международния недопечен нефт и неговите решения могат да имат огромно въздействие върху цените на петрола.