Ще има ли скок на горивата заради ситуацията в Близкия изток
Цените на интернационалните пазари към този момент са реагирали с растеж - фючърсите са се повишили с към 170 $ след отварянето на тържищата, а като цяло нарастването доближава към 20% на фона на спора. Въпреки това все още това не се отразява значително на цените по бензиностанциите. Това разяснява ръководителят на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива Димитър Хаджидимитров в „ Твоят ден “ по NOVA NEWS.
Той изясни по какъв начин геополитическото напрежение в Близкия изток се отразява на пазара на горива и какви са краткосрочните и средносрочните упования.
„ За тази седмица надали ще забележим повече от 1 евроцент нагоре, най-много 2 “, уточни той и увери, че без гориво страната няма да остане. Рафинерията е обезпечена и разполага с нужните количества за идващите месеци, добави Хаджидимитров.
Според него основен фактор е продължителността на напрежението. Ако фючърсите на дизела се задържат над 900-930 $ и наклонността продължи повече от две седмици, тогава може да се чака нарастване от 10 до 15 цента на едро, което след това ще се отрази и на крайните цени.
При сюжет, в който пазарът надвиши 1000 $ за барел фючърс, растежът по колонките може да надвиши 20 цента. „ Но това е при най-лошия вид и в случай че обстановката се задържи към месец “, посочи той.
Хаджидимитров означи, че сега няма всеобщо държание на консуматори, които да зареждат резервоарите си от боязън. Повишеното търсене е по-скоро сезонно и обвързвано с празниците.
Той акцентира, че през последните седмици към този момент е имало леко нарастване на цените - с 2 до 3 цента - което се дължи на покачването на петрола, а не на умозрителен напън на вътрешния пазар.
По неговата оценка, даже при по-остра реакция на пазарите, резултатът ще бъде краткотраен. „ В рамките на месец обстановката евентуално ще се успокои и цените гладко ще тръгнат надолу “, сподели той, като направи прилика с интервала след началото на войната в Украйна, когато първичният потрес последователно отшумя.
Средните равнища, към които пазарът би се върнал, са към 0,25 евро за бензин и към 0,30 евро за дизел, уточни специалистът, наблягайки, че съмненията са част от динамичността на интернационалните енергийни пазари.




