Цените на жилища в Пловдив бележат нов ръст! За последните

...
Цените на жилища в Пловдив бележат нов ръст! За последните
Коментари Харесай

За три месеца – жилища в Пловдив станаха по-скъпи, сделките между домакинства скочиха с 25%

Цените на жилища в Пловдив бележат нов растеж! За последните три месеца се поскъпнали е в границите на 5,3 на 100 по отношение на предходното тримесечие, като това се отразява главно на новото строителство. Данните за Пловдив изпреварват даже нарастването, записано в столицата (2,9%), Бургас (+2.9%) и Варна (1,2%).
Прочетете още
Ръстът на цените през месеците април, май и юни се усеща на национално равнище, сочат систематизирани данни на Националния статистически институт. То е 3,4% по отношение на първите три месеца на 2024година. Сравнено със съответното тримесечие на предходната година обаче виждаме доста по-сериозно скок на кривата – малко над 15 на 100.

Спад е регистриран само в град Стара Загора, само че то е нищожно – 0.2%.

Продажбите през тази година

През второто тримесечие са осъществени близо 19% повече продажби на жилища в Пловдив, съпоставено първите три месеца на 2024г.. По-продавани се оказват към този момент съществуващите жилища, при които нарастването в продажбите с повече от ¼. С 11 на 100 скача броят на продадени жилища в новопостроени здания.

На този декор обаче се отличава взрива на продажби, който морският град Бургас е белязал за този интервал. Осъществените продажби там са с близо 64% повече, като сензитивно повече се търси и купува ново строителство. Предварителните данни на Национален статистически институт демонстрират по-голямо оживление в пазара на парцели в Стара Загора, където покупко-продажбите с парцели са скочили с 30% по отношение на първите три месеца на годината. За съпоставяне в столицата, процентите са с 2% надолу.

Как се трансформираха цените през тези три месеца?

Индексът на цените на жилища за шестте града в България с население над 120 000 поданици, съпоставен по отношение на последните три месеца на 2023г. демонстрира растеж от 5,3% за Пловдив. Това е с % по-високо от нарастването, което имахме в първото тримесечие.

Стойността на ново строителство е скочила с 6,1 на 100, до момента в който при остарялото растежът е 4,7 на 100. За една година пазарът в Пловдив не се е трансформирал фрапантно, сочат данните на Национален статистически институт. Сравнение с второто тримесечие на 2023г. демонстрира наклонност в повишаване на остарялото строителство – с 10 %. На този декор нарастването на цената на новите жилища е едвам 1,4%.

Стойността на покупко-продажбите, съгласно броя на продажбите, се е трансформирала доста по отношение на началото на 2024 година. Текущите цени в Пловдив са нарастнали с 30% през април, май и юни. Изменението от началото на годината при закупените към този момент съществуващи недвижими парцели е по-сериозно. Домакинствата са сключвали покупко-продажби между тях при над 35% по-високи цени. Не по този начин стоят нещата при покупко-продажбите сред семейства и вложители, защото растежът при цената на покупко-продажбите за ново строителство е малко над 20%.

Това ненапълно може да бъде обяснено с опита на притежатели на жилища да надуват цената, с цел да осъществят по-изгодна продажба. По същата причина постоянно следим безразсъдно високи цени на свободния пазар в Пловдив, което неизбежно дава отражение върху цялата картина на имотния пазар.

На годишна база обаче Пловдив е отчел най-малкото повишаване, изпреварван съществено от Русе, Бургас, Варна и София.

Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР