Димитър Хаджидимитров: Ако се сложи таван, може да имаме цена, но няма да имаме гориво
Цените на горивата в България остават високи, макар спада на цената на петрола на международните пазари след оповестеното двуседмично помирение в Близкия изток. Темата разяснява Димитър Хаджидимитров, заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива.
Барелът е сега под 100 $, долонзиден беше малко под 100, 110. Цените на горивата са увеличени по отношение на 28 февруари, когато стартира спорът в Близкия изток. Това е усреднено по данни на уеб страницата Foello - 17,4% нарастването при А95, 34,8% при дизела, който сега приблизително е 1,74 евро на литър, а бензинът А95 е 1,48 евро. Ако съпоставим с миналогодишния Великден, картината е относително аналогична - 19,3% нарастване при бензина и малко над 40% при дизела, при газта нарастването е 20%.
По отношение на опцията дизелът да се върне покрай 1 евро за литър, Хаджидимитров посочи: „ Едва ли ще е скоро. Следващите 3-4 седмици надали. Дори идващите две седмици ще виждаме тези цени - над 1,70 за дизела и над 1,45 за бензина. Паднаха единствено един ден и то за няколко часа. Първоначалният интерес беше, че военните дейности ще спрат, само че това не се случи. Нефтът незабавно върна с 8-9 $ ".
Хаджидимитров изясни и въздействието на локалната рафинерия върху цените: „ Нашата рафинерия работи с близо 100 евро на 1000 литра по-ниски цени от пазарните за района ".
Той разяснява и бавния спад на цените на горивата по отношение на бързото им повишаване: „ Винаги, когато се подвигат цените, браншът ги подвига доста по-бавно, а когато се смъкват става доста по-бързо, тъй като конкуренцията си споделя думата. Когато огромните вериги имат огромни наличия, по-малките продават по-бързо и цената на огромните вериги се смъква, тъй като стартира да се продава по-евтино ".
По отношение на предлагането на КНСБ за таван на наценките, Хаджидимитров съобщи: „ Доста несериозна мярка. Ако се постави таван, може да имаме цена, само че няма да има гориво, тъй като няма от къде да се купи на тази цена. В момента всички работим с марж от 1-3 цента, а междинната цена на дизела на колонките е към 1,74 евро ".
По отношение на световната обстановка и прекосяването на танкери през Ормузкия пролив, той посочи: „ Иран се усеща ощетен, тъй като се усеща атакуван. Едва ли някой ще заплати 2 милиона, само че ще има някаква сделка, с цел да се заплати по-висока такса. Винаги е имало някаква такса за прекосяване през протока, само че в този момент тази такса няма кой да я заплати ".
Накрая Хаджидимитров направи прогноза за вероятното усмиряване на пазара: „ За да се върне цената на колонките на естествени равнища - към 1,25-1,30 евро за литър, барелът би трябвало да стигне към 75 $ и това да се задържи за нескончаем интервал. В идващите две седмици, при настоящето помирение, цените ще се задържат и няма да минат 1,80 евро. Ако обаче спорът се задълбочи и барелът стигне 120 $, ще преминем 1,80 евро на колонките ".
Барелът е сега под 100 $, долонзиден беше малко под 100, 110. Цените на горивата са увеличени по отношение на 28 февруари, когато стартира спорът в Близкия изток. Това е усреднено по данни на уеб страницата Foello - 17,4% нарастването при А95, 34,8% при дизела, който сега приблизително е 1,74 евро на литър, а бензинът А95 е 1,48 евро. Ако съпоставим с миналогодишния Великден, картината е относително аналогична - 19,3% нарастване при бензина и малко над 40% при дизела, при газта нарастването е 20%.
По отношение на опцията дизелът да се върне покрай 1 евро за литър, Хаджидимитров посочи: „ Едва ли ще е скоро. Следващите 3-4 седмици надали. Дори идващите две седмици ще виждаме тези цени - над 1,70 за дизела и над 1,45 за бензина. Паднаха единствено един ден и то за няколко часа. Първоначалният интерес беше, че военните дейности ще спрат, само че това не се случи. Нефтът незабавно върна с 8-9 $ ".
Хаджидимитров изясни и въздействието на локалната рафинерия върху цените: „ Нашата рафинерия работи с близо 100 евро на 1000 литра по-ниски цени от пазарните за района ".
Той разяснява и бавния спад на цените на горивата по отношение на бързото им повишаване: „ Винаги, когато се подвигат цените, браншът ги подвига доста по-бавно, а когато се смъкват става доста по-бързо, тъй като конкуренцията си споделя думата. Когато огромните вериги имат огромни наличия, по-малките продават по-бързо и цената на огромните вериги се смъква, тъй като стартира да се продава по-евтино ".
По отношение на предлагането на КНСБ за таван на наценките, Хаджидимитров съобщи: „ Доста несериозна мярка. Ако се постави таван, може да имаме цена, само че няма да има гориво, тъй като няма от къде да се купи на тази цена. В момента всички работим с марж от 1-3 цента, а междинната цена на дизела на колонките е към 1,74 евро ".
По отношение на световната обстановка и прекосяването на танкери през Ормузкия пролив, той посочи: „ Иран се усеща ощетен, тъй като се усеща атакуван. Едва ли някой ще заплати 2 милиона, само че ще има някаква сделка, с цел да се заплати по-висока такса. Винаги е имало някаква такса за прекосяване през протока, само че в този момент тази такса няма кой да я заплати ".
Накрая Хаджидимитров направи прогноза за вероятното усмиряване на пазара: „ За да се върне цената на колонките на естествени равнища - към 1,25-1,30 евро за литър, барелът би трябвало да стигне към 75 $ и това да се задържи за нескончаем интервал. В идващите две седмици, при настоящето помирение, цените ще се задържат и няма да минат 1,80 евро. Ако обаче спорът се задълбочи и барелът стигне 120 $, ще преминем 1,80 евро на колонките ".
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




