Цените на петрола във вторник, 6 май се връщат към ръст
Цените на двата съществени сорта нефт във вторник, 6 май се покачват, откакто по-рано спаднаха до най-ниското си равнище от февруари 2021 година, сочат данните от търговията.
Фючърсите за юли за петрола вид Brent на лондонската борса ICE Futures все още на отразяване се търгуват на цена от 61,48 $ за барел, което е нарастване с 1,25 $ (+ 2,08 %) спрямо предходната сесия. В понеделник договорите за този вид поевтиняха с 1,06 $ (- 1,7 %) до 60,23 $ за барел.
Договорите за юни за петрола вид WTI на нюйоркската борса (NYMEX) се котират при цена от 58,35 $ за барел, което е покачване с 1,22 $ (+ 2,14 %) по отношение на предходната търговия. В понеделник договорите за този вид се намалиха с 1,16 $ (- 2%) до 57,13 $ за барел.
Спадът на цените на нефт в понеделник беше предизвикано от решението на ОПЕК+ за увеличение на добива. Осем от страните от обединяването, които през 2023 година непринудено ограничиха производството си с 2,2 млн. барела дневно, през почивните дни на предходната седмица взеха решение през юни да усилят квотите за рандеман с 411 хиляди барела дневно (б/д).
Решението на ОПЕК+ за ускорение на квотите за рандеман на нефт завари анализаторите на пазара изцяло неподготвени. Сега упованието е, че през юни това ще докара до остатък от към 500 хиляди барела дневно. Според тях на пазарът е във интервал на фундаментална уязвимост. Те се базират и на упованието си за спад на търсенето поради комерсиалната война сред Съединени американски щати и Китай.
В същото време от ОПЕК припомнят, че значими са не цените на петрола, а салдото на пазара и оправдават решението на ОПЕК+ със спада на запасите.




