Цената на кафето не дава признаци, че скоро ще спре

...
Цената на кафето не дава признаци, че скоро ще спре
Коментари Харесай

Кафето - с рекорден връх на цените за последните 50 години

Цената на кафето не дава признаци, че скоро ще спре да се повишава, а съгласно анализатори ще са нужни години за нормализиране на пазара, оповестява Си Ен Би Си.

Фючърсите за сорта арабика с доставка през март предходната седмица доближиха равнище от 7,67 $ за кг, което е най-високо им равнище от близо 50 години. За финален път арабиката, най-популярния вид кафе в света, е била толкоз скъпа през 1977 година, когато сняг унищожава реколтата в огромна част от плантациите в Бразилия.

Сортът, известен поради мекия си и внимателен усет, съставлява към 60-70 на 100 от световния пазар на кафе. Основно се употребява за подготвяне на еспресо и сходни бариста стилове.

Фючърсите за сорта робуста, присъщ със мощния си горчив привкус, доближиха рекордни равнища в края на ноември и от този момент задържат цена.

Като съществена причина за повишаването на кафето се показват сушата, високите температура и обстоятелството, че пазарът е подвластен от релативно малко райони.

След петрола кафето е втората по размер стока, търгувана на международните тържища. Притесненията за цените през 2025 година идват от недобрите упования за реколтата в Бразилия, най-големият производител в света. През август и септември страната беше обхваната от най-тежката суша от 70 години насам.

" Историята демонстрира, че цените на кафето ще тръгнат надолу, когато доставките се подобрят, а запасите набъбнат ", показва Дейвид Оуксли, икономист към " Кепитъл икономикс " (Capital Economics) по въпросите на климата и борсово търгуваните артикули. " Обикновено този развой лишава години, а не месеци ".

Търсенето на кафе внезапно се усили през последните години поради възходящото консумации в Китай, а в това време производството изостана, показва Си Ен Би Си.

Подобно на какаото, кафето се отглежда в релативно стеснен екваториален пояс, а основните производители са Бразилия, Колумбия, Виетнам и Етиопия, споделя Оле Хансен, анализатор на " Саксо банк " (Saxo Bank).

" Тази централизация го прави изключително уязвимо на неприятни метеорологични условия, изключително в Бразилия и Виетнам, които общо създават 56 на 100 от кафето по света ", добавя той.

Министерството на селското стопанство на Съединени американски щати разгласи в отчет, че чака добивите на кафе в Бразилия за пазарната година 2024/25 година да спаднат с 5,8 на 100 и да възлязат на 66,4 милиона тона (в 60-килограмови торби), или 45,4 милиона торби арабика и 21 милиона торби робуста.

Това е пети следващ сезон, в който добивите на кафе в Бразилия разочароват поради рискови метеорологични условия, показва Карлос Мера от нидерландската " Рабобанк " (Rabobank). По думите му в бранша порастват опасенията, че измененията на климата скоро ще създадат невероятно естественото развъждане на кафе, а това единствено ще покачва цените.

Българска телеграфна агенция
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР