Целта на правителството е възможно е най-много средства по Националния

...
Целта на правителството е възможно е най-много средства по Националния
Коментари Харесай

Пеканов: Остават ни 45 дни, за да изпълним всичко по ПВУ, сроковете са крайни

Целта на държавното управление е допустимо е най-вече средства по Националния проект по възобновяване и резистентност (НПВУ) да бъдат разплатени до 31 август, съобщи в парламентарната Комисия по европейските въпроси и надзор на европейските фондове вицепремиерът Атанас Пеканов.

 

През юни Европейската комисия оцени позитивно четвъртото искане на България за заплащане по Плана за възобновяване и резистентност. България подаде четвъртото си искане за заплащане за 1,1 милиарда евро на 2 април, припобня Българска телеграфна агенция.

 

Пеканов прикани за готовност на всички институции. Сроковете не са фиктивни, те са крайни, остават 45 дни. 31 август е срокът по Плана за отчитане на всевъзможни разноски, напомни Пеканов. По думите му бенефициентите вършат опити по разнообразни канали да спасят плановете си с удължение на периодите. Вицепремиерът ги прикани да не го причакват пред Министерския съвет, да не се обаждат на негови родственици и да не му пишат смс-и. Няма по какъв начин да удължим периода, тъй като той е по европейски правилник, съобщи Пеканов. Той акцентира, че след този период не може да се отчетат разноски, тъй като Европейската комисия взима дълг, с цел да финансира всички разноски по ПВУ.

 

Нереализирането на плановете води до загуби, само че не може да се каже още какъв ще е техният размер, тъй като Механизмът за възобновяване и резистентност работи релативно непрозрачно от позиция на оценката по тази причина какви са глобите и санкциите на Европейска комисия към страните-членки, уточни вицепреимерът.

 

Пеканов увери, че няма риск, в случай че България е получила парите от Брюксел, заплащането към крайните бенефициенти да не се случи след 31 август. За мен значимото е да получим „ зелена светлина " от Брюксел, че получаваме средствата, сподели Пеканов. Той акцентира, че би трябвало да ни интересуват освен плановете, само че и промените, по които имаше някои компликации, само че беше свършена извънредно доста работа. 

 

Пеканов сложи преди всичко промяната във ВиК бранша. Текат към момента договаряния, имахме компликации, само че имаме триумф да се понижи упованието на Европейска комисия за наложителна консолидация в къс период. Това е нещо, което към този момент не се чака от нас, сподели вицепремиерът. Реформата сега тече, тъй че в идващите години тези общински сдружения, които желаят да се консолидират, да им бъде обезпечен спомагателна финансова и икономическа поддръжка, както и спомагателен запас от европейски фондове, сподели Пеканов.

 

Той благодари на подкрепилите промените в Закона за водите, който беше гласуван в края на май и „ отпуши " част от заплащането. По думите му останалата част от заплащането ще се случи с помощта на предоговаряне, което Министерството на районното развиване и благоустройството ще извърши посредством правене на методиката за консолидация.

 

Друга значима тематика, по която имаше съществени опасности от загуба на средства е във връзка с Антикорупционната комисия, само че те ще бъдат преодолени, сподели Атанас Пеканов. Той добави, че през другите интервали други негови сътрудници са пробвали с друга визия, която не беше призната от Европейската комисия, което докара до „ заледяване " на средства. Благодарение на признатия законопроект в края на юни се отключи запас по четвъртото заплащане, само че е и значим детайл по петото заплащане, сподели Пеканов.

 

Той добави, че е контрактувано още да има определени комисари до края на август, тъй че да се конструира антикорупционна комисия със собствен бюджет и постройка.

 

Пеканов сподели още, че риск от загуба на средства по Плана за възобновяване имаше и поради забавените решения в енергийния бранш. Различните държавни управления са предложили разнообразни подходи, само че крайни решения не са вземани, уточни вицепремиерът. Той осведоми, че Министерството на енергетиката сега работи по такива решения и те ще бъдат показани пред Народното събрание. Те ще включват капиталов проект за въглищните райони, тъй че ресурсът по Фонда за обективен преход да се употребява. С приемането на капиталов проект ще можем да успокоим хората в района, че преструктурирането на Българския енергиен холдинг няма да докара до дълготрайни директни загуби на работни места, сподели Пеканов. Той чака част от уговорките да отпаднат и да не се изискват до 31 август. Въпреки това обаче нереализирането на промяната в бранша може да докара до загуба, която може да бъде в границите на 400 млн.евро, сподели Атанас Пеканов.

 

За пет години България е получила 53% от средствата по Плана за възобновяване и резистентност, съобщи през май в Министерския съвет вицепремиерът Атанас Пеканов. За идващите три месеца би трябвало да поставим всички старания да получим оставащата половина, добави той. България чака 2,8 милиарда евро по четвъртото и петото заплащане по Плана за възобновяване, което е половината от целия бюджет по Плана, сподели Пеканов. 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР