Целта е инспекторите да не се познават с търговцитеЦялостна реформа

...
Целта е инспекторите да не се познават с търговцитеЦялостна реформа
Коментари Харесай

Закриват отделите „Проверки“ в НАП

Целта е инспекторите да не се познават с търговците


Цялостна промяна за стягане на контрола върху неточните търговци стартира в Национална агенция за приходите. Отделите “Оперативни инспекции ” в териториалните структури на Национална агенция за приходите се закриват. Договорите на 250-те чиновници от това звено ще бъдат прекъснати от 1 май, научи “Труд ”.

Ежедневният надзор по спазването на данъчните закони ще се реализира от чиновниците на звеното “Фискален надзор ”. То беше основано с цел да следи придвижването на рискови артикули в страната като алкохол, цигари, зърно, плодове и месо. Но от 2 години хората от “Фискален надзор ” правят и инспекции на търговски обекти – дали регистрират оборотите си и дават касови бележки, продавачите имат ли трудови контракти и така нататък Като са доста по-ефективни от чиновниците на “Оперативни инспекции ”.

Причината е, че хората от “Проверки ” са малко, те са добре познати на търговците в дребните обитаеми места и до момента нямаше опция чиновници от един град да бъдат изпратени на инспекции в различен. Всичко това е причина за корупция.

Служителите от “Фискален надзор ” са доста по-мобилни. Хора от Пловдив отиват до гръцката граница, от София вървят до Кулата, а от Варна до Дуранкулак. Хората, които до момента са били в “Проверки ”, ще може да аплайват за работа във “Фискален надзор ”. Ще бъде изработен и разбор на звената в Национална агенция за приходите за “Обслужване ”, “Събиране ” и “Контрол ”, и в случай че има корупционни опасности, проблемите ще бъдат отстранени с смяна в организацията на работа в цялата приходна организация.

Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР