Целенасочените руски нападения са намалили наполовина капацитета за производство на

...
Целенасочените руски нападения са намалили наполовина капацитета за производство на
Коментари Харесай

Подкрепа за енергийната сигурност на Украйна - пред БНТ говори Дирк Бушле

Целенасочените съветски набези са понижили на половина потенциала за произвеждане на ток в Украйна. Според информация от украинския енергиен оператор, още три подстанции са извадено от сторя при вчерашната офанзива. От каква поддръжка се нуждае енергийната система на страната, с цел да посрещне идната зима - Дирк Бушле, заместник-директор на Секретариата на енергийната общественост, поучава Европейски Съюз по тази тематика. Николай Кръстев беседва с него по време на форума " Зелен преход 2.0 " в София.

Г-н Бушле, първият въпрос е обвързван с това, че управлявате Фонда за енергийна сигурност и поддръжка на Република Украйна. Каква е неговата роля и по какъв начин той поддържа доставките за Украйна сега?

" Украйна се нуждае от нашата помощ и тя се нуждае от нашата помощ в поддръжка на подготовката за идната зима. Русия организира целенасочена военна акция против гражданската инфраструктура и това се ускорява от март тази година. Тя докара до разрушаването на огромна част от украинската енергийна система, вследствие на което след настъпването на зимата ще има липса на електричество и отопление, а това е филантропична злополука. Това, което можем да създадем в този момент, е да вземем парите от Фонда за енергийна поддръжка на Украйна и да осигурим допустимо най-бързо всички международни доставки на съоръжение като газови турбини, генератори за електроцентрали, само че също по този начин и на слънчеви панели и други вероятни средства за произвеждане на електрическа енергия и топлота. За тази цел е основан фондът. Той е самодейност на Европейската комисия и украинското държавно управление. С в допълнение финансиране и допустимо най-бързо доставяне от международния пазар можем да успеем да променим обстановката за хората в Украйна още преди зимата. През последните два месеца Русия доста нападателно нападна доставчиците на сила в Украйна. "

Каква е ролята на Европейския съюз за подкрепяне на украинците в тази обстановка?

" Решителна. Първото и най-неотложно нещо е да помогнем на Украйна да резервира производството си на електрическа енергия и да го стабилизира, както и да добави още мощности, защото руснаците ги унищожават. Това вършим посредством Фонда за енергийна поддръжка на Украйна, където разчитаме на вноски от Европейския съюз, само че също по този начин и от доста европейски и международни държавни управления и компании, които вземат решение, че солидарността към Украйна в този доста сериозен миг се показва най-добре посредством даване на финансиране, за ремонт, подмяна и допълнение, само че също по този начин и принос за енергийната общественост. Вярваме, че в последна сметка руснаците са предизвикали тези вреди и това е в прорез с всички интернационалните правила и те би трябвало да бъдат държани виновни за това. Така че ние също поддържаме украинските енергийни компании да съдят Руската федерация. В интернационалния арбитраж да вземем за пример, в този момент поддържаме делото за искане на компенсации за разрушаването на язовир " Каховка " и електроцентралата там в Украйна. "

" Това е друга част от нашата поддръжка. Ще би трябвало да подкрепим и Украйна да свърши своята част от работата по реформирането на пазарите си, по консолидираното на своя пазар на електрическа енергия с европейския, тъй че да се улесни трансграничната търговия. Те не престават и би трябвало да не престават с промените за да вземем за пример, метода на възнаграждение на електрическата енергия. "

" Наскоро бяха подхванати стъпки, които доведоха до повишение на цените на електрическата енергия в Украйна, колкото и мъчително да беше това. От изключителна значимост е да се подсигурява, че през зимата ще има електрическа енергия и топлинна сила, в случай че е належащо, и от Европейския съюз. Нещо, което е също доста значимо да създадем тъкмо в този момент, а не в някакъв миг след войната, е точно да притеглим частни вложения в нови по-чисти и по-интелигентни технологии, всичко от възобновими енергийни източници до предпазване на сила в акумулатори, до други технологии, които да оказват помощ на Украйна да възвърне своята система и да я направи по-устойчива, по-декарбонизирана и просто по-интелигентна от тази, която беше ударена от руснаците. "

Атаките против енергийната инфраструктура се възобновиха, по какъв начин ще коментирате?

" Част от нея е унищожена непоправимо. Украйна значително разчиташе с изключение на на нуклеарната сила и на електрическата енергия, създавана от въглища, а през последните няколко месеца те бяха най-силно наранени. Така че не всичко може да бъде възобновено и не всичко може да бъде възобновено в точния момент за зимата, когато електрическата енергия в действителност ще бъде нужна. Знаете ли, сега в цяла Украйна има спирания на електрозахранването всеки ден. А през зимата, когато температурите ще се намалят, обстановката ще се утежни, само че не всичко може да бъде възобновено. Ето за какво се нуждаем от спомагателни и по-гъвкави средства за произвеждане на електрическа енергия като газови турбини, да вземем за пример, само че също по този начин и от възобновими слънчеви панели по покривите на къщите, на лечебните заведения, на друга сериозна инфраструктура. Те ще бъдат по-децентрализирани, което значи, че ще са и по-трудни за поразяване от съветските дронове и бомби. "

Каква би трябвало да бъде енергийната политика на Европейски Съюз по отношение на Украйна освен сега, само че и в бъдеще, след войната?

" Мисля, че Европейският съюз постъпва вярно. Той предизвиква най-мащабната стратегия за рационализация, която в миналото е разработвал за себе си - Европейската зелена договорка - също и в Украйна, и в този момент виждаме, че тази стратегия за рационализация е нужна в доста, доста къси периоди. Затова е доста значимо да продължим да работим с Украйна, тъй че тя да стане част от Европейската зелена договорка и да остане част от нея. Също по този начин интеграцията на пазара, свързването на украинските пазари с европейските, би трябвало да продължи и се нуждае от старания и от двете страни, само че също по този начин е от голяма важност и за двете страни. Украйна може да бъде значим снабдител на зелена сила за момента за себе си, само че в бъдеще и за Европейския съюз, тъй че да помогне целият континент да реализира задачите си за декарбонизация. Очевидно е, че и Европейският съюз, и по-специално тъкмо в този момент, се нуждае от равнопоставеност, от общ пазар, тъй че електрическата енергия, която е нужна в Украйна, да може да се транспортира през границите и да се продава в Украйна. Затова считам, че тази интеграция и непрекъснатото концентриране върху промените в Украйна са най-важни и това в действителност може да се случи единствено в съдействие, даже по време на война. "

Благодаря Ви доста, господин Бушле!

" Благодаря Ви! "


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР