Трябва най-после да признаем допуснатите грешки за Сирия и да

...
Трябва най-после да признаем допуснатите грешки за Сирия и да
Коментари Харесай

Захариева: Трябва да признаем допуснатите грешки за Сирия и да правим компромиси

Трябва най-сетне да признаем позволените неточности за Сирия и да стартираме да вършим взаимни отстъпки. Това съобщи вицепремиерът Екатерина Захариева, която взе участие в проведената в Брюксел от Европейски Съюз и Организация на обединените нации втора филантропична конференция за близкоизточната страна, предава Българска телеграфна агенция.

Тя означи, че е изразила в изявлението си благопожелание следващата година конференцията да бъде за възобновяване на Сирия - т.е. най-сетне да се прекратят военните дейности, да стартира политическият развой, да се намерения за обезпечаването на безвредното връщане на бежанците по родните им места, с цел да вземат участие във възобновяване на личната им страна. Захариева посочи в отговор на въпрос на български публицисти, че на днешната среща Русия е била показана на ниско ниво (посланик) и изрази вярата в това да няма знак.

Дадохме сигнал, че всички би трябвало да изпълняваме решенията, които сме взели. Всички заинтригувани страни в Сирия би трябвало да осъзнаят, че без да създадат взаимни отстъпки, няма по какъв начин това да се случи, уточни министърът.

Захариева дефинира конференцията като опция на сирийците да се покаже, че не са забравени и изоставени седем и половина години след началото на конфликтите в тяхната страна. Много значима част от конференцията е да дадем мощен политически сигнал, че възобновяване може да стартира единствено след същински политически развой. Всички признахме, че от 2015 година и резолюцията на Организация на обединените нации за политически преход, същинският политически развой с взаимни отстъпки и от двете страни още не е почнал, добави тя.

Вицепремиерът означи, че през днешния ден над 13 милиона сирийци се нуждаят от филантропична помощ, над шест милиона са вътрешно разселени, 3,5 милиона са в Турция, един милион - в Ливан, а към 700 хиляди - в Йордания. Цялата интернационална общественост би трябвало да се концентрира към даването на филантропична помощ - освен за Сирия, само че и за прилежащите страни, добави Захариева. По нейните думи даването на филантропична помощ е значимо и за България, също както решението за отпущането от Европейски Съюз на нови 3,5 милиарда евро в помощ на сирийските бежанци в Турция.

" Цялата интернационална общественост би трябвало да концентрира напъните си в даване на филантропична помощ както в Сирия, по този начин и в прилежащите страни, които понасят най-голямата тежест ", съобщи министър Захариева, като означи, че Турция е страната, приютила 3.5 милиона сирийски бежанци, и е доста значимо Европейски Съюз да продължи своя ангажимент за обезпечаване на 3 милиарда евро.

България ще даде 150 000 евро в поддръжка на дейности, целящи справяне с тежката филантропична обстановка в Сирия. Средствата ще бъдат предоставени по линия на Службата на Организация на обединените нации за съгласуваност на филантропичните въпроси и Върховния комисариат на Организация на обединените нации за бежанците. Страната ни ще се включи и с 200 000 евро в Регионалния поверителен фонд на Европейския съюз в отговор на сирийската рецесия, прочут още като Фонд " Мадад ". Решението за това бе взето от Министерския съвет в средата на м. март.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР